Adamowicz skazany, PiS wprowadza w Gdańsku komisarza... Wałęsa: Takiego scenariusza się obawiam

Jarosław Wałęsa, który według sondaży w wyborach na prezydenta Gdańska zajął trzecie miejsce, apeluje o głosowanie w drugiej turze na Pawła Adamowicza. W TOK FM zaznaczył, że istnieje zagrożenie, iż PiS wprowadzi w mieście komisarza, jeśli obecny prezydent zostanie skazany.

Jarosław Wałęsa, według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos, miał w Gdańsku trzecie najwyższe poparcie. Zdobył 25,3 proc. głosów, nie będzie więc walczyć w drugiej turze

- Na pewno to jest lekcja pokory, którą każdy polityk powinien od czasu do czasu poczuć. Przyjmuję to z pewnym dystansem, ale chciałem przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy zaufali mi wczoraj. Wynik jest niezły, choć oczywiście niezadowalający - stwierdził Wałęsa w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Tłumaczył, że startu w wyborach nie żałuje, ponieważ jako polityk stara się myśleć zespołowo. - Najważniejsze było przedstawienie programu dla wyborców. Te setki spotkań są dla mnie budujące na przyszłość - mówił gość TOK FM. 

Jarosław Wałęsa: PiS może ustanowić w Gdańsku komisarza

Polityk podkreślił, że będzie apelować do wszystkich, którzy oddali wczoraj na niego głos, żeby poparli obecnego prezydenta Pawła Adamowicza. - Mam nadzieję, że wygra te wybory - stwierdził w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

- Muszę jednak powiedzieć wyraźnie, że mam wielki niepokój związany z tym, że PiS może jednak próbować wygrać w Gdańsku w trzeciej turze. Trzecia tura to będzie ustanowienie komisarza w gdańskim magistracie. Tego się teraz obawiam najbardziej - podkreślił. 

Chodzi o zarzuty wobec Pawła Adamowicza, w którego oświadczeniach majątkowych pojawiły się błędy. Jeśli prezydent zostanie skazany, PiS może starać się wprowadzić w mieście swojego komisarza. 

Prowadzący zaznaczył, że wówczas konieczne będzie przeprowadzenie przyśpieszonych wyborów. - Czy ostatni raz kandydował pan na prezydenta Gdańska? - pytał Jarosława Wałęsę. 

- Prawdopodobnie nie, ale w tej chwili nie mogę składać jasnych deklaracji - tłumaczył, ale dodał, że układa w głowie różne scenariusze. Podkreślił, że nie wyrokuje, jak w sprawie Adamowicza zadecyduje sąd, ale istnieje realne zagrożenie, że w momencie skazania zostanie on odsunięty z funkcji. - Pamiętajmy, że komisarz może być ustanowiony na wiele miesięcy - zaznaczył. 

- Z tego co mi wiadomo, PiS próbuje również w tej sprawie przygotować jakąś ustawę, która będzie nawet wydłużała ten czas funkcjonowania komisarza w danym mieście. Jest wiele niepokoju i rzeczy, na które musimy zwracać uwagę - stwierdził.  

Jarosław Wałęsa zaznaczył, że obecna kadencja w europarlamencie na pewno jest jego ostatnią. Zamiesza przenieść się do polityki krajowej. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy Jarosław Wałęsa będzie kandydować do parlamentu?
 • czy przyjmie propozycję współpracy z Adamowiczem w gdańskim ratuszu?
 • kto jego zdaniem wygrał wybory?

A co o wyniku wyborów mówił Paweł Adamowicz? Z urzędującym prezydentem Gdańska rozmawiała Dominika Wielowieyska. SPRAWDŹ >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wyniki wyborów samorządowych w Gdańsku. Jarosław Wałęsa o możliwości wprowadzenia komisarza
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  W sumie Pllska metnej wody znow triumfuje w miastach, w misatach ktore z roku na rok sie wyludniaja i trego procesu nie zatrzymal PIS, bo etgo juz nikt i nic juz nie powstrzyma, tak sie musi dopelnic los Polski i narodu ktory nie rozumie do czego sluza demokratyczne wybory.

 • tepege

  Oceniono 3 razy 1

  Na szczęście pan Wałęsa już się nie liczy.

 • barbara333-4

  Oceniono 2 razy 0

  Błędem PO było wystawienie Jarosława Walęsy do wyborów w Gdansku. Jest na pewny uczciwy i mądry, ale bezbarwny, bez charyzmy, bez werwy. Nie miał szans , nawet przy mlodym , bez doświadczenie , Płażysnskim.

 • pokon

  Oceniono 1 raz -1

  Obok Płażyńskiego, brakuje jeszcze tego rudego Walentynowicza, Obaj jadą po trupich nazwiskach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX