RODO nie pomogło - telemarketerzy wciąż dzwonią. Broń się! Tylko koniecznie zapisz ich numer

Liczyłaś/eś, że wprowadzenie RODO sprawi, że przestaniesz odbierać telefony na temat promocji kołder i garnków? Telemarketerzy nauczyli się wielu sztuczek. Czy jesteśmy bezbronni? Ależ nie!

Pan Bartosz zwrócił się do TOK FM, bo czuje się bezradny. Od blisko dwóch lat wydzwaniają do niego telemarketerzy. Gdy tylko zaczyna prosić, by usunęli jego dane osobowe z bazy, przerywają połączenie, a kilka dni później dzwonią ponownie. Jak pozbyć się natrętnych telemarketerów, gdy stosują takie sztuczki? Tokfm.pl zapytał o to prawniczkę - mec. Monikę Wieczorek.

- Problem może się wydawać drobny, ale to naprawdę uciążliwe - mówi pan Bartosz. Tygodniowo otrzymuje od kilku do nawet kilkunastu telefonów od telemarketerów.

- Myślałem, że po wejściu RODO będzie lepiej, ale nic się nie poprawiło - ocenia.

- Gdybym kupował wszystko, co mi chcą sprzedać, to mógłbym już otworzyć mały supermarket - mówi. Dzwonią do niego głównie firmy oferujące garnki, pościel i odkurzacze. Zdarzają się także zaproszenia na badania wzroku i prezentacje różnych "cudownych" specyfików.

Telemarketer rozłącza się

Pan Bartosz wie, że aby telefony ustały, powinien zażądać od telemarketera, by firma usunęła jego dane osobowe. - Jednak to nie jest takie łatwe. Wycwanili się. Gdy tylko zaczynam mówić, by wykreślili mnie z bazy, rozłączają się, a za jakiś znowu do mnie dzwonią. I tak w kółko - irytuje się pan Bartosz.

O zmianie numeru nie myślał, bo nie ma gwarancji, że problem się nie powtórzy, a ma wyjątkowo korzystną ofertę u operatora. - Poza tym to nie ja powinienem zmieniać numer, tylko oni powinni przestać do mnie dzwonić - podkreśla. 

Co zrobić z niechcianym telemarketingiem?

O to, co można zrobić w takiej sytuacji, tokfm.pl zapytał mec. Monikę Wieczorek. - Po pierwsze blokujemy niechciany numer telefonu. Możemy to zrobić bez udziału żadnego organu - radzi prawniczka.

Jednak nasz rozmówca przekonuje, że w jego przypadku to nie zadziałało, ponieważ przedstawiciele jednej firmy potrafią dzwonić z różnych numerów. Co w takiej sytuacji? - Wpływamy na zmianę społeczną i składamy skargi. Zajmuje to niewiele czasu - zachęca mec. Monika Wieczorek. Co więcej, można to zrobić przez internet, i to nawet wtedy, kiedy nie znamy nazwy firmy, która do nas dzwoniła. 

W poniższym prawniczka wyjaśnia, do kogo i jak się składa skargę na firmy stosujące niechciany telemarketing.

Co zrobić, gdy telemarketerzy nie dają nam żyć? Radzi mec. Monika Wieczorek

Czy masz problem z niechcianym telemarketingiem?

DOSTĘP PREMIUM