Frekwencja powyżej 50 proc. to dużo czy mało? Żakowski: To jest fajne, że społeczeństwo reaguje

W pierwszej turze wyborów samorządowych zagłosowała ponad połowa uprawnionych. Piotr Kraśko mówił w TOK FM, że nie powinniśmy się spodziewać o wiele wyższych, bo nawet w wyborach w 1989 roku wzięło udział niewiele ponad 60 proc. Polaków.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne cząstkowe wyniki frekwencji. Wyniosła ok. 54 proc

Jacek Żakowski stwierdził, że wieczór wyborczy był dla niego bardzo optymistyczny. 
- To fajnie, że ludzie zmobilizowali się do głosowania - stwierdził dziennikarz oraz tłumaczył: - To jest fajne, że społeczeństwo reaguje. Jak mu się wydaje, że polityka nie jest istotna, że zmiana, która może nastąpić nie jest ważna, to ludzie zostają w domach, a jak widzą, że jednak robi się gorąco, to reagują. 

Czytaj też: Rekordowa frekwencja. "W Warszawie, przy tych kolejkach, obstawiam 70 proc."

 

Nawet w wyborach w 1989 roku frekwencja nie była wiele wyższa?

Piotr Kraśko stwierdził, że liczba głosujących w tegorocznych wyborach, to "jak na nas", bardzo dobry wynik.

Przypomniał, że frekwencja w czasie wyborów 4 czerwca 1989 roku wyniosła ok. 60 proc. - Jeżeli tamto wydarzenie nie skłoniło 80 proc. z nas, aby pójść na wybory, to nic takiego już się nie wydarzy. Nie rozpaczałbym, że teraz jest lekko powyżej 50 proc. To jest niezły wynik, jak na wybory samorządowe - podkreślił dziennikarz. 

Czytaj też: W tych miastach kandydaci na prezydentów zmierzą się w drugiej turze wyborów samorządowych

Nie zgodziła się z tym jednak Dominika Wielowieyska. - To jest słaby wynik. Tylko połowa głosuje. To porażka trzeciej RP, że po tylu latach jednak Polacy nie są gotowi do tego, żeby podejmować decyzje. To wielka szkoda, że nie głosują, bo to oznacza, że wielu z nich nie interesuje się w ogóle sprawami publicznymi - komentowała wyniki frekwencyjne publicystka. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM