Łukasz Schreiber (PiS): wyniki pokazują trend wzrostowy dla PiS w wyborach samorządowych

- Te wyniki nie rozstrzygają jeszcze w żaden sposób tego, co za rok się wydarzy. Pokazują pewien trend wzrostowy dla Prawa i Sprawiedliwości - komentował Łukasz Schreiber w Wyborach w TOK-u.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

W wyborach samorządowych 2018 (w głosowaniu do sejmików) zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 32,3 proc. - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) - 24,7 proc. Na podium także Polskie Stronnictwo Ludowe - 16,6 proc. 

- Jestem o tym przekonana, że to punkt zwrotny. Przez ostatnie trzy lata nie mieliśmy szansy na to, aby zobaczyć, jakie są na prawdę nastroje społeczne. Sondaże były dla nas bardzo niekorzystne. Natomiast dzisiaj widzimy po tych wstępnych wynikach, że mamy do czynienia z punktem zwrotnym. Pierwsze domino się przewróciło. I wydaje mi się, że to dobrze rokuje - oceniła wyniki sondażu na antenie TOK FM Joanna Mucha (PO).

Łukasz Schreiber: Dziękuję wyborcom

Z kolei Łukasz Schreiber na samym początku podziękował wyborcom. - Wszystkim Polakom, którzy poszli na wybory. To bardzo mnie cieszy. W sposób szczególny dziękuję tym, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość i zaufali naszym kandydatom - dodał. 

- Wynik Prawa i Sprawiedliwości, jeśli się potwierdzi, to będzie najlepszy wynik, jakie uzyskało jakiekolwiek ugrupowanie w wyborach samorządowych od 1998 roku - powiedział Schreiber. 

- Druga sprawa to porównujmy wyniki te do wyborów sprzed czterech lat. Patrząc w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość zanotowało plus 6 procent wzrostu. Natomiast opozycja, w postaci Platformy i PSL, zanotowała minus 10 procent - dodał. 

- Panie pośle będąc precyzyjnym - jeżeli już pan porównuje wyniki - to ten wynik jest gorszy w porównaniu z wyborami parlamentarnymi - wtórowała prowadząca Dominika Wielowieyska. 

- Wszystkich jest pewnie gorszy, oprócz PSL. Ale tu należy porównywać wybory samorządowe z wyborami samorządowymi. Proszę pamiętać o tym, że: gdyby tak jak to niektórzy liczą - że teraz jest 42 do 40, że Prawo i Sprawiedliwość 32, a PO z PSL: 40 - zwrócę uwagę, że cztery lata temu było 26 do 50. A pomimo tego rok później zdobyliśmy samodzielną większość. I żeby była jasność. To nie jest żaden optymizm czy triumfalizm z mojej strony. Absolutnie nie, tylko zwracam uwagę, że jeżeli ktoś wieszczy zwycięstwo Platformie, to trzeba to przyjąć z pewnym zdziwieniem. Powiedziałbym w ten sposób: te wyniki nie rozstrzygają jeszcze w żaden sposób tego, co za rok się wydarzy. Pokazują pewien trend wzrostowy dla Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych - odpowiedział Łukasz Schreiber. 

Czy wynik PiS to sukces, czy porażka? CZYTAJ i SŁUCHAJ >>>

PSL? "Wynik byłby wyższy, gdyby nie kampania nienawiści"

Komentowano również wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego, które zdobyło blisko 17 procent głosów. 

- Wynik byłby większy, gdybyśmy mieli więcej czasu w mediach na to, aby prezentować swój program i nie było na nas ataku przez TVP PiS - ocenił Jakub Stefaniak, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego nazywając kampanią nienawiści. 

- Trzeba też na to popatrzeć z perspektywy tego, co działo się przez ostatnie trzy lata. Była to kampania nienawiści z bardzo nieeleganckimi słowami. Powiedziałbym, że nawet z ohydnymi, w tym pani Mazurek, która mówiła o eliminowaniu nas z życia publicznego. Wielu prominentnych działaczy PiS-u chciało zabić PSL albo przywłaszczyć sobie jego wartości. I to się nie udało - dodał.

Zobacz także: "Cichy morderca SLD", " partia obrotowa", "przystawka"? Co z dobrym wynikiem wyborczym zrobi PSL? 

Macierewicz w szafie 

Jego zdaniem to, co się działo w kraju w ostatnich trzech latach "jest nie do zaakceptowania i mieszkańcy postanowili to pokazać". 

- Trzeba powiedzieć to jasno, szczególnie w dużych miastach, wygrał anty-pis. Ludzie nie kupili bajeczki, którą PiS zaserwował w 2015 roku. Pamiętamy bardzo dobrze, kto miał być ministrem obrony. Teraz Antoniego Macierewicza schowali do szafy, wycofali wielu innych, a pokazali młode, uśmiechnięte buzie. Tylko z tą różnicą, że Polacy drugi raz na to się nie nabrali - powiedział Stefaniak. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Łukasz Schreiber (PiS): wyniki pokazują trend wzrostowy dla PiS w wyborach samorządowych
Zaloguj się
 • krystian71

  Oceniono 1 raz 1

  A co to za sfalszowane wyniki. Fe Wyborcza zawsze ci z gaci cuchnelo

 • mrpens

  Oceniono 1 raz 1

  Sex Legionowo i tresowanie kobiet wygrało w wielkichiastach :-(

 • radon13

  Oceniono 5 razy 1

  Nie rozstrzyga ale może daje do myślenia . Jednak rozp. edukacji, praworządnosci, sądów, policji, służby zdrowia, MSZ, kultury daje ludziom dużo materialu do przemyśleń. Za dużo frontów otworzyliście . To po prostu bolszewizm

 • trzynasty

  Oceniono 5 razy -1

  Toniecie tow. Schreiber z całym waszym pissem. Ramen.

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  Tak, trynd wzrostowy, bolszewikom zawsze rośnie. To wpisuje się w PRL. Wasze ulice, ale nasze kamienice, mówili ponoc bogaci Zydzi do komunistów. Wy macie pieniądze, ale my mamy sklepy mówił Gomułka do strajkujących robotników. Wy wygraliście wybory Herr Schreiber ale my będziemy rządzic, ........... bo tak chciał suweren.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -2

  Panie Schreiber moze nie ma sensu kopac sie z koniem, gora urodzila mysz 6% po takim wysilku i tylu realnych sukcesach to jest po prostu zero, powiedzmy sobie oiz Polacy nie roznia sie specjalnie od przecietnego mieszkanca wschodu, ktory wybierze zlodzieja tlumaczac swoj wybor zdaniem - a kto nie kradnie.
  To dla nas wszystkich dzien pogrzebu i zastanowienie czy ma sens poswiecac cokolwiek dla tego narodu, czy ma to jakikolwiek sens, przeciez placicie za to wlasnym zyciem osobistym za marne rzadowe gaze. Podejrzewam iz zarabiam od Pana Panie Schreiber wiecej i nie musze poswiecac wiecej godzin niz to konieczne.
  Nie jestescie Bogami wiec nie musicie ich wykupywac z mocy zla, calego tego zla czeci erpe, niech zyja jak zyli za trzy pincdziesiunt zmuszani do 12 godzinnego dniia pracy i niech przecietny Polak i Polka w wieku 40 lat wygalada na dobre 60 skoro im to nie przeszkadza.

 • skuba2

  Oceniono 3 razy -3

  Wyniki PiS mają się nijak do zmasowanej propagandy jaką uprawiała TVPiS i Polskie Radio oraz Radio Maryja! Wyniki wyborów to w pierszej linii klęska Kurskiego.

 • ukos

  Oceniono 5 razy -3

  Zaklinanie deszczu, PiSia specjalność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX