Hanna Zdanowska: Czy podziękuję Jackowi Sasinowi? Odpowiem mu starym polskim przysłowiem

70 proc. głosów według sondażu Ipsos dostała w Łodzi Hanna Zdanowska. Zdaniem ekspertów do zagłosowania wyborców zmobilizowały m.in. zapowiedzi o wygaszeniu jej mandatu ze strony Jacka Sasina. - Kto mieczem wojuje, od miecza ginie - skomentowała na antenie TOK FM Hanna Zdanowska.

Hanna Zdanowska zdeklasowała rywali. Pokonała wszystkich kontrkandydatów już w I turze. Według sondażu IPSOS zdobyła 70,1 proc. poparcia, Waldemar Buda (PiS) - tylko 24,2. Dla obecnej prezydent Łodzi byłaby to trzecia kadencja. 

Jaki Zdanowska ma plan na Łódź?

Na antenie Radia TOK FM Zdanowska skomentowała m.in. zapowiedzi ministra Jacka Sasina, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie powinna pełnić funkcji prezydenta. Tymczasem wojewoda zapowiedział, że w przypadku wygranej wygasi jej mandat, bo - jak tłumaczył - osoba z prawomocnym wyrokiem nie może być prezydentem.

Chodzi o karę grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach bankowych. Wyrok zapadł w ubiegłym miesiącu. Zdanowska przekonuje, że może pełnić urząd, bo nie została skazana na karę więzienia.

- Łodzianie zdecydowali: obejmuję mandat i będę sprawowała władzę. Jeśli wierzyć prawnikom, pan wojewoda nie ma podstaw do zwrócenia się do premiera. Moim zdaniem pan wojewoda nie może wystąpić o wygaszenie mandatu. Gdyby tak się stało, zrobiłby to od razu, czyli prawie cztery tygodnie temu - skomentowała Hanna Zdanowska. 

A co stanie się jej priorytetem w pracy, jeśli bez przeszkód dalej będzie rządzić Łodzią? 

- Olbrzymi plan dla osiedli łódzkich, równe chodniki i drogi. I przede wszystkim program rewitalizacji miasta, który się już dzieje. Zapewnienie jak najlepszej przestrzeni do życia nie tylko w tej centralnej części miasta - wymieniła. 

Zdaniem dr. Mirosława Oczkosia eksperta ds. wizerunku PiS ma duży udział w spektakularnym sukcesie Hanny Zdanowskiej w Łodzi.

- Czy podziękuję pani ministrowi Sasinowi? - zapytała przewrotnie prowadząca rozmowę Dominika Wielowieyska

- Powiem tak: jestem zwolenniczką polskich starych przysłów. "Kto mieczem wojuje" ... i na tym zakończyłabym wypowiedź - odpowiedziała Zdanowska.  

Czytaj też: Wyniki wyborów samorządowych 2018 według sondaży

Wybory samorządowe 2018: Łódź 

BUDA Waldemar Grzegorz - KW Prawo i Sprawiedliwość - 24,2 proc.

GÓRSKI Rafał Witold - KWW Kukiz'15 - 1,5 proc.

LIPCZYK Krzysztof Gniewomir - KWW Wolność #MuremZaŁodzią - 0,9 proc.

MAURER Zbigniew Sławomir - KWW Akcja Narodowa - 0,5 proc/

MISZTAL Piotr Wiktor - KWW BEzpartyjni - Piotr Misztal - 0,5 proc.

NIZIOŁEK-JANIAK Urszula Edyta - KWW Tak! - 0,9 proc.

RUTKOWSKI Janusz Antoni - KWW Prawo i Moc - 0,1 proc.

WOJCIECHOWSKA-VAN HEUKELOM Agnieszka Krystyna - KWW Agnieszki Wojciechowskiej - Bezpartyjni - 1,3 proc. 

TOK FM PREMIUM