"Zaskakuje, że Kaczyński zaczynał w Helsińskim Komitecie Praw Człowieka" - socjolog o spocie PiS

Uchodźcy to ludzie, którym mamy moralny obowiązek pomagać. W Polsce, gdzie miliony ludzi przyznają się do tego, co zostawił po sobie cieśla z Nazaretu, to się wydaje oczywiste - na antenie TOK FM powiedział prof. Mikołaj Cześnik, socjolog.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Głównym tematem "Analiz" był ostatni spot PiS, straszący uchodźcami, który tak opisała prowadząca audycję Karolina Lewicka: - Powrót do polityki strachu, dramatyczna muzyka i sekwencja zdarzeń: PO wygrywa wybory, przejmuje urzędy wojewódzkie, przez co Polskę zalewa fala imigrantów muzułmańskich, powstają getta, szerzy się przestępczość, tworzą się islamskie enklawy, płoną samochody, giną ludzie.

Prof. Mikołaj Cześnik z SWPS i Fundacji Batorego stwierdził, że niestety Polacy łatwo ulegają tego typu propagandzie. Wyjaśnił, że partie polityczne, którym trudno się odnajdywać w spersonalizowanej polityce, a taka jest ta na poziomie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, próbują narzucać tematy, które będą się kojarzyły z tym, co robią partie polityczne jako całość.

- I to jest to, co robi Prawo i Sprawiedliwość, które żeruje, żerowało w 2015 na temacie uchodźców i po to instrumentarium próbuje sięgać dość często. Bo też powiedzmy sobie od razu: Polacy łatwo ulegają tego typu propagandzie - mówił.

Uchodźcy przy Tusku, przy Macierewiczu, przy Brukseli...

Prowadząca audycję odwołała się do wielu wcześniejszych wydarzeń, przy których ta propaganda również była wykorzystywana. - Uchodźcy są takim echem, które nieustannie przy różnych okazjach słyszę i okazuje się, że kiedy to zebrać, to obojętnie, o czym się nie mówi, to pojawia się temat uchodźców. Przykłady: uchodźcy pojawili się przy sprawie przedłużenia kadencji Tuska w Radzie Europejskiej - Tusk proponował rozwiązania nieakceptowalne przez polski rząd np. obowiązkową relokację uchodźców, więc Polska nie może na niego głosować, debata nad wotum nieufności wobec Antoniego Macierewicza - kwestia armii, a na mównicę wychodzi Szydło i straszy uchodźcami, spór z Brukselą - prześladują nas, bo chcą nas zmusić do przyjęcia uchodźców - wymieniła.


- Najbardziej boją się ci, do których prawdopodobnie, uchodźcy dotrą dopiero na samym końcu. To nie jest ludność wielkomiejska, u której prawdopodobnie pierwsi pojawią się jacyś uchodźcy, którym należałoby pomagać - stwierdził prof. Cześnik.

I dodał, ze on też bardzo gorąco protestuje, przeciw temu żebyśmy sobie dawali narzucić przemoc symboliczną, którą Prawo i Sprawiedliwość stosuje. - Uchodźcy to nie są ludzie, których się należy bać, to są ludzie, którym mamy moralny obowiązek pomagać. To są ludzie, którzy bardzo często uciekają przed rzeczami absolutnie strasznymi i szczególnie w miejscu takim jak Polska, w którym miliony ludzi lubią się przyznawać do tego, co zostawił po sobie cieśla z Nazaretu, to się wydaje dosyć oczywiste. I to rozumie papież Franciszek - przedstawił mocny pogląd.

Żerowanie na ludzkim strachu jest niegodziwe


Karolina Lewicka podała, jakie są kluczowe słowa w sieci po tym spocie: PiS, spot, obrzydliwe, nienawiść, propaganda, strach. Jej rozmówca stwierdził, że go to w ogóle nie dziwi. 
- Nie wiem, czy to jest zaplanowane, czy to jest jakieś działanie ad hoc, ale zarówno w pierwszym, jak i drugim scenariuszu świadczyłoby to o tym, że Prawo i Sprawiedliwość jest bardzo przywiązana do myśli, że skuteczne straszenie napędza im elektorat. I to jest zasadniczo rzecz więcej niż smutna, może nawet przerażająca, bo wypuszczając taki spot na finiszu kampanii wyborczej, Prawo i Sprawiedliwość otwarcie przyznaje, że albo w odruchu histerii próbuje nastraszyć Polaków uchodźcami, albo od dawna planowało, że ten ostatni akord będzie bardzo nie fair - ocenił gość "Analiz".

Podkreślił, że jest to uciekanie się do półprawd i żerowanie na ludzkim strachu, które jest niegodziwe

Długa droga Kaczyńskiego do straszenia uchodźcami 

- Aż trudno uwierzyć, że Jarosław Kaczyński zaczynał karierę w Helsińskim Komitecie Praw Człowieka. Bardzo to zdumiewające - przypomniała prowadząca audycję.
- To było dość dawno ale nadal zaskakuje. Kiedy rozmawiamy o Jarosławie Kaczyńskim ja lubię zwracać uwagę na tę jego czasami niezauważaną na tę jego ogromną zmianę, którą przeszedł. Zupełnie kim innym był w 2001 roku, zupełnie kim innym w 2005, a zupełnie kim innym jest dzisiaj - podsumował prof. Mikołaj Cześnik.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
Spot PiS z uchodźcami. "Zaskakuje, że Kaczyński zaczynał w Helsińskim Komitecie Praw Człowieka"
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 9 razy 5

  Czy to polglowek na prezydenta W-wy tak rajcuje suwerena?
  Pana Jakiego i jego pryncypała Ziobre poznaliśmy z wielkiego zaangażowania w niszczenie państwa prawa i demokracji, demolkę sadownictwa i takiej zwyklej przyzwoitości.
  Ponadto Pan Jaki jako wyrobnik ustawy o IPN jest odpowiedzialny za ogromne straty Polski na niwie międzynarodowej.
  Tego wszystkiego nie da się odkręcić przez lata a może nawet dziesięciolecia.
  Dlatego uważam, ze glosowanie gdziekolwiek i kiedykolwiek na te ponure twarze PiS to działanie przeciwko Polkom i Polakom, naszym dzieciom i wnukom.
  Trzeba tez zapytać się czy osoby te nie są obciążone poglądami bliskimi skrajnemu nacjonalizmowi a może nawet faszyzmowi/komunizmowi?

 • andrew1507

  Oceniono 7 razy 5

  Ziobro I Jaki do odwolania, rzad do odwolania, pis do odwolania...

 • sil.m

  Oceniono 9 razy 5

  Co prezentuje nieszczęśliwy starzec – to ciągłe opluwanie i fajdanie na nasz kraj , dorobku i poglądów rodaków typu: niewdzięczne karły moralne drugiego sortu o twarzach wymagających specjalnej troski , zgraja i animalni najeźdźcy w szynszylach, kanalie itp. Projektuje nam państwo totalnej nieufności, szpiclowania, pomawiania, stygmatyzowania i ciągłej kontroli. Jego plan rozwija i uosabia dobry komunista prok. Piotrowicz – a ci nie popierający PIS to złodzieje i komunistyczni zbrodniarze – wg wyjca i klakiera „ JO-JO adidasa”. Wspierają go jajcarze - tuzy z przeszłością: pies/Pawka Morozow; Penelopa/członek; perukarz/caryca . sprinter Antonio smoleński wspaniały oraz deficyt intelektu [82100zł] co za swe błędy obwinia „totalną opozycje”. „8 lat rządów PO-PSL” oraz „ulicę i zagranicę” a zamiatanie spraw pod dywan to reportaż o śmierci Igora zakatowanego na komendzie we Wrocławiu oraz liczna armia Misiewiczów dojąca ojczyznę wg słów „Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, to byśmy nigdy niczego nie mieli” Teraz to nawet za okradanie kontenerów PCK wzięli się a agenci służb: Kamiński, Bejza i Wasik, stali się najważniejszymi rozgrywającymi w kaczyńskim systemie zbierania haków na konkurentów. Chłopcy prawicy znowu w akcji – grają pożytecznych idiotów przy rozpoczętej już walce o schedę po…- różne głosy nadchodzą z szaserów.
  Przyjedzie czas , że "prześwietli się wszystkie stodoły, majątki żon oraz konta w L.. i na .C.."
  Ciężkie jest życie Mesjasza . Polskie prawactwo, to dzieje przegryzania sobie tętnic. Tu nikt nikomu nie ufa Pozostaje pytanie: jak bez ofiar i krwi przejść przez okres upadku tej formacji i Jarosława Rajmundowicza, jak długo będzie trwać naprawa szkód ?

 • andrew1507

  Oceniono 8 razy 4

  Oddalmy lotrow z pis w kazdych wyborach, oni chca i sa na najlepszej drodze do Polexitu.
  Wyborcy, czy chcecie tego, odpowiedzcie na to Wasza karta wyborcza karczujac pis w kazdych wyborach.

 • damtek

  Oceniono 8 razy 4

  Było tylko kwestią czasu kiedy PiS sięgnie po retorykę antyuchodźczą. To będzie test, czy Polacy pozwolą się jeszcze raz nastraszyć cynicznym PiSowskim kłamcom. Może jestem naiwny i zbytnio wierzę w ludzką inteligencję, ale obstawiam, że tym razem to już nie zadziała.
  w.Kussowski/twitter

 • pd2016

  Oceniono 6 razy 4

  Teraz Prezes przewodzi Warszawskiemu Komitetowi Praw Lepszego Sortu...

 • biesczad1

  Oceniono 8 razy 4

  Panie Profesorze, nie Polacy - wolacy, sekta smoleńska i ciemny lud!!!

 • zbirone

  Oceniono 5 razy 3

  obsrali się strachem na myśl o imigrantach więc w roku 2050 r. będą mieli głodowe emerytury bo wtedy na 10 pracujących będzie przypadało ponad 50 seniorów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX