Wydano Koran przetłumaczony na język polski. "Ma służyć obalaniu stereotypów"

Muzułmański Związek Religijny w RP wydał najnowsze tłumaczenie na język polski świętej księgi islamu - Koranu. - Ma służyć obalaniu stereotypów - mówi przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Prace nad tłumaczeniem trwały dwa lata i wydano je w pięciu tysiącach egzemplarzy w trzech różnych wersjach okładki: podstawowej, bogatszej ze zdobieniami oraz limitowanej z pozłacanymi na brzegach kartkami.

Obalanie stereotypów 

- Mam nadzieję, że nowy przekład Koranu na język polski, będzie mocno przybliżony, o mocno prostym języku, który trafi do każdego, zarówno do zrozumienia dla społeczności muzułmańskiej, ale także dla szerszej społeczności - mówi Mufti Tomasz Miłkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego. Premiera wydawnictwa miała miejsce w sobotę po południu w Białostockim Centrum Kultury - Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. W spotkaniu wziął również m.in. katolicki biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej bp Henryk Ciereszko. 

Mufti Miłkiewicz dodał też, że ma nadzieję, że tłumaczenie na polski będzie służyć: "obalaniu stereotypów, które krąży wokół świata czy też wokół spraw religii islam, bo jest to dla muzułmanów bardzo, bardzo trudne".

Natomiast tłumacz przekładu Koranu z rosyjskiego Musa Czachorowski zaznaczył, że warto, aby to dzieło było czytane. - Niech nie będzie to tylko księga, którą jako świętość stawiamy na półkę i tylko odkurzamy grzbiet. Ta księga musi być czytana, rozumiana poprzez rozmowę, wymianę doświadczeń, bo tam jest masa niesamowitych informacji, wskazówek, zasad określających jak my na co dzień w kontaktach z innymi ludźmi mamy się zachowywać, jak mamy postępować w takich czy innych sytuacjach - podkreślił Czachorowski.

Muzułmański Związek Religijny w RP powstał w 1925 roku. Jest najważniejszą organizacją skupiającą polskich Tatarów wyznania muzułmańskiego.

TOK FM PREMIUM