Szybko ubywa miejsc pracy. Niskie bezrobocie to coraz większy problem

Tylko we wrześniu zlikwidowano w Polsce ponad cztery tysiące miejsc pracy. Eksperci przestrzegają, że dla wielu firm brak pracowników, to dopiero początek kłopotów.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Bezrobocie w Polsce wynosi obecnie 5,8 procent. Przedsiębiorcy mają duże kłopoty ze znalezieniem pracowników.

Z najnowszych danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że pod względem likwidowanych miejsc pracy, to był najgorszy wrzesień od sześciu lat - było ich ponad cztery tysiące.

Dla prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzeja Arendarskiego, te dane to najlepszy dowód na to, że Polska wchodzi w fazę spowolnionej koniunktury. A skutki tego odczujemy wszyscy.

- Bo do budżetu państwa będzie wpływało mniej środków. Sytuacja nie jest optymistyczna. Liczę się z tym, że dla firm następuje trudniejszy okres - mówił w Magazynie EKG.

Braków na rynku pracy nie da się "załatać" dzięki pracownikom z Ukrainy. Bo znacząco ubyło Ukraińców, którzy chcą pracować w polskich firmach. W pierwszych półroczu tego roku w urzędach pracy złożono o ponad 200 tys. mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobom z Ukrainy niż w tym samym czasie w 2017 roku.

PPK nie cieszą przedsiębiorców

Goście EKG przypomnieli, że zbliżający się nowy rok to nowe wydatki dla przedsiębiorców. - Chociażby wynikające z przystąpienia do Pracowniczych Planów Kapitałowych. To wszystko zaczyna się składać w bardzo poważne problemy dla firm. Kosztowne problemy - oceniła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

PPK, przypomnijmy, to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Program opiera się na wpłatach zarówno po stronie pracodawcy, pracownika, jak i budżetu państwa.

Eksperci ostrzegają, że wyższe wydatki właścicieli firm mogą doprowadzić do tego, że  wraz z całą gospodarką wyhamuje wkrótce wzrost płac.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Rynek pracy w Polsce. Brakuje pracowników
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy 3

  Niskie bezrobocie jest problemem?
  Chyba w feudalnych mózgach.
  Pracodawcy płacący godziwie nie mają takich problemów, chyba że inni pracodawcy (np za Odrą) płacą o wiele lepiej.
  Sęk w tym, że w Polsce pracodawca płaci wtedy godziwie, gdy ludzie mają faktyczny wybór i za śmieciowe pieniądze nie chcą pracować.
  Do tej pory polskiemu przedsiębiorcy nie opłacało się ryzykować i brnąć w kosztowne innowacje.
  Miał tanie woły robocze a na ich miejsce następne.
  Efekt jest taki, że Polska oferuje głównie produkty niskoprzetworzone.
  Jesteśmy w technologicznej czarnej d....
  Ale jak widać ten stan ma swoich entuzjastów nawet w zdawałoby się postępowych mediach.
  Ryczą więc jak to bardzo niskie bezrobocie szkodzi.
  A komu?
  Nie czasem leniwym właścicielom firm, opierającym swoją pozycję finansową wyłącznie na nisko opłacanej pracy innych ludzi?

 • 66kropek

  Oceniono 5 razy 3

  Przede wszystkim przedsiębiorcy, dzięki wieloletniej propagandzie liberalnej w Polsce, maja kłopoty z nagła koniecznością zrozumienia,ze pracownikom trzeba płacić. Terminowo i z podwyżkami.

 • malena-76

  Oceniono 1 raz 1

  Co za bzdury, niskie bezrobocie jest złe?

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  Skutek wieloletniej liberalnej polityki, czyli pracy za miske ryzu.

 • Andrzej Nowak

  0

  Ciekawe
  Mam wyższe wykształceni, techniczne, 2 podyplomówki z zrządzania, papiery na audytora, pełnomocnika ISO i Project Managera. Doświadczanie w kierowaniu ludźmi i jakoś nie mogę znaleźć pracy. Niekoniecznie w miejscu zamieszkania. Ciekawe? Acha zapomniałem dodać mam 57 lat.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Polska nadal sie zwija i zadna propaganda tego nie zamaze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX