Kryptowaluty. Czy szczyt zainteresowania jest za nami czy jeszcze przed?

Kryptowaluty pojawiły się na świecie za sprawą bitcoina. Bitcoin od minionego roku zaczął notować ogromne zwyżki, osiągając nawet 15 tys. złotych za jednego bitcoina, po czym nastąpił spadek i ma taką samą wartość jak przed tym wzrostem.

Goście Jakuba Janiszewskiego zastanawiali się, czy kryptowaluty mogłyby zastąpić obecny system płatniczy i jakie plusy płyną z blockchaina, czyli technologii szyfrowania, która stoi za bitcoinem.

Czy blockchain zastąpi system monetarny?

- Często myślałam o kryptowalutach, o tym czy są w stanie zostać pieniądzem. Czy blockchain jest w stanie zastąpić obecnie obowiązujący system płatniczy. Wydawało się,  zwłaszcza tym, którzy nie są ekonomistami, że kryptowaluty mogą zastąpić pieniądz i system monetarny. Myślę, że to co się dzieje teraz pokazuje, że jest to niemożliwie. Że ten system nie jest bezpieczny, że za duża jest  jego zmienność, że kryptowaluty nie są w stanie przejąć roli, jaką ma pieniądz w gospodarce – mówiła dr. hab. Katarzyna Śledziewska, ekonomistka.

- Ta technologia sprawdza się w transakcjach peer to peer, czyli bezpośrednich, bez konieczności korzystania z instytucji pośrednich jakimi są np. banki i  w tym kontekście będzie się rozwijać, tak jak rozwinęły się systemy związane z bankowością cyfrową , kartami płatniczymi.  Ale z perspektywy prowadzenia polityki monetarnej, to trudno sobie wyobrazić, żeby państwo, którego rolą jest zabezpieczenie społeczeństwa, obywateli np. przed zbyt wysoką inflacją, żeby zrezygnowało z dzisiejszych rozwiązań. Za dużo jest spekulacji i przez to, że ten system jest niezabezpieczony, to jest podatny na czarny rynek, pranie brudnych pieniędzy – dodała.

Są jednak duże plusy kryptowalut

A jakie widzi plusy kryptowalut?  – Nowa technologia, w której dzięki rozproszeniu możemy między sobą dokonywać transakcji na podstawie zaufania. Nagle wszelkie umowy, relacje gospodarcze są zabezpieczane technologią  blockchain, szyfrowaniem. To przełomowe. Dziś musimy zabezpieczyć się odpowiednimi umowami. Nagle wchodzi system, który prawdopodobnie to wszystko zmieni – stwierdziła.

A co socjolog ma do powiedzenia na temat kryptowalut? Słuchaj w Połączeniu Jakuba Janiszewskiego:

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

TOK FM PREMIUM