Dr Marcin Skubiszewski: Skala propagandy w TVP jest tak duża, że te wybory nie będą demokratyczne

- Te wybory tak naprawdę demokratyczne nie będą, ponieważ skala propagandy w publicznych środkach masowego przekazu jest tak duża, że te wybory deformuje - powiedział dr Marcin Skubiszewski, przewodniczący zarządu Obserwatorium Wyborczego.

Gośćmi Piotra Maślaka w "Pierwszym Śniadaniu" byli: Joanna Załuska z Fundacji Batorego, Karol Bijoś z fundacji Odpowiedzialna Polityka i dr Marcin Skubiszewski, przewodniczący zarządu Obserwatorium Wyborczego. Rozmowa dotyczyła tego, kto i jak będzie obserwował wybory samorządowe.

- Przygotowujemy się do obserwacji z innymi organizacjami pozarządowymi. Będziemy w 300 losowo wybranych obwodach. Będziemy patrzeć, czy wybory przebiegły uczciwie. Obserwacja zgodnie z prawem będzie prowadzona od rana do wywieszenia protokołów - wyjaśniała Joanna Załuska. 

- Szkolimy zespoły obserwatorów, mamy 80 przeszkolonych zespołów na Mazowszu. Będą oni korzystali z aplikacji Monitoruj Wybory, która została przetestowana w wyborach parlamentarnych w Rumunii - dodał Karol Bijoś.

Katastrofalny obraz telewizji publicznej

Z kolei dr Skubiszewski mówił o obserwacji telewizji publicznej. - Obserwacja jest wyrywkowa. Z przerażeniem muszę powiedzieć, że wszystkie wyrywki dają obraz katastrofalny. To jest machina propagandowa. Też najwięcej ludzi będziemy mieć w lokalach wyborczych, tam idzie największy wysiłek ilościowy jeśli chodzi o pracę. Ale co do wagi sprawy - obserwacja TVP to jest kwestia numer jeden. Te wybory tak naprawdę demokratyczne nie będą, ponieważ skala propagandy w publicznych środkach masowego przekazu jest tak duża, że te wybory deformuje. To, co się dzieje w TVP, jest bardzo mocne - powiedział dr Marcin Skubiszewski. 

Jak zostać obserwatorem?

- Najpierw trzeba się do nas zgłosić, żeby się przeszkolić - wyjaśnił Karol Bijoś.
- Trzeba dostać zaświadczenie uprawniające do prowadzenie obserwacji od fundacji, która ma do tego uprawnienia, szkolenia są na stronie Obserwujemywybory.pl - uzupełniła Joanna Załuska.
- U nas ostatnie szkolenie jest w przeddzień wyborów - zapowiedział dr Skubiszewski.

A więcej o dopisywaniu się do list wyborców i słynnych autokarach nowych wyborców w audycji Piotra Maślaka: 

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM