PKW podała nowe dane na temat frekwencji. Najlepsza w woj. mazowieckim

- Frekwencja wyniosła 41,65 proc do godz. 17. Najwyższa była w województwie mazowieckim - 45,31, a jeśli chodzi o miasta to w Warszawie 47 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza o godz. 18.30. To 2,37 proc. więcej niż w poprzednich wyborach.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Z kolei do południa wynosiła 15,62 proc. To nieco o ponad procent więcej, niż w głosowaniu w analogicznym czasie cztery lata temu.

- Do południa wydano 4 miliony 6 tysięcy kart do głosowania. Do udziału w wyborach samorządowych uprawnionych jest 29 mln 935 tys. 205 osób - mówił przewodniczący PKW, Wojciech Hermeliński.

Najlepszą frekwencję w dużych miastach odnotowano w Warszawie. Do południa głos oddało 17 proc. mieszkańców stolicy.

Następne dane o frekwencji zostaną podane przez Państwowa Komisję Wyborczą o godz. 18:30. Dwie i pół godziny później lokale wyborcze zostaną zamknięte, co będzie oznaczało koniec ciszy wyborczej - wtedy poznamy też wyniki exit poll tegorocznych wyborów samorządowych.

Zobacz także: Co raz więcej zdjęć z lokali wyborczych. Politycy chwalą się, że już zagłosowali

"Być może wnioski zostały za późno zgłoszone"

Państwowa Komisja wyborcza potwierdziła również, że dostaje sygnały o tym, że wyborcy, którzy do list dopisywali się przez internet, odchodzą z kwitkiem z lokali, ponieważ nie zostali do nich dopisani.

- Niewykluczone, że ten problem może wydumany z prostego względu, a mianowicie takiego, że wnioski te mogły być bardzo późno złożone. A wójt, burmistrz, prezydent ma trzy dni na wydanie decyzji w tej sprawie - wyjaśnia rzecznik PKW, Wojciech Dąbrówka.

Zobacz także: Jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą na wybory samorządowe 21 października i 4 listopada?

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli wyborca dostał potwierdzenie o dopisaniu do listy, ale mimo wszystko nie mógł zagłosować.

- O funkcjonowanie systemu ePUAP czy obywatel.gov.pl należałoby pytać resort cyfryzacji, ponieważ on administruje tym systemem. Ale nawet jeżeli jakikolwiek system nie przyjmował dokumentów to organy, które obsługują system ePUAP, mają możliwość wezwania do uzupełnienia dokumentacji.

ePUAP to platforma pozwalająca na załatwianie spraw urzędowych przez internet. Jednym ze sposobów dopisania się do listy wyborczej, było własnie użycie tego systemu.

TOK FM PREMIUM