PIT to za mało. Urzędnicy odwiedzają w domach tych, którzy chcą dopisać się do listy wyborców

Kontrola urzędnicza w domu i wywiad środowiskowy. Taką weryfikację muszą przejść osoby, które w wyborach samorządowych chcą zagłosować w Katowicach, ale nie są zameldowane w tym mieście.

Niewiele czasu zostało, by dopisać się do spisu wyborców, żeby zagłosować w wyborach samorządowych. Bo prośbę o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć najpóźniej 5 dni przed datą głosowania, które wypada 21 października

Warto wiedzieć, że nie zawsze wystarczy - zgodnie z tym, co zapisano w Kodeksie wyborczym - złożenie w urzędzie gminy oświadczenia, czy też przedstawienie zeznania podatkowego.

W Katowicach trzeba liczyć się z urzędniczą wizytą. Tego typu rozwiązanie daje art. 20 kodeksu, z którego wynika, że prezydent jest "obowiązany sprawdzić, czy
osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze danej gminy".

"Sympatyczne panie"

Pracownicy katowickiego magistratu odwiedzili już m.in. pana Piotra. Mężczyzna jest zameldowany w Cieszynie, ale od kilkunastu lat mieszka z rodziną w stolicy województwa śląskiego i w tym mieście płaci podatki.

W tym roku uznał, że powinien oddać głos wyborach samorządowych właśnie w Katowicach.

- Przyszły dwie bardzo miłe, sympatyczne panie. Powiedziały, że zgodnie z procedurami chciałyby wejść do mieszkania i zobaczyć czy faktycznie je zamieszkuję. Nie chciały skorzystać z ani z wody, ani z herbaty. Wypisały protokół - relacjonował pan Piotr w rozmowie z reporterem TOK FM.

Rzeczniczka magistratu Ewa Lipka tłumaczy, że urzędników należy przyjąć. - Następnie jest przeprowadzany wywiad środowiskowy - mówiła.

Do tej pory w mieście dopisano w ten sposób do rejestru wyborców ponad 100 osób. Co ciekawe - w 10 przypadkach decyzja była odmowna.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018. Nie dostaniesz zaświadczenia o głosowaniu w innym mieście. Jak zagłosować?

Szczecin przyjechał do Katowic. Zwiedzamy stolicę Śląska

DOSTĘP PREMIUM