Państwowa Inspekcja Pracy i Urząd Lotnictwa Cywilnego w PLL LOT. Chodzi o zwolnienia dyscyplinarne "wręczone" przez prezesa

Państwowa Inspekcja Pracy zaczęła kontrolę w PLL LOT - ustaliło Radio TOK FM. Na razie wiadomo tylko, że na miejscu są już na urzędnicy i rozmawiają z pracownikami oraz pracodawcą.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Urzędnicy z Okręgowej Inspekcji Pracy sprawdzają zasadność dyscyplinarek,  które prezes Rafał Milczarski na początku tygodnia "wręczył" (a raczej wysłał mailem) blisko 70. strajkującym pracownikom oraz badają wszystkie wątki w sprawie.

cd. LOT - protest

Chodzi, między innymi, o informacje pojawiające się w mediach, że do pracy ściągani są pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich, oraz że skracane są wcześniej zaplanowane urlopy.

Czytaj też: "Nic nie potwierdzam, proszę mnie wypuścić". Szarpanina prezesa LOT ze związkowcami>>>

Pracownicy LOT-u, w tym piloci, stewardessy i stewardzi domagają się podwyżek i powrotu do zasad wynagradzania z 2010 roku. Ich postulaty dotyczą także zmiany formy zatrudnienia. Obecnie ponad połowa personelu nie jest zatrudniona na umowach o pracę, tylko prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Władze firmy uważają, trwający od 18 października, strajk za nielegalny.

O interwencję, w sprawie konfliktu w PLL LOT, apelują do premiera związkowcy z OPZZ. Ale rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska stwierdziła wczoraj, że za "odpowiednie obszary" odpowiedzialni są prezesi spółek i ministrowie.

ULC też przyjrzy się sytuacji

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego korzystając ze swoich uprawnień określonych w art. 21 ustawy Prawo lotnicze podjął wzmożone działania kontrolne nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT w obszarach operacyjnym i technicznym. Prezes ULC na bieżąco monitoruje sytuację przewoźnika.  W wyniku przeprowadzonej 19 października inspekcji statków powietrznych PLL LOT stwierdzono niespójności dotyczące zajmowanych stanowisk przez niektórych członków załogi pokładowej. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wezwał przewoźnika do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Kwestie pracownicze wykraczają poza kompetencje prezesa ULC.

Fundamentalny błąd kierowany chciwością? Prezes LOT-u o żądaniach pracowników

TOK FM PREMIUM