Wniosek Ziobry do TK wstępem do polexitu? Wiceminister uspokaja i zrzuca winę... na Schetynę

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik jest przekonany, że sądy nie powinny zadawać pytań prejudycjalnych, dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, że "nikt nie chce wyprowadzania Polski z UE".

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Pytania o wyjście Polski z Unii Europejskiej pojawiły się po tym, jak prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował do TK wniosek o zbadanie, czy traktatu o funkcjonowaniu UE jest zgodny z polską konstytucją. Ziobrze chodzi przede wszystkim o artykuł 267. traktatu, który pozwala sądom państw członkowskich na zadawanie pytań prejudycjalnych, kierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekonywał w rozmowie z Dominiką Wielowieyską, że "nikt nie chciał i nie chce wyprowadzania Polski z UE".

- To rodzaj manipulacji zastosowanej przez Grzegorza Schetynę. Mam wrażenie, że nikt nie zajrzał do wniosku min. Ziobry. W nim nikt nie mówi, że nie będzie można zadawać pytań prejudycjalnych, tak jak przewiduje to unijny traktat. Odnosi się do kwestii ustrojowych wymiaru sprawiedliwości - tłumaczył gość TOK FM. 

Nie wszystkie pytania prejudycjalne można zadawać?

Zdaniem zastępcy Zbigniewa Ziobry sądy nie powinny zadawać pytań prejudycjalnych dotyczących wymiaru sprawiedliwości, a TSUE nie powinien zajmować się takimi sprawami.

- Gdyby było tak, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może wkroczyć w taką materię, to po co nam Trybunał Konstytucyjny, Konstytucja RP? Po co w ogóle państwo? - pytał Michał Wójcik.  

Gospodyni Poranka Radia TOK FM Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że wielu komentatorów i ekspertów odczytuje wniosek Ziobry, jako przygotowywanie gruntu, by nie uznać decyzji TSUE. 

- Ustrój wymiaru sprawiedliwości nie może być regulowany przez orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oznaczałoby to naruszanie polskiego ładu konstytucyjnego - stwierdził oraz dodał, że SN zawiesił przepisy ustawy i wystąpił z pytaniami prejudycjalnymi, nie mając do tego podstawy.

Czytaj też: "Nie sposób zrozumieć sposobu myślenia prokuratora generalnego". Kraśko dosadnie o pytaniach Ziobry do TK

Zdaniem polityka sytuacja, kiedy sędziowie zawieszają przepis ustawy, jest niebezpieczna. 

- Niebezpieczne jest to, jeśli sąd podejmuje decyzję, a politycy się do niej nie stosują. To oznacza anarchię - wtrąciła Wielowieyska. 

- To prezydent ma prerogatywę, że może zadecydować o tym, czy ktoś może, czy nie może być sędzią. Mamy anarchię, jeśli Sąd Najwyższy zawiesza ustawę - odpowiedział wiceminister.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Czy wniosek Zbigniewa Ziobry był konsultowany z Jarosławem Kaczyńskim?
 • O postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów: dlaczego jedni są wzywani do składania wyjaśnień, a inni nie?
 • Czy prezydent Zdanowska, jeśli wygra, zostanie odwołana?

Michał Wójcik: Część osób krzyczała "będziesz wisiał, będziesz siedział". Podszedłem do nich

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Wniosek Ziobry do TK. Będzie polexit? Wiceminister sprawiedliwości tłumaczy
Zaloguj się
 • benek231

  Oceniono 5 razy 3

  >> Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik jest przekonany, że sądy nie powinny zadawać pytań prejudycjalnych, dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, że "nikt nie chce wyprowadzania Polski z UE". >>
  ***
  Podwojny klamca gdyz doskonale wie, ze w mysl prawa UE (Art.267) sady krajowe maja nawet obowiazek zadawania takich pytan, a nie tylko prawo.

  Klamie takze z wyprowadzaniem Polski z UE. Kaczynski z PiSem realizuje wlasnie biskupie zlecenie wyprowadzenia Polski z demokracji i Unii. Jedno i drugie to gwarancja utraty wplywow i znaczenia kleru.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 2

  Lepsze sa tasmy bienkowskiej

  Bieńkowska: "I wyszło dobrze, tak jak trzeba. To znaczy wiadomo, że to nie jest prawda. Ale ja wiem jak jest. To nie musiałam kontroli robić. Kontrolę robiliśmy po to, żeby wyszło, że jest dobrze".

  Kwintesencja misia 2 w zasadzie to pelna kontynuacja PRL. nawet dobrze ze ten niemiecki portal siegnal po lekko zapomniane tasmy, sa obrazem degeneracji postpeerelu ktory w koncowej fazie stal sie anachronizmem, tak sie po prostu panstwami nie zarzadza.

 • rbik53

  Oceniono 4 razy 0

  .
  Słuchanie polityków z PiSu wciskających ludziom tak bezczelne łgarstwa i pomyje propagandowe i to bez najmniejszego cienia zażenowania, to bardzo przykre doświadczenie. Nie dotyczy to Polaków Prawdziwych, którzy z ich ręki łykają wszystko jak leci.

 • molibden01

  Oceniono 4 razy -2

  takiego bełkotu dawno nie słyszałem. Stanowczo ten facet powinien zmienić zestaw leków albo dealera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX