Rząd nie chce sprzedać kopalni Krupiński brytyjskiemu inwestorowi

Rząd woli dopłacać miliony złotych niż sprzedać. Znana jest już odpowiedź odmowna udzielona inwestorowi brytyjskiemu w sprawie kopalni Krupiński w Suszcu.

Radio TOK FM dotarło do niepublikowanej do tej pory odmownej odpowiedzi Ministerstwa Energii adresowanej do brytyjskiego inwestora zainteresowanego reaktywacją kopalni Krupiński w Suszcu. Tym samym potwierdziła się informacja, że rząd nie chce sprzedać zakładu. Brytyjczycy jednak uważają, że inwestycja może się opłacać.

Według informacji TOK FM, mimo oficjalnej odmowy, firma Tamar Resources nie rezygnuje. Chce wydobywać tam węgiel koksujący.

- Myślę, że to wystąpienie, które podpisał minister Tchórzewski, odpowiada panu z firmy Tamar i to jest również ta odpowiedź, która była kierowana w kontekście strony społecznej – wyjaśnia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Z odpowiedzi Ministerstwa Energii udzielonej inwestorowi wynika, że resort co do tego miejsca ma inne plany i że propozycje brytyjskiej firmy nie są przekonujące. Resort tłumaczy, że kopalnia była nierentowna i dlatego została przekazana do likwidacji.

Klimat dla inwestycji ale nie takich

W liście odmownym pada też sformułowanie, że w Polsce panuje dobry klimat dla inwestycji zagranicznych. Eksperci komentują, że klimat jednak nie do końca sprzyja takim inwestycjom.

Były wicepremier i minister Gospodarki Janusz Steinhoff uważa, że oferta wiarygodnego inwestora dotycząca reaktywacji kopalni powinna zostać poważnie rozpatrzona. - Jeżeli inwestor będzie wiarygodny, będzie miał pomysł dla zagospodarowania tej kopalni i będzie gotów zwrócić pomoc publiczną, to ja osobiście uważam, że administracja państwowa powinna z takim inwestorem rozmawiać – tłumaczy Janusz Steinhoff.

Jego zdaniem ratowanie kopalni oparte na racjonalnych przesłankach ekonomicznych i geologicznych ma uzasadnienie. Podkreśla, że jeżeli chcemy utrzymać odpowiedni poziom wydobycia to, jak mówi, rząd powinien się otworzyć na inwestycje zagraniczne. Zwłaszcza, że coraz więcej węgla pochodzi z importu. Na dodatek pomoc publiczna związana z likwidacją kopalni Krupiński jest kosztowna - każdy miesiąc utrzymywania likwidowanego zakładu kosztuje budżet państwa 7,5 mln zł.

Brytyjczycy nadal chcą inwestować

Według informacji otrzymanych od przedstawicieli inwestora, Brytyjczycy nie zrazili się odmową. Chcą zainwestować w Suszcu kilkaset milionów złotych, utworzyć 2 tysiące miejsc pracy. Przeciwwskazań nie widzi Komisja Europejska, zgodnie z jej zaleceniami przedstawiciele rządu powinni jedynie wykreślić kopalnie z listy likwidowanych, a inwestor powinien zwrócić pomoc publiczną. Inwestor deklarował zwrot pieniędzy.

Zgodnie z przedstawionymi do tej pory planami ministerstwa wobec tego miejsca likwidowana kopalnia Krupiński miałaby zamienić się w elektrownię szczytowo-pompową. Resort Energii wspólnie z Jastrzębską Spółką węglową przestawił także pomysły związane z sektorem nowoczesnego przemysłu.

O reaktywację kopalni zabiegali przedstawiciele Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Założyli spółkę pracowniczą i to oni znaleźli, ich zdaniem, wiarygodnego inwestora z Wielkiej Brytanii. Zniecierpliwieni, w czerwcu, napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wsparcie działań zmierzających do ponownego otwarcia likwidowanej kopalni Krupiński. Apel wystosowało Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Władze związku wciąż czekają na odpowiedź.

Kopalnia Krupiński trafiła do likwidacji w marcu 2017 roku.

Czytaj też: Dlaczego kupujemy coraz więcej węgla w Rosji? Wiceminister energii: Wiem, że nie wiem>>>

DOSTĘP PREMIUM