Na warszawskiej plaży, przebrane na niebiesko, zaprotestują przeciwko budowie zapory w Sierzewie

"Siostry Rzeki" w sobotę o godz. 13 organizują protest nad Wisłą. - Zapraszamy wszystkie panie - przebrane na niebiesko - na plażę Poniatówka. Chcemy bronić rzek, Wisły przed zaporą w Sierzewie i przed żeglugą śródlądową - mówiła Cecylia Malik w Pierwszym Śniadaniu TOK-u.

„Siostry Rzeki” w sobotę o godz. 13 organizują protest nad Wisłą. – Zapraszamy wszystkie panie –przebrane na niebiesko - na plażę Poniatówka. Chcemy bronić rzek, Wisły przed zaporą w Sierzewie i przed żeglugą śródlądową  - mówiła Cecylia Malik w Pierwszym Śniadaniu TOK-u.

Ola Jach z kolei tłumaczyła,  skąd taki pomysł jak „Siostry Rzeki” się pojawił. -  Związane jest  z konkretnymi  pomysłami na uprzemysłowienie rzek, regulowanie rzek.  Sam pomysł wyewoluował  z Matek Polek na Wyrębie (karmienie piersią dzieci na wyrębie przyp. red.),  akcji  związanej z wycinkami. Rzeka to też temat związany z całościowym myśleniem o przyrodzie – powiedziała na antenie. Siostry Rzeki należą do większej koalicji Ratujmy rzeki, zrzeszającej ekologów i hydrologów.

Wisła ich marzeń

Cecylia dodała: - Polacy regulują w górach za pieniądze europejskie małe potoczki, a nie wiedzą, że uregulowane rzeki przestają się oczyszczać, tracą swoją najważniejszą cechę. W tych przegrodzonych zaporami przestaje żyć wile gatunków ryb.

- Plan żeglugi to zamienienie Wisły w 9 wielkich zbiorników wodnych. Zlikwidowanie całej przyrody, 16 rezerwatów, 5 parków, 13 obszarów chronionych wokół brzegów królowej polskich rzeki - Piotr Maślak, prowadzący audycję podsumował temat.  A Ola Jach opisała Wisłę swoich marzeń: Nie miałaby żadnych zapór, wiłaby się swobodnie. Zabudowa na brzegach Wisły to jest coś przerażającego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Na warszawskiej plaży, przebrane na niebiesko, zaprotestują przeciwko budowie zapory w Sierzewie
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 3

  Z co niby te nimfy wodne moga wiedziec o gospodarce wodnej, Polska ma katastrofalny stan retencji, przez 26 lat praktycznie ogromny wysilek okresu PRL w kwestii melioracji poszedl sie walic, wszystko w imie oblednej neoliberalnej ideologii w ktorej wszystko samo sie robi.

 • kopandopol

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego pani Cecylia Malik nie wspomina nic o ewentualnym pozytywnym aspekcie takiej zapory?

 • jabbaryt

  0

  niech se te nimfy wsadzą jeszcze sledzia w tyłek i wtedy beda robic za syrenki.

 • buldog2

  0

  Wobec zmian klimatu wkrótce może się okazać, że to jedyna metoda zapewnienia dostatecznej ilości wody dla znacznej części Polski. Sprawa o znaczeniu strategicznym.
  A duże zbiorniki wodne, poza tym że pożyteczne, też mogą stworzyć własny, jak najbardziej naturalny i piękny mikroklimat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX