Aleksander Kwaśniewski: Być może pójdzie ostry atak na niezależne media

- Obawiam się, że w PiS są zwolennicy kursu twardego, który wyraziła posłanka Pawłowicz, a wcześniej jeden z braci Karnowskich. Czyli że problemem nie jest opozycja, ale niezależne media - mówił w TOK FM Aleksander Kwaśniewski.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

- Sądzę, że oczekiwania PiS wobec tych wyborów były większe. Zarówno jeżeli chodzi o wybory prezydenckie, jak i do sejmików - mówił w TOK FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem sprowokuje to partię rządzącą do zmiany w działaniu, a możliwości są dwie - albo "na ostro", albo "na miękko".

Czytaj też: Frekwencja powyżej 50 proc. to dużo czy mało? Żakowski: To jest fajne, że społeczeństwo reaguje

W opinii Kwaśniewskiego, kurs “na ostro” oznaczałby atak na niezależne media.

- Obawiam się, że w PiS są zwolennicy kursu twardego, który wyraziła posłanka Pawłowicz, a wcześniej jeden z braci Karnowskich. Czyli że problemem nie jest opozycja, ale niezależne media. Zwłaszcza te, które mają obcych właścicieli. Być może pójdzie ostry atak na media, pomysły na decentralizację - przewidywał.

Łagodniejsza z koncepcji mogłaby, jak domyśla się były prezydent, polegać na odejściu od "stylu konfrontacyjnego wobec wszystkich", czyli np. szukaniu porozumienia z Unią Europejską. - Ten nastrój walki PiS z UE pomógł bardzo przeciwnikom PiS - zauważył.

Karolina Lewicka przypomniała, że zdaniem części komentatorów sympatyzujących z PiS, decyzja TSUE o zawieszeniu przepisów dotyczących czystki emerytalnej w Sądzie Najwyższym, wpisała się w kampanię wyborczą.

- To bzdura. W piątek było już za późno, żeby o czymkolwiek rozstrzygać. Wszystko decyduje się najpóźniej tydzień przed głosowaniem - skomentował Kwaśniewski.

Trzeba się przyznać do błędu

Zapowiedź złagodzenia stanowiska w sporze z UE pojawiła się dzisiejszej wypowiedzi Jacka Czaputowicza. Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że potrzebna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, by przywrócić na stanowiska odesłanych na emeryturę sędziów.

W ocenie Aleksandra Kwaśniewskiego podejście ministra Czaputowicza jest słuszne.

- Trzeba przyznać, że popełniliśmy błąd, znowelizować ustawę, przywrócić - świetnych zresztą - sędziów, którzy zostali z sądu niekonstytucyjnie usunięci i zamknąć temat - przekonywał. 

Zdaniem Kwaśniewskiego, Jarosław Kaczyński nie będzie mieć problemu z wytłumaczeniem się z tej sprawy swojemu elektoratowi.

- Problem Kaczyńskiego z tym elektoratem, który ma, nie jest wielki. Ma 33 proc. ludzi, którzy wierzą w jego gwiazdę i przyjmą każde wytłumaczenie. Jego problem jest taki, że od dłuższego czasu nie może rozszerzyć tego elektoratu. A rozszerzyć go może nie w stronę prawą, bo tam już za bardzo nie ma gdzie, ale w stronę centrum, gdzie musi wykazać się trochę inną polityką - argumentował.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii podzielił pogląd Komisji Europejskiej, że nowe polskie przepisy są niezgodne z unijnym prawem, bo podważają zasady niezależności sądowniczej. Rzecznik Komisji zaznaczył, że ostateczny wyrok unijnego trybunału w tej sprawie będzie wydany później.

"Co najmniej zatrzymanie ofensywy PiS, jak nie pierwszy poważny cios"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (115)
Aleksander Kwaśniewski: Być może pójdzie ostry atak na niezależne media
Zaloguj się
 • dornjuan

  Oceniono 21 razy 13

  Z takimi poglądami panna krysia świetnie by się odnalazła w Korei Północnej.

 • czechy11

  Oceniono 18 razy 10

  Panna Krysia ruskomentalnuy pachoł o mentalności komunistycznego betonu. Będzie siedzieć

 • sector23

  Oceniono 17 razy 9

  Paniczny kwik, rozwcieczonej PiSowskiej Pancerlochy - balsam na moje skołatane serce

 • marywil2012

  Oceniono 10 razy 6

  PiS będzie chciał teraz udawać dobrego wujka? Co? Schowa się znowu Kaczyńśkiego? Macierewicza? Może znajdzie jakąś mniej skompromitowaną od Morawieckiego osobę? Bo Morawiecki już się sprał i pokazał już swoją prawdziwą naturę? Mają rok na załagodzenie konfliktów. Będą kłamać, minupulować i udawać, że są ugodowi a to totalna opozycja jest winna sytuacji. Stare, zgrane techniki. NIkt wam ch..nie uwierzy już. Zostananie wam maksymalnie owe 18% uprawnionych do glosowania. Pozostanie wam zniechęcać niezdecydowanych do głosowania i tworzyć małe partyjki które wchłoną głosy wyborców centrowych i lewicowych, żeby powtórzyć wynik z 2015 r. ale to się wam już nie uda. Już postarają się o to was przeciwnicy. Mediów nawet nie potrzebują do tego, bo wasz media obumierają i kompromitują was na każdym kroku.

 • year68

  Oceniono 13 razy 5

  Nie oddamy wam telewizji Trwam... pamiętacie pisiorki? Cenzura to już była, a ojczulka od budżetowego cyca trzeba oderwać jak najszybciej.

 • honorny

  Oceniono 11 razy 5

  Posłanka P. kolejny raz udawadnia, że jest idiotką. Opcja "na twardo" oznacza tylko szybszy i twardszy upadek PiSu. Natomiast upadek tej mafii nastąpi tak czy inaczej, bez względu na strategię, którą mafia przyjmie po przegranych wyborach.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 6 razy 4

  Czyżby po wyborach miał w Polsce nastać zwyczajny faszyzm?

 • owca888

  Oceniono 5 razy 3

  Można się załamać, czytając wpisy pisiorków
  Na całym świecie, ćwoczki, przez "niezależne media" w danym kraju rozumie się media niezależne od władz tego kraju. Prywatne, komercyjne. O linii decyduje właściciel i ma prawo pisać, co chce. I całe szczęście.
  A jeśli pis podniesie na nie rękę, to to będzie koniec pisu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX