TSUE nakazuje zawieszenie przepisów emerytalnych dotyczących sędziów SN. Co zrobi rząd?

Jest postanowienie zabezpieczające TSUE ws. Sądu Najwyższego. Unijny trybunał zawiesza stosowanie przepisów dotyczących wieku emerytalnego sędziów SN.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymuje stosowanie przepisów dotyczących wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. Dziś wydano tzw. postanowienie zabezpieczające.

Decyzja TSUE oznacza, że w stan spoczynku nie mogą być odesłani sędziowie, którzy ukończyli 65 lat; a ci którzy z SN odeszli mają być przywróceni do pracy na warunkach, obowiązujących przed tym jak zaczęły obowiązywać nowe przepisy o SN.

"Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której rząd nie respektowałby takiego orzeczenia"

- Dzisiejsza decyzja Trybunału w Luksemburgu potwierdza to, o czym mówimy od wielu miesięcy, o czym przestrzegamy i kwestionujemy. Krótko mówiąc: mamy rację. Nie jesteśmy w tym odosobnieni. To, co działo się z Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, sądami w szerszym ujęciu - to wszystko wymyka się standardom przyjętym w Europie. Potwierdzili to dzisiaj najwybitniejsi sędziowie Europy oraz jej najpoważniejszy organ sądowy - komentuje rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Czytaj też: Komorowski: Jest oczywiste, że TSUE zajmie stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym>>>

- Powstrzymane zostały wszystkie procesy zainicjowane w zeszłych miesięcy, zeszłym roku. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której rząd nie respektowałby takiego orzeczenia. Oznacza to, że nie będzie już sędziego komisarza w SN, a wszystkie działania, które zostały dotychczas podjęte, zostały zatrzymane i być może będzie możliwość ich odwrócenia - dodał.

Przypomnijmy, na początku sierpnia Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie znowelizowanych przez PiS przepisów dotyczących przechodzenia w stan spoczynku. Sędziowie zdecydowali się też na wysłanie do TSUE pytań, ws. zgodność nowych przepisów z unijnym prawem. Dzisiejsze postanowienie zabezpieczające to pokłosie działań sędziów SN.

Czytaj też: Małgorzata Gersdorf: Jestem niezadowolona, że rząd nie uwzględnił naszych racji wcześniej niż TSUE

Sędziowie jak drzewa w Puszczy? Sposób na zatrzymania wysłania sędziów SN na emeryturę>>>

DOSTĘP PREMIUM