"Afera taśmowa jest jak ropień, który zakaża cały organizm". Płk Białek o bezczynności ABW ws. podsłuchów

Według płk Pawła Białka funkcjonariusze ABW "dali ciała" ws. afery taśmowej. - Niektórzy nawiązywali pozasłużbowe kontakty z ówczesną największą partią opozycyjną (PiS - red.) - mówił w TOK FM były wiceszef agencji.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Jak powiedział gość Poranka Radia TOK FM, nie wszyscy funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego poświęcili się wyjaśnieniu afery taśmowej. 

- Część z nich zachowywała się biernie, a nawet podejmowała zakulisowe kontakty z ówczesną partią opozycyjną (PiS - red.) - mówił płk Białek. Odpowiadając na pytanie Jacka Żakowskiego, przyznał, że cześć funkcjonariuszy "dali ciała". 

Przypomnijmy. Ujawnione w 2014 roku przez tygodnik "Wprost" nagrania, które powstały od lipca 2013 roku do czerwca 2014 roku w warszawskich restauracjach, wywołały kryzys w rządzie Donalda Tuska. Wśród nagranych były osoby z kręgu polityki i biznesu, w tym ministrowie rządu PO-PSL.

Pułkownik Białek zwrócił uwagę, że funkcjonariusze ABW mogli się obawiać konsekwencji, które poniosą angażując się w sprawę. 

- Część funkcjonariuszy, która chciała wyjaśnić sprawę, jest ściągana przez prokuraturę. Została zwolniona przez służbę - przyznał płk Białek, który w 2012 r. odszedł z ABW i został doradcą ministra skarbu.

Według płk Białka w najtrudniejszej sytuacji znajduje się aktualnie dyrektor departamentu kontroli i audytu wewnętrznego (twórca analizy dot. służbowych kontaktów funkcjonariuszy różnych służb z Markiem Falentą oraz kontaktów poza służbowych z przedstawicielami partii politycznych).

- Usłyszał zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści osobistej. Jako dyrektor biura bezpieczeństwa, ale również jako pełnomocnik ds. informacji jawnych wydał w 2015 roku certyfikat bezpieczeństwa jednemu z byłych szefów ABW. Prokuratura stwierdziła, że wydał dokument niewłaściwie. To jest rzecz oburzająca - ocenił.

- Obecna władza go wrabia? - zapytał prowadzący Jacek Żakowski.

- Tak. Osoby, które starały się wyjaśnić i odkryć istotę problemu są dzisiaj ścigane przez prokuraturę. A osoby, które zachowywały się biernie, awansowały - odpowiedział płk Białek.

Jak dodał gość Poranka Radia TOK FM, afera taśmowa jest jak "niezabliźniona rana". -  Ropień, który zakaża cały organizm. Wcześniej spowodował zakażenie i upadek rządu Platformy Obywatelskiej. A dzisiaj prawdopodobnie spowoduje dymisję obecnego premiera - ocenił.

Rosyjskie tropy

Zdaniem byłego wiceszefa ABW Rosjanie mieli wiedzę na temat nagrań z warszawskiej restauracji. Płk Białek twierdzi, że "ich część prawdopodobnie trafiła w rosyjskie ręce, na długo przed ich publikacją".

- Istnieje szereg poszlak, że Rosjanie mogli brać w tym udział - ocenił były wiceszef ABW. Prawdopodobnie pozyskali część tych nagrań. Nie wiem, czy wszystkie, ale ich część. Rosjanie lubią zbierać kompromaty, które wykorzystują albo i nie wykorzystują. Sam fakt, że mogli wejść w posiadanie nagrań, powinno być czerwonym dzwonkiem alarmowym. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinna prowadzić śledztwo w tej sprawie - podkreślił.

Kryzys ABW? "Zwija się"

Prowadzący Jacek Żakowski zwrócił również uwagę na to, że zeznania kelnerów obciążają m.in. Mateusza Morawieckiego. W ubiegłym miesiącu dziennikarze Onetu ujawnili informacje o kolejnych nagraniach, na których premier, miał m.in. proponować pomoc w znalezieniu pracy dla syna Ryszarda Czarneckiego. - Dlaczego sprawą nie zajęła się prokuratura? - zapytał.  

- Trudno to zrozumieć - przyznał płk Białek.  - Z całą pewnością śledztwo powinno się rozwijać się w tym kierunku. Mamy dzisiaj kryzys służby, najważniejszej służby w państwie. Widać, że ABW się zwija - stwierdził były wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (43)
"Afera taśmowa jest jak ropień, który zakaża cały organizm". Płk Białek o bezczynności ABW ws. podsłuchów
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 5

  He, he....
  Co jak co, ale dla dla mnie wizyta w radiu byłego szefa ABW, raczej nie może być przypadkiem bo ci ludzie z oczywistych względów, NIE MOGĄ być zbytnio rozmowni. Więc coś mi się zdaje, że ciąg dalszy nastąpi już niebawem... :-))

 • kowalskyy49

  Oceniono 11 razy 5

  Zwija się nie tylko ABW. Zwija się państwo, rozgrabiane przez hordę Hunów którzy traktują je jak zwycięski łup.

 • alexcomp

  Oceniono 10 razy 4

  No cóż, przecież chyba jasne jest kto za tym stoi (za podsłuchami) - ten który na tym skorzystał czyli PIS a co za tym idzie Rosjanie. Oczywiście za wyjątkiem Matołuszka. A, a teraz jeszcze dołączył do grona, którzy skorzystali Kubica.

 • baby1

  Oceniono 5 razy 3

  Bardzo dobrze się stało, że ta afera wypłynęła. Niech się od polityki odwalą amatorzy chodzący po knajpach i pieprzący co im ślina na język przyniesie. To jest zajęcie dla zawodowców, którzy wiedzą co można i kiedy można.

 • marywil2012

  Oceniono 7 razy 3

  państwo zostało podporządkowane interesom partyjnym pis to jak, sami mają siebie tropić i wyjaśniać afery? Toż to byłaby schizofrenia.... a jak wiadomo pis to jedyna zdrowa partia narodu...hehe.
  No cóż wyjaśnianie czegokolwiek w sprawie Morawieckiego i tego kto stoi za taśmami, dzięki którym doszli do władzy to tak jakby się podali do dymisji a przecież oni bardzo chcą dalej rządzić i uszczęśliwić nowym porządkiem, w którym będą mieli zapewnione benefity i "podarować" narodowi nową konstytucję, która przykryje ich dotychczasowe naruszenia prawa. Jak dla mnie wygląda to na organizację mafijną, której głownym sposobem działania jest przemoc, szantaż i korumpowanie.

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy 2

  Za uzycie tasm, lub ich publikacje na 10 lat do pudla. Nawet ruscy agenci by siedzieli cicho.

 • kukunapniu

  Oceniono 4 razy 2

  Teraz jest jak ropień bo uderza w Morawieckiego, a wcześniej taśmy były cacy.

 • Paweł Pony Marek

  Oceniono 3 razy 1

  Zawsze znajdą się mendy, które sprzedadzą swoich kolegów, swoją rodzinę i swój kraj. Kolesie ze służb nie są święci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX