Donald Tusk: Niektóre decyzje rządu spychają Polskę na unijne peryferia

Niektóre decyzje polskiego rządu powodują, że Polska znajduje się na politycznych peryferiach Unii Europejskiej ? to słowa Donalda Tuska o wniosku Zbigniewa Ziobry o zbadanie zgodności unijnego Traktatu z polską konstytucją.

Szef Rady Europejskiej komentując ten krok stwierdził, że wśród polskich władz nie ma szczególnie proeuropejskiej atmosfery – a europejski sukces może zamienić się w proces rozkładu.

Politycy PiSu nie ukrywają swojego co najmniej dwuznacznego stosunku do Unii Europejskiej – tak Donald Tusk odniósł się do decyzji prokuratora generalnego. Zbigniew Ziobro chce, by Trybunał Konstytucyjny ocenił, czy polskie sądy mogą zadawać pytania prejudycjalne trybunałowi unijnemu. Tusk pytany o to w Brukseli stwierdził, że niektóre decyzje rządu spychają Polskę na unijne peryferia.

- Ja się boję takich scenariuszy przede wszystkim, że ktoś przez jakąś niekompetencję, że ktoś przez emocjonalną zaciekłość, wrodzoną niechęć do Zachodu czy do Europy, może nawet nieświadomie doprowadzić do katastrofy - Donald Tusk. 

A to – według szefa Rady Europejskiej - może zamienić europejski sukces polski w jak stwierdził proces rozkładu.

DOSTĘP PREMIUM