Tylko na podwyżki dla pracowników służby zdrowia potrzeba 6 mld zł. W budżecie NFZ brakuje pieniędzy

Budżet NFZ ma wzrosnąć w przyszłym roku o 4 mld zł. A same podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników będą kosztować o 6 mld zł. Jeśli wyliczenia są prawidłowe, nie starczy pieniędzy także na dodatkowe świadczenia.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej!  Sprawdź szczegóły >>>

Nie będzie dodatkowych świadczeń, trudno też liczyć na krótsze kolejki do lekarzy - ostrzegają eksperci i wyliczają, że dodatkowe pieniądze dla służby zdrowia nie wystarczą nawet na pokrycie podwyżek dla personelu, które obiecało ministerstwo.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyliczył,  że obiecane podwyżki w 2019 roku będą kosztować ponad 6 miliardów złotych.

Czytaj też: Podwyżki pensji w służbie zdrowia uderzają... w chorych? "Potrzebny jest generalny protest pacjentów"

Prezes NFZ przesłał do Ministerstwa Zdrowia dokument, z którego wynika, że podwyżki dla pielęgniarek w przyszłym roku pochłoną 5,5 mld zł, wypłaty dla lekarzy z tytułu tzw. lojalek wzrosną o 714 milionów, a 153 miliony kosztować będą podwyżki dla ratowników.

Budżet wzrośnie zaś o niecałe 4 miliardy.

Wojciech Wiśniewski z fundacji Alivia widzi w planach resortu i funduszu poważne braki.

- NFZ nie ma ponad 2,5 mld zł tylko na realizację podwyżek - stwierdził w rozmowie z reporterem TOK FM. 

"Nieprawdą jest"

Reporter TOK FM pokazał te wyliczenia wiceministrowi zdrowia, który odpowiedzialny jest za budżet i finanse resortu. Sławomir Gadowski nie bardzo się z tymi danymi zgadza.

- Moim zdaniem nieprawdą jest to, że budżet NFZ zwiększa się o ok. 4 miliardy złotych, a jednocześnie 6 miliardów pochłoną podwyżki - stwierdził. 

Czytaj też: Związek Szpitali Powiatowych ostrzega: zabraknie lekarzy i pieniędzy na podwyżki dla pielęgniarek

Reporter TOK FM poprosił Narodowy Fundusz Zdrowia, by potwierdził swoje wyliczenia. Jeśli są prawidłowe, oznacza to, że w przyszłym roku zabraknie ponad 2 miliardów złotych. Podwyżki są zapisane w rozporządzeniach i ustawach, więc wypłacić je trzeba. Może to oznaczać, że mniej pieniędzy będzie na leki i leczenie  pacjentów.

TOK FM czeka na odpowiedź NFZ.

Nie tylko podwyżki. Czego jeszcze chcą protestujące pielęgniarki?

TOK FM PREMIUM