Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie

Raka piersi co roku rozpoznaje się u ok. 1,7 mln kobiet. Rok rocznie jest on również przyczyną śmierci 500 tys. chorych. Lekarze od lat apelują o samobadanie i wykonywanie badań profilaktycznych.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Od 1985 roku październik nazywany jest „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka, stąd nieraz określenie "różowy październik".

Czytaj też: "Dobra zmiana" w leczeniu chorych na raka piersi. Zamiast szybkiego zastrzyku wiele godzin pod kroplówką

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony jest 15 października. Ma on przypominać kobietom o wpływie stylu życia na ich zdrowie oraz konieczności zachowania tzw. czujności onkologicznej. 

Co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Chorujące na niego kobiety stanowią 36 proc. kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych: Belgii, Danii, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

Czytaj też: "Wiem, z czym się wiąże taka choroba". Polka przejdzie 600 km, aby wesprzeć chorych na raka

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń powodujących przedwczesną umieralność kobiet.

Częstość jego występowania wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko. Większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia. W Polsce jest to 80 proc. pacjentek.

Kilkadziesiąt osób rocznie umiera w wyniku zachorowania na odrę

TOK FM PREMIUM