Oficjalne wyniki wyborów do sejmików. Paweł Mucha i Aleksander Doba to tylko niektórzy z wybranych radnych
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Do PKW nie spłynęły jeszcze wszystkie protokoły, ale znane są już oficjalne wyniki w większości sejmików.
Teraz wiadomo już, że PiS będzie rządzić w sześciu sejmikach (podlaskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim).
Koalicja Obywatelska będzie natomiast samodzielnie rządzić w woj. pomorskim. Połączone siły Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wygrały wybory w sześciu województwach (zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, opolskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim). Do sprawowania rządów potrzebne w nich będą jednak koalicje.
Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość rządziło tylko na Podkarpaciu. Reszta sejmików należała do koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy wygrali w poprzednich wyborach samorządowych w trzech województwach: lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa podlaskiego
Wynikiem blisko 42 proc. głosów PiS zdobył samodzielną większość w sejmiku województwa podlaskiego. Koalicja PO-PSL po dwóch kadencjach straci tam władzę.
Według danych PKW do 30-osobowego sejmiku PiS wprowadzi 16 radnych. 9 mandatów przypadnie Koalicji Obywatelskiej, a 5 ludowcom. Innym biorącym udział w niedzielnych wyborach komitetom nie udało się zdobyć żadnego mandatu.
Podlaskie podzielone jest na cztery okręgi wyborcze. Z wyjątkiem okręgu obejmującego wyłącznie miasto Białystok, gdzie wygrała Koalicja Obywatelska, PiS wszędzie zdecydowanie prowadził. Frekwencja w województwie wyniosła nieco ponad 53 proc.
W województwie podlaskim PiS wygrał wybory również 4 lata temu. Wówczas jednak miał tylko 12 radnych. Władzę zachowała więc koalicja PO i PSL, wspierana przez jednego radnego SLD.
Czytaj też: Frekwencja powyżej 50 proc. to dużo czy mało? Żakowski: To jest fajne, że społeczeństwo reaguje
Wyniki wyborów do sejmiku województwa opolskiego
Zwyciężyła Koalicja Obywatelska, zdobywając 13 mandatów. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, które będzie mieć 10 mandatów, czym dwukrotnie powiększyło swój dotychczasowy klub radnych.
Trzecie miejsce zajęła Mniejszość Niemiecka. Zdobyła 5 mandatów (o dwa mniej niż w kończącej się właśnie kadencji).
Najwięcej straciło jednak Polskie Stronnictwo Ludowe. Do sejmiku ludowcy wprowadzą jedynie dwóch radnych. Wcześniej mieli w nim natomiast dziewięciu swoich przedstawicieli.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa podkarpackiego
Jak na razie to tutaj Prawo i Sprawiedliwość zanotowało największy sukces. Wprowadzi do sejmiku aż 25 przedstawicieli. Poprawiło tym samym wynik sprzed czterech lat, kiedy miało 19 radnych.
Koalicja Obywatelska może cieszyć się jedynie z pięciu mandatów - tylu samo, co po poprzednich wyborach.
PSL wprowadzi zaś do sejmiku tylko trzech radnych, czyli trzy razy mniej niż miał w ubiegłej kadencji.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa śląskiego
PiS wygrało w wyborach do sejmiku województwa śląskiego, zdobywając 22 mandaty. Ale rządzić nie będzie.
Koalicja Obywatelska będzie mieć 20 radnych, Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwóch, a Polskie Stronnictwo Ludowe - jednego. Opozycja będzie mieć więc większość, jeśli zawiąże koalicję.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa lubuskiego
W sejmiku województwa lubuskiego najwięcej mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska - będzie mieć w nim 11 przedstawicieli. PiS może cieszyć się natomiast dziewięcioma mandatami.
Po czterech przedstawicieli będą mieć w radzie Bezpartyjni Samorządowcy i Polskie Stronnictwo Ludowe.
SLD Lewica Razem wprowadzi zaś do sejmiku dwóch radnych.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa małopolskiego
PiS będzie samodzielnie rządzić w sejmiku województwa małopolskiego, na 39 mandatów - zdobył 24. Koalicja Obywatelska będzie miała 11 radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 4.
Wśród radnych sejmiku będą m.in. Jan Duda - ojciec prezydenta Andrzeja Duda, Jerzy Fedorowicz - reżyser i długoletni poseł PO.
Z jedynką na liście PiS startował z kolei Rafał Bochenek - były rzecznik kancelarii premiera, za czasów zarówno Beaty Szydło, jak i Mateusza Morawieckiego. Funkcję pełnił w latach 2016-2017. Najprawdopodobniej zostanie nowym marszałkiem województwa.
Do łask PiS wrócił też Bogdan Pęk,który startował z ostatniego miejsca. Pęk był senatorem PiS w latach 2011-2015. Jego karierę przerwała publikacja zdjęć, na który polityk leży na korytarzu sejmowego hotelu. Zdjęcia opublikował "Super Express". Ostro zareagował wówczas Jarosław Kaczyński. Teraz najwidoczniej Pęk wrócił do łask nie tylko kierownictwa partii, ale także wyborców.
Także w 2014 roku wybory zakończyły się wygraną PiS-u. Ale sejmikiem województwa małopolskiego rządziła koalicja PO-PSL.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa łódzkiego
Prawo i Sprawiedliwość przejmuje władzę w sejmiku województwa łódzkiego. W 33-osobowym samorządzie województwa PiS będzie miał 17 radnych; a Koalicja Obywatelska 12. Trzecie miejsce zajął PSL.
Ludowcy, którzy wraz z PO współrządzili przez ostatnie cztery lata łódzkim sejmikiem, będą mieć czterech radnych.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa świętokrzyskiego
PiS "odbiło" z rąk opozycji sejmik województwa świętokrzyskiego; dzięki zdobyciu 16 mandatów może rządzić samodzielnie.
Drugie miejsce zajęło Polskie Stronnictwo Ludowe - 9 radnych; trzecie - Koalicja Obywatelska - trzech radnych. Po jednym przedstawicielu w sejmiku województwa świętokrzyskiego będą mieć: SLD oraz Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa zachodniopomorskiego
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmiku województwa zachodniopomorskiego, zdobyła 13 mandatów. Ale, żeby dalej kierować regionem, KO będzie musiała tworzyć koalicję.
Drugie miejsce zajął PiS - 11 radnych, trzecie Bezpartyjni Samorządowcy - 3, czwarte PSL - 2, piąte SLD - 1.
Do sejmiku dostał się m.in. Aleksander Doba, kajakarz, który trzykrotnie przepłynął samotnie Atlantyk. Startował z trzeciego miejsca listy Bezpartyjnych Samorządowców.
Funkcję radnego będzie mógł pełnić również Paweł Mucha (PiS), zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Zdobył 13 615 głosów, czyli ponad 11 proc. To nie pierwsza jego kadencja w sejmiku. Dostaje się do niego nieprzerwanie od 2006 roku.
Co ciekawe, jego szefowa z prezydenckiej kancelarii - Halina Szymańska (PiS) również dostała się do sejmiku. To będzie jej trzecia kadencja, choć nie pod rząd.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego
Wybory do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego wygrała Koalicja Obywatelska. W nowym sejmiku KO będzie mieć 14 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 11; PSL - 4, a Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1.
Regionem rządzić będzie więc, tak jak obecnie, opozycja.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa mazowieckiego
Najwięcej mandatów, bo aż 24 zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, która wprowadzi do sejmiku 18 swoich przedstawicieli. Osiem mandatów uzyskali jednak również ludowcy, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie koalicji KO-PSL.
Bezpartyjni Samorządowcy będą mieć w sejmiku jednego reprezentanta. Komitet SLD Lewica Razem nie zdobył żadnego mandatu, mimo wystawienia 65 kandydatów.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa dolnośląskiego
Tutaj również najwięcej mandatów -14 - uzyskali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Koalicja Obywatelska zdobyła jeden mandat mniej i wprowadzi do sejmiku 13 swoich przedstawicieli.
Sześciu reprezentantów udało się wprowadzić do sejmiku Bezpartyjnym Samorządowcom. Dwa mandaty zdobyli kandydaci startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.
Jedna osoba będzie reprezentowana w sejmiku przez ludowców.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego
Koalicja Obywatelska będzie mieć w sejmiku 12 reprezentantów. Prawo i Sprawiedliwość tylko o jednego mniej - 11. Trzecią siłą na poziomie województwa będzie zaś Polskie Stronnictwo Ludowe, które zdobyło siedem mandatów.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa wielkopolskiego
Koalicja Obywatelska wygrała w wielkopolskim sejmiku - zdobyła 15 mandatów. Drugi wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość - będzie mieć 13 radnych. Następne jest PSL - będzie miało siedmiu reprezentantów.
SLD Lewica Razem zdobyło trzy mandaty, a Bezpartyjni Samorządowcy - jeden.
Najprawdopodobniej w regionie będzie więc rządzić koalicja KO-PSL.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa pomorskiego
18 mandatów w sejmiku woj. pomorskiego zdobyła Koalicja Obywatelska. 13 przedstawicieli będzie mieć wśród radnych PiS, a dwóch PSL.
Do sejmiku kandydował m.in. Bartłomiej Obajtek, brat Daniela Obajtka - prezesa Orlenu oraz Anna Kołakowska, obecna radna Gdańska, znana m.in. z blokowania Marszu Równości w 2015 roku. Oboje się nie dostali.
Do sejmiku nie dostał się również Rafał Neumann, brat przewodniczącego pomorskiej Platformy - Sławomira Neumanna.
Z listy PiS kandydowała Marta Cymańska, 28-letnia córka Tadeusza Cymańskiego. Dzięki ponad 7 tys. głosów będzie radną. Na liście KO znalazła się natomiast córka senatora Bogdana Borusewicza - Kinga Borusewicz. Nie udało jej się zdobyć mandatu.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa lubelskiego
W wyborach do sejmiku na Lubelszczyźnie PiS zdobyło 18 mandatów, Koalicja Obywatelska - 7, PSL - 7, SLD Lewica Razem - 1 (zdobył go Riad Haidar, wieloletni radny sejmiku, Syryjczyk, lekarz z Białej Podlaskiej).
Czytaj też: Jakub Hartwich został radnym. "Cieszę się, że ludzie spojrzeli na mnie jak na osobę normalną">>>
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Dawid Kubacki przekazał informacje o stanie zdrowia żony, Marty. "Dla nas to pierwsze zwycięstwo"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim
- Posłanka PiS nie wykluczyła sojuszu z Konfederacją. "Wcześniej takich deklaracji nie było"