"Nie sposób zrozumieć sposobu myślenia prokuratora generalnego". Kraśko dosadnie o pytaniach Ziobry do TK

- Równie dobrze można byłoby zadać pytanie, czy obecność Polski w UE w ogóle ma sens - tak Piotr Kraśko komentuje pytania Zbigniewa Ziobry do TK. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny pyta TK Julii Przyłębskiej o zgodność z konstytucją Traktatu o funkcjonowaniu UE.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Zbigniewowi Ziobrze chodzi przede wszystkim o artykuł 267. unijnego traktatu, który pozwala sądom państw członkowskich na zadawanie pytań prejudycjalnych, kierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wniosek ministra-prokuratora generalnego to rozszerzenie dokumentu, który trafił do TK w sierpniu; po tym, jak sędziowie Sądu Najwyższego wysłali do TSUE pytania, dotyczące znowelizowanych przez PiS przepisów ustawy o SN.

- Jeżeli ktoś zadaje Trybunałowi Konstytucyjnemu takie pytanie, to równie dobrze można byłoby zadać pytanie, czy obecność Polski w UE w ogóle ma sens - komentował w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko.

Według dziennikarza kierowanie tego typu pytań do kierowanego przez Julię Przyłębską TK "jest też niezrozumieniem powodów, dla których Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński". - Naprawdę nie sposób zrozumieć sposobu myślenia prokuratora generalnego - podkreślił.

Czytaj też: NSA wstrzymuje uchwałę KRS. KE skarży Polskę w TSUE. Co to oznacza? 5 pytań i odpowiedzi>>>

Polacy zdecydowali

Dziennikarz przypomniał, że większość Polaków opowiedziała się w 2003 roku za wejściem do UE. A w referendum wzięła udział ponad połowa obywateli.

- Niemal 80 proc. było  za obecnością Polski w Unii Europejskiej. Zadawanie takich pytań w roku 2018 dowodzi kompletnego niezrozumienia tego, czym była decyzja o obecności w UE. Ale także niezrozumienia istoty sporu jaki - zupełnie niepotrzebnie - rząd polski toczy z resztą świata - ocenił Kraśko, który nie ma wątpliwości, że nie ma żadnej liczącej się na świecie organizacji czy instytucji, która poparłaby stanowisko polskich władz ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości.

- Począwszy od ONZ, przez Komisję Europejską, po Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników, Komisję Wenecką, Europejską Sieć Rad Sądownictwa. Głosowanie w sprawie zawieszenia KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, które zakończyło się wynikiem 100:6, najlepiej pokazuje opis tego sporu. To nie jest tak, że Tusk z Kosiniakiem-Kamyszem wymyślił trójpodział władzy - podkreślił gospodarz Poranka Radia TOK FM.

I przypomniał, że w 1215 roku szlachta brytyjska zmusiła króla Jana bez Ziemi do podpisania Wielkiej Karty Swobód. Dokument gwarantował, między innymi, że nikt nie trafi do więzienia bez wyroku sądu.

- Nikt nie zabierze programu 500 plus, polityki socjalnej PiS - taka jest prawda. Ale do realizacji tej polityki, tych programów nie trzeba demolować niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości. To jest coś, czego nie da się zrozumieć na świecie - podsumował Piotr Kraśko.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
Zbigniew Ziobro. Pytania do TK
Zaloguj się
 • lubicz56

  Oceniono 12 razy 10

  UE opiera się na prawie, które uznają i wykonują sądy wszystkich unijnych państw. A o interpretacji tego prawa oraz jego przestrzeganie przez kraje i instytucje UE orzeka Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE). Nikt nas nie zmuszal do wchodzenia w struktury (takze prawne) UE. Polska zobowiązała się postanowieniami traktatów ustanawiających UE na mocy traktatu akcesyjnego do przestrzegania ich postanowień vide: art. 9 i art. 91 Konstytucji RP. Koniec kropka.

 • andree111111

  Oceniono 6 razy 6

  A od kiedy ten mierny magister myśli? To szuja i mściwy łotr.

 • j717171

  Oceniono 8 razy 6

  Czego się spodziewać po przyjacielu pedofili w koloratkach? Jak to szło - czyny księży nie były brutalne (może nie były złe?) i nie ma potrzeby by o tym fakcie informować społeczeństwo. Jak człowiek broniący pedofili, gwałcicieli dzieci, może być ministrem sprawiedliwości? Orwell się kłania.

 • j717171

  Oceniono 8 razy 6

  Tyle trroli pisowskich, że musieli w toruniu zrobić im wolne nie tylko z chodzenia po wodzie ale też z lizania kolan kadry nauczycielskiej - może przyjechała pielgrzymka ministrantów - to się towarzystwo napina, a jakie to wygadane, inteligentne - dostali prosty przekaz i patrzcie - nawet umieją pisać i czytać! Maras 63, rikol, kl001, ternemrgemn i inni zacni studenci tej wspaniałej uczelni, zasilanej wielomilionowymi dotacjami - do boju towarzysze, do boju!

 • henryk57

  Oceniono 5 razy 5

  Tak się dzieje kiedy dwóch magistrów chce rządzić katedrą. Trzeba się było uczyć ,zdobywać stopnie naukowe ,pisać prace i je publikować .Z kaprala trudno jest awansować na generała ,chyba że to będzie Obrona Terytorialna. Aż zgrzyta w zębach jak się słucha magistra Zbynia.

 • j717171

  Oceniono 7 razy 5

  Polskę z UE chce wyprowadzić KRK oraz powolni mu politycy. Boją się te nieroby w koloratkach, że z czasem naród przejrzy na oczy i kościoły opustoszeją a ktoś zacznie się przyglądać funduszowi kościelnemu, kościelnym majątkom itp. W takiej Rosji nie powstał by "Kler" albo by go nie pokazano. W ostateczności Smarzowski mógł by skończyć pod kołami samochodu, zastrzelony przez gangsterkę lub w ostateczności skończyć w jakimś łagrze z zarzutem defraudacji funduszy. Marzenie PiS i KRK - prowadzą nas w objęcia Rosji i Białorusi.

 • getz54

  Oceniono 15 razy 3

  Dziwny typ ten Ziobro, oderwanie od świata, nieznajomośc zycia, czasem wręcz debilizm. Nieufnośc posunięta do maniactwa a jednocześnie kurczowa siła, upór, wiara w swoją rację, absurdalne poczucie swojej odpowiedzialności za Polskę. Tylko w tajnym i zdegenerowanym aparacie partii mogą wyrastac i dochodzic do potęgi podobne typy. Za to jak taki typ wpadnie, to juz partyjni towarzysze zniszczą go na amen, bowiem nienawidzą go właśnie za tę jego władzę
  absolutną. Te słowa powiedział kilkadziesiąt lat temu pan Stefan Kisielewski o Zenonie Kliszcze,
  członku Biura Politycznego PZPR czy PiS juz nie pamiętam. Zdarza się.

 • M Pod

  0

  Im większą mam stycznośc z żałosną argumentacją polityków i komentatorów w tym padole, tym mam większy szacunek dla orangutanów w ZOO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX