Napis "Konstytucja" na Pałacu Kultury i Nauki. "Nie naruszył ciszy wyborczej"

Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w sobotę wieczorem pojawiła się iluminacja słowa "Konstytucja". W ocenie przewodniczącego PKW, sędziego Wojciecha Hermelińskiego wyświetlany na PKiN napis nie narusza ciszy wyborczej.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Przed pałacem w sobotę zebrała się grupa Obywateli RP, którzy zorganizowali akcję i skandowali słowo "Konstytucja". 

- Nie sądzę, żeby akurat słowo "Konstytucja", które jest słowem bardzo neutralnym, a z drugiej strony pozytywnym, mogłoby być podstawą do stwierdzenia, że nastąpiła jakaś agitacja wyborcza. Musi być jakiś umiar i rozsądek - skomentował podczas dzisiejszej konferencji szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Napis ma być wyświetlany przez tydzień.

Na wybory w koszulce z napisem "Konstytucja" 

Niektórzy zastanawiają się, czy mogą przyjść na wybory w koszulce z napisem "konstytucja". Szefowa Krajowego Biura Wyborczego - Magdalena Pietrzak - tłumaczyła, że może być to odebrane jako agitacja wyborcza i sprawa może się skończyć w sądzie. 

- PKW stoi na stanowisku, by nie używać symboli lub znaków, które mogą kojarzyć się z jakimś kandydatem. Należy się powstrzymać od wszelkich form. Sądy będą rozpatrywać takie ewentualne protesty - stwierdziła szefowa Krajowego Biura Wyborczego w piątek na antenie TOK FM.

Czytaj też: Czy można zagłosować w koszulce z napisem "konstytucja"? "Sądy będą rozpatrywać ewentualne protesty"

DOSTĘP PREMIUM