Obchody stulecia niepodległości bez byłych prezydentów? Kwaśniewski: Zawłaszczyła je jedna partia

Żaden z byłych polskich prezydentów nie otrzymał dotąd zaproszenia na wspólne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, organizowane 11 listopada przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

O braku oficjalnych zaproszeń dla Bronisława Komorowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego poinformował dziś ten ostatni, podczas konferencji poświęconej właśnie stuleciu polskiej niepodległości.

Czytaj też: Aleksander Kwaśniewski: Być może pójdzie ostry atak na niezależne media

- Chcieliśmy, jako prezydenci, włączyć się w ten nurt obchodów. Okazał się trochę dziwnym nurtem, bo mocno zawłaszczonym przez jedną partię i dzisiaj rządzących w naszym kraju - ocenił Kwaśniewski.

Jak ustalił gdański reporter TOK FM, podobnego zaproszenia nie otrzymał też Lech Wałęsa, choć do obchodów pozostały mniej niż 3 tygodnie.

Rzecznik prezydenta nie wie, co z zaproszeniami

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie z radiem TOK FM nie potrafił powiedzieć, czy zaproszenia dla byłych prezydentów i premierów zostały już wysłane. Przypuszcza jednak, że tak się stało, te jednak - jego zdaniem - najwyraźniej jeszcze nie dotarły do adresatów.

Sejm rozprawia o 12 listopada

Tymczasem w Sejmie pojawił się pomysł, by 12 listopada był dniem wolnym od pracy - w związku z tym, że samo święto przypadające na 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę. Wniosek w tej sprawie złożyli politycy PiS. - Świętujemy raz na sto lat. Polacy pracują najdłużej w całej Europie. Jesteśmy krajem urobionym, zaharowanym - ocenił poseł Tadeusz Cymański. Wiadomo już, że przeciwni są mu posłowie Nowoczesnej. Więcej na ten temat >>>

Stuletnia kartka z kalendarza i kalendarium wydarzeń sprzed stu lat - serwis specjalny TOK FM na stulecie Niepodległości. SPRAWDŹ >>>

DOSTĘP PREMIUM