Wybory samorządowe 2018. Trzaskowski, Zdanowska, Jaśkowiak wygrywają w pierwszej turze [EXIT POLL]

Rafał Trzaskowski wygrywa wybory na prezydenta Warszawy, zdobywając 54,1 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie TVN, TVP i telewizji Polsat.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Warszawa - kto wygrał w stolicy?

Exit poll zamówiony przez TVN, TVP i telewizję Polsat daje Rafałowi Trzaskowskiemu zwycięstwo w Warszawie już w pierwszej turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej miał zdobyć 54,1 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Patryk Jaki, na którego głosowało 30,9 proc. WIĘCEJ >>>

- Chciałem podziękować serdecznie wszystkim warszawiankom i warszawiakom, bo to dzięki nim dzisiaj mogę świętować ten sukces - mówił Rafał Trzaskowski.

- Mamy nadzieję, że te wyniki się potwierdzą. To dzięki tym setkom rozmów udało się zarobić na ten wielki kredyt zaufania, co przede wszystkim bardzo zobowiązuje do bardzo ciężkiej pracy - dodał.

Patryk Jaki z kolei pogratulował przeciwnikowi zwycięstwa. - Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować Rafałowi Trzaskowskiemu i życzyć mu powodzenia. Im lepiej będzie mu szło, tym lepiej będzie rozwijała się Warszawa, dlatego trzymam kciuki i jeżeli będzie chciał, to zawsze będzie mógł liczyć na moją pomoc - mówił Jaki.

- Chciałem podziękować państwu za ten okres, który był dla nas wyjątkowy. Chciałbym też państwu powiedzieć, że mogłem zrobić jeszcze coś, ale to byłaby nieprawda. Niestety zrobiliśmy wszystko, co dało się zrobić - dodał.

Poznań - drugiej tury nie będzie?

Z sondażu wynika, że drugiej tury nie będzie również w Poznaniu, gdzie wygrywa Jacek Jaśkowiak - 56,6 proc., a drugiej miejsce zajął Tadeusz Zysk - 22,2 proc.

Drugiej tury nie będzie przede wszystkim w Łodzi, gdzie Hanna Zdanowska zdobyła 70,1 proc. Tu wyniki sondażowe wydają się niezagrożone. WIĘCEJ >>>

W Gdańsku w drugiej turze zmierzą się: Paweł Adamowicz -  36,7 proc. i Kacper Płażyński - 32,3 proc. WIĘCEJ >>>

Kraków - tu do drugiej tury przechodzą Jacek Majchrowski (43,7 proc.) i Małgorzata Wassermann (33,6).

W Katowicach wygrał Marcin Krupa, popierany przez PiS 51,1 proc. 24,4 proc. zdobył Jarosław Makowski, kandydujący z ramienia Koalicji Obywatelskiej. 

W Białymstoku Tadeusz Truskolaski zdobył 51,6 proc., co oznacza, że obecny prezydent nie będzie potrzebował drugiej tury, by pozostać na stanowisku. Jacek Żalek z PiS zdobył zaś 32,5 proc. WIĘCEJ >>>

We Wrocławiu wygrywa Jacek Sutryk, który zgromadził 51,1 proc. Mirosława Stachowiak-Różecka na drugim miejscu zdobyła 27,8 proc. głosów. WIĘCEJ >>>

Sejmiki - 9 dla PiS, 7 dla Koalicji Obywatelskiej

Wyniki wyborów samorządowych do sejmików wojewódzkich w skali kraju prezentują się - według sondażu Ipsos - następująco:

PiS - 32,3 proc. ;
Koalicja Obywatelska -24,7 proc.;
PSL - 16,6 proc. ;
Kukiz'15 - 6,3 proc.;
Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.;
SLD-Lewica Razem - 5,7 proc. 
WIĘCEJ >>>

Wstępne sondażowe wyniki świadczą o tym, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmików w 9 województwach, Koalicja Obywatelska - w 7. PSL który przed czterema laty wygrał w czterech województwach tym razem nie okazał się najlepszy nigdzie.

PiS zwyciężył we wschodniej Polsce, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Łódzkiem. Zachodnia i północna Polska głosowała najczęściej na przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. Jednak na podstawie tych ogólnych wyników nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy PiS albo Koalicja Obywatelska gdziekolwiek są w stanie rządzić samodzielnie.

Przypomnijmy, że cztery lata temu PiS wygrał w 5 województwach, a rządził tylko w jednym. Platforma wygrała w 7, a samodzielnie nie rządziła nigdzie, bo wszędzie potrzebowała koalicji z PSL. Może się więc okazać, że po uzyskaniu szczegółowych danych zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości będzie bardziej okazałe lub przeciwnie -  przewaga w skali kraju może okazać się niewystarczająca.

Zobacz wideo

Czy sondaż może się mylić?

Badanie exit poll opiera się na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Badanie przeprowadził IPSOS.

Konsultant Ipsos pytany w niedzielę w TVP Info, o ile mogą się one różnić od wyników rzeczywistych, odparł: "Chcielibyśmy, aby średnio to nie było więcej niż 3 punkty procentowe". "Jeżeli będzie 30 proc., to liczmy na to, że (wynik) będzie w granicach 27-33 proc. W takim przedziale te wyniki powinny oscylować" - wyjaśnił.

Frekwencja  - częściowe dane już znane

Frekwencja do godz. 17 wyniosła 41,65 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Według sondażu Ipsos, frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,3 proc.

PKW przekazała też, że nic nie wskazuje, by głosowanie i cisza wyborcza w wyborach miały być przedłużone.

Zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak poinformował na konferencji prasowej, że w całej Polsce wydano karty do głosowania 12 mln 481 tys. 876 osobom uprawnionym, co stanowi "41,65 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach".

Kiedy oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018?

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych opublikuje Państwowa Komisja Wyborcza - ogłosi je na specjalnej konferencji prasowej oraz opublikuje na stronie internetowej, w serwisie poświęconym wyborom samorządowym. 

- W każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym województwie wyniki wyborów mogą być ustalone dopiero wtedy, kiedy wszystkie komisje obwodowe w tej jednostce zakończą pracę - wyjaśniał w TOK FM Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. - A więc termin ustalenia wyników wyborów w całym kraju zależy nie od Państwowej Komisji Wyborczej, tylko od ostatniej obwodowej komisji wyborczej - mówi Lorentz.

Pełne wyniki wyborów znajdą się na stronie PKW - tam będzie można sprawdzić wyniki wyborów na wójtów i burmistrzów, a także na prezydentów miast, jak również wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich oraz wyborów do rad gmin i rad powiatów.

DOSTĘP PREMIUM