Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Nowe święto państwowe tuż przed wyborami

19 października obchodzić będziemy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jego data to rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, która w tym roku przypada tuż przed wyborami samorządowymi.

O ustanowieniu nowego święta zdecydował Sejm, 4 października 2018 roku. Ma być ono wyrazem "hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny - Polski” - można przeczytać w uzasadnieniu projektu święta.

Czytaj też: Spór o datę nowego święta państwowego. "To okazja dla organizacji neofaszystowskich"

Na liście niezłomnych duchownych znaleźli się m.in.: ks. Stanisław Brzóska, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński oraz ks. Jerzy Popiełuszko, który zmarł właśnie 19 października. 

Nowe święto to działanie polityczne?

Joanna Scheuring-Wielgus z koła Liberalno-Społeczni wytknęła rządzącym, że termin święta został wybrany tak, by można je było wykorzystać w kampanii wyborczej, tuż przed pierwszą turą wyborów samorządowych. - Jeżeli chcecie coś zrobić dla państwa polskiego, to zajmijcie się działaniami tu i teraz - pedofilią w polskim Kościele - apelowała polityczka.

W podobnym tonie wypowiedział się także Ryszard Petru: "Zamiast zająć się pedofilią w Kościele PiS z Platformą (sic!) uchwalają kolejne święto narodowe " - napisał na Twitterze polityk. 

Ostatecznie pomysłu nowego państwowego święta nie poparło tylko 39 posłów, a 21 wstrzymało się od głosu. 356 parlamentarzystów zagłosowało "za". 

DOSTĘP PREMIUM