Wnioski o dymisję i o postępowanie dyscyplinarne na uczelni. Wojewoda lubelski ma kłopoty

Znani naukowcy chcą postępowania dyscyplinarnego przeciwko wojewodzie lubelskiemu, który jest jednocześnie dr. hab. prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Chodzi o słowa wojewody, dotyczące Marszu Równości.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Przemysław Czarnek "zasłynął" m.in. zamieszczonym na kanale YouTube filmikiem, w którym, w kontekście Marszu Równości, mówił o zboczeniach, dewiacjach i wynaturzeniach.

Swoje słowa powtórzył kilkakrotnie, m.in. w lubelskiej telewizji. Główny organizator Marszu Równości Bartosz Staszewski pozwał wojewodę - złożył w sądzie prywatny akt oskarżenia o zniesławienie.

W innej wypowiedzi wojewoda stwierdził, że nie rozumie, dlaczego Sąd Apelacyjny wydając ostatecznie zgodę na Marsz, "dostrzega żądania jakichś mniejszości seksualnych i to jeszcze w dużej części przyjezdnej z Warszawy czy z innej miejscowości, a nie dostrzega prawa zdecydowanej przytłaczającej większości mieszkańców Lublina do spokoju i do tego, żeby nie byli epatowani seksualnością kogokolwiek".

Naukowcy, wśród których znaleźli się m.in. prof. Monika Płatek, prof. Marcin Matczak czy prof. Andrzej Zakrzewski, w przygotowanej petycji odnieśli się do tej wypowiedzi.

"Jest dla nas wręcz niewiarygodne, że osoba, która wykłada prawo konstytucyjne i naukowo zajmuje się klauzulą państwa prawa, jednocześnie publicznie zaprzecza powszechnie przyjętym wartościom konstytucyjnym, jakimi są poszanowanie praw mniejszości i zakaz dyskryminacji (art. 30 Konstytucji RP), wolność zgromadzeń" - piszą autorzy petycji.

Dodają też, że słowa Przemysława Czarnka „nie tylko poniżają, nosząc znamiona mowy nienawiści, lecz także pozostają w sprzeczności z prawdą naukową, której każdy nauczyciel akademicki w ślubowaniu doktorskim przysięga służyć”.

Pod petycją o postępowanie dyscyplinarne na KUL może się podpisać każdy. Petycja jest dostępna w internecie:

Podpisują się pod nią m.in. uczestnicy sobotniego Marszu Równości. – Słowa wojewody jako wykładowcy akademickiego, a jednocześnie wojewody, są absolutnie niedopuszczalne. To homofobiczna mowa nienawiści. Uważamy, że taka osoba nie powinna pracować na uczelni i nie powinna prezentować takich poglądów studentom – mówi studentka, Honorata Sadurska, jedna z organizatorek Marszu Równości.

Co na to KUL?

Petycja jeszcze formalnie na uczelnię nie dotarła.  - Władze uczelni oświadczają, że wypowiedzi dra hab. Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego, są wyrazem jego poglądów prezentowanych w kontekście debaty politycznej. Rektor KUL polecił podjęcie odpowiednich kroków wyjaśniających. Do czasu zakończenia tych czynności nie będziemy komentować sprawy -  przekazała nam rzeczniczka KUL, Lidia Jaskuła.

Wyjaśniła też, że "temat został przekazany prawnikom w celu zgromadzenia dokumentacji sprawy".

To nie pierwszy wniosek przeciwko wojewodzie lubelskiemu. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że wniosek o odwołanie wojewody wysłało do premiera Mateusza Morawieckiego dwoje posłów Nowoczesnej, Monika Rosa i Adam Szłapka:

Czytaj więcej: Wojewoda Przemysław Czarnek będzie odwołany? Poszło o jego słowa o "dewiacji" i "zboczeniu" w kontekście Marszu Równości 

Swój wniosek o odwołanie wojewody przygotowali też radni rządzącej Lublinem koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina:

 „Czy Rada Ministrów utożsamia się z wypowiedziami wojewody będącymi wyrazem pogardy i mowy nienawiści? Czy zatem słowa wojewody, który reprezentuje rząd Prawa i Sprawiedliwości wyrażone w stosunku do organizatorów zgromadzenia o niepromowaniu przez nich "zboczeń, dewiacji i wynaturzeń" są oficjalnymi określeniami używanymi wobec mniejszości, w tym osób niepełnosprawnych, wykluczonych, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej?” - pytają w piśmie do premiera.

Swój wniosek próbowali wręczyć Beacie Szydło, ale ta pisma nie przyjęła. - Pan mówił o różnych określeniach. A jak pan ocenia słowa Grzegorza Schetyny o szarańczy i o tym, jak odnosi się do polityków Prawa i Sprawiedliwości? - odpowiedziała na słowa radnego Michała Krawczyka z PO wicepremier.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (43)
Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski ma kłopoty. Wnioski o dymisję i o postępowanie dyscyplinarne na uczelni
Zaloguj się
 • saviour

  Oceniono 6 razy 4

  Odnoście riposty Beatki S.:
  Widzę, że w PiSS rozpowszechniła się nowa technika erystyczna, czyli
  argument "ad szarańczum" HAHHAHAHA
  Żałosne.
  A nazwanie PiSS szarańczą to absolutny szczyt samokontroli - ja mam ostrzejsze określenia dla tego syfu

 • andree111111

  Oceniono 8 razy 4

  Wojewoda pisowski=wynaturzony dewiant z tytułem katolskiego uniwerku.

 • niktwazny126

  Oceniono 8 razy 4

  "Władze uczelni oświadczają, że wypowiedzi dra hab. Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego, są wyrazem jego poglądów prezentowanych w kontekście debaty politycznej."- a w polityce PiSu plucie na ludzi jest normą. W debatach i poza trybem. Dlatego też wojewoda nadal piastuje swoje stanowisko. A jak PiS wygra w wyborach samorządowych, to więcej będzie takich wysokiej rangi urzędników.

 • krytek-7

  Oceniono 11 razy 3

  "Naukowcy" z KUL-u i jakiegos tam uniwersytetu w Kielcach sa stalymi bywalcami TVInfo,gdzie usiluja tlumaczyc ciemnemu ludowi pisowskie przekrety.

 • Paweł Niewski

  Oceniono 1 raz 1

  Zamkniemy KUL a wszystkich PiSowskich socjopatow wywieziemy do tworek.zal mi po ludzku tak ziobry I dudy. Jak ich od razu nie zlinczuja, to zycie beda mieli nie ciekawe lol

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wcisniecie nam tego zdechlego szczura gender. Wegrzy wlasnie sie podnosza z europejskosci, dzwigaja sie z trudem, ale maja odwage zakazac tych paranaukowych pierdow żęder.

 • kist22

  Oceniono 5 razy 1

  Kilku pseudo naukowców lewackich podpisuje się po skrawkiem steku bzdur w stosunku do człowieka mówiącego prawdę.A w tok fm aplauz. Oddziaływanie tych pseudo naukowców jest identyczne jak tok fm czyli żadne - no chyba że najwyżej idiotyczne

 • sw.stefan

  Oceniono 5 razy 1

  Wojewoda Naszysta ...

 • dzendergender

  Oceniono 5 razy 1

  Ten Pan kompromituje siebie, a przede wszystkim zwykłych pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w którym jegomość ma swoją siedzibę niemal każdego dnia. Zresztą nazwa województwa lubelskiego zostanie niebawem zmieniona na województwo zamojskie (znikąd ta kultura i styl oraz sposób funkcjonowania się nie wzięły).
  Jego wypowiedzi nie licują z tłem na którym stoi z dziedzińca KUL. Hipokryzja, obłuda i szaleństwo.
  Dno den.

  WSTYD dla mieszkańców województwa a przede wszystkim wszystkich tych którzy muszą na tego hejtera robić każdego dnia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX