"Najczęstszym gościem w gospodarstwach jest komornik". Rolnicy zapowiadają protest

Zaplanowana na przyszły czwartek demonstracja to - jak mówią rolnicy - dopiero początek ich działań. W przyszłości nie wykluczają blokady dróg czy rozbicia miasteczka namiotowego przed Kancelarią Premiera.

Tegoroczna susza dała się we znaki setkom tysięcy polskich gospodarstw. Najgorzej było na Mazowszu, w województwie lubuskim i Wielkopolsce. Minister rolnictwa zapewniał, że rząd jest przygotowany na pomoc rolnikom i wypłatę rekompensat z tytułu strat spowodowanych suszą. 

Zdaniem rolników, brakuje skutecznych działań rządu w likwidacji szkód. A do tego okazało się, że wnioski rolników o odszkodowania utknęły w urzędach - można je było składać do 28 września.

Według wyliczeń rolniczych związków zawodowych, 1/3 z poszkodowanych przez suszę nadal nie ma oszacowanych strat. Nie może liczyć na pomoc państwa. A pozostali czekają na wypłatę obiecanych pieniędzy. 

Związki zawodowe: rolnicy nie mają nawet na prąd

- Brak plonów, to dla tysięcy gospodarstw dramat. Dzwonią do mnie rolnicy i proszą o pożyczenie choćby 1000 złotych, żeby im pomóc, ponieważ nie mają za co zapłacić za prąd czy zatankować ciągnik rolniczy  - mówił Marcin Bustowski ze Związku Zawodowego Rolników “Solidarni”.

Z kolei Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych powiedział, że rząd "totalnie ignoruje nasze problemy". A jest ich mnóstwo - wylicza:

- Nazbierał się potężny bagaż tego bólu: klęska suszy, ASF, brak polityki kredytowej, ciągłe okłamywanie rolników ze strony rządowej. Dziś najczęstszym gościem w gospodarstwach jest komornik - powiedział Krzysztof Tołwiński.

Zaplanowana na przyszły czwartek demonstracja to - jak mówią rolnicy - dopiero początek ich działań.

W przyszłości nie wykluczają blokady dróg czy rozbicia miasteczka namiotowego przed Kancelarią Premiera.

W piątek protest pracowników socjalnych

Protest zapowiedzieli dziś również pracownicy socjalni. Pikieta odbędzie się w piątek przed budynkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Start - godzina 12:00.

Organizatorzy twierdzą, że przez rosnącą liczbę programów rządowych zlecanych gminom przybywa im obowiązków, ale ich pensje nie rosną. - Według danych Ministerstwa Pracy średnie zarobki w tym sektorze to ok. 2600 zł brutto - mówił w radiu TOK FM wiceprzewodniczący Federacji Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Paweł Maczyński.

Czytaj też: Chleb jest drogi, a będzie jeszcze droższy. Ekspert prognozuje cenę i wyjaśnia przyczyny podwyżek

Rząd zabezpieczył na pomoc rolnikom 800 mln zł. "To starczy tylko na trzy województwa" - stwierdziła wiceszefowa PSL

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Wielka manifestacja rolników w stolicy. "Najczęstszym gościem w gospodarstwach jest teraz komornik"
Zaloguj się
 • kiks11

  Oceniono 13 razy 7

  Czy rząd wypłaci mi odszkodowanie za zniszczony przez suszę trawnik i zielnik wraz z pomidorami w moim ogródku? W czym jestem gorszy od rolnika? Też poniosłem wymierne finansowo straty.

 • ar.co

  Oceniono 12 razy 6

  A może zamiast robić rozróby i blokować stolicę, po prostu 21 X iść do lokalu wyborczego i zagłosować na kogoś innego, niż poplecznicy łgarza Morawieckiego? Jedynego polskiego premiera, który został uznany wyrokiem sądu za kłamcę.

 • biesczad1

  Oceniono 8 razy 6

  Pieniądze muszą się znaleźć: za chwilę wybory samorządowe, a rolnicy, to duży elektorat - w przeciwieństwie do opiekunów niepełnosprawnch dzieci...

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 5

  Na rolników spadnie Grad pieniędzy.
  OCZYWIŚCIE W ZŁOTYCH OBIECANYCH.

 • geraldine2015

  Oceniono 7 razy 5

  A pan paprykarz będzie? Czy jednak dostał jakąś fuchę od pis i jest usatysfakcjonowany? A i może prezes wreszcie podał mu rękę?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 5

  Aby uzmysłowić sobie przed jakim problemem stoją rządzący należy porównać dwa państwa. USA i Polskę. W USA 2 procent społeczeństwa wyżywia 300 milionów społeczeństwa a w Polsce 40 procent żyjących na wsiach rolników żąda państwowej pomocy.

 • twojno

  Oceniono 7 razy 5

  Jak ASF ruszy za Wisłę, tam gdzie naprawdę hoduje się świnie, to będzie się działo...

 • panbies

  Oceniono 13 razy 5

  Czy jak nie sprzedałem wszystkich butów bo liczyłem, że zimno będzie, to też mogę poprosić o wsparcie rząd?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX