Zmiana czasu 2018. Uwaga, w weekend pociągi staną na godzinę

W najbliższy weekend w Polsce oraz innych krajach Europy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W związku z tym 15 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinę na najbliższej stacji.

W nocy z 27 na 28 października 2018 roku wskazówki zegara zostaną przesunięte z godziny 3:00 na 2:00. 

Zmiana czasu 2018

Zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się ze wdrożeniem specjalnej procedury przez przewoźników kolejowych na terenie naszego kraju oraz całej Europy. Polega ona na wprowadzeniu godzinnego postoju pociągów na najbliższych stacjach, z których składy wyruszą w dalszą podróż według bieżących godzin odjazdów.

W tym roku zmiana czasu w Polsce będzie dotyczyła 15 połączeń PKP Intercity.

- Na przykład skład IC Przemyślanin relacji Szczecin - Przemyśl zatrzyma się na stacji  Gliwice o godzinie 02:29 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 02:30 nowego czasu - wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity S.A.  

Zmiana czasu ostatni raz

Zmiana czasu odbywa się co roku w ostatni weekend października. Czas zimowy obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie. W Europie wskazówek zegara nie przesuwają jedynie mieszkańcy Islandii, Rosji i Białorusi.

Zobacz także: Zmiana czasu 2018. "Koniec z przestawianiem zegarków to spora korzyść"

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatnia w Polsce zmiana czasu. Komisja Europejska chce, aby czas w UE nie był już zmieniany. W przeprowadzonym w internecie głosowaniu wzięło udział 4,6 mln ludzi. 84 proc. uznało, że zmienianie czasu z letniego na zimowy powinno zostać zniesione.

Koniec z przestawianiem czasu z letniego na zimowy zapowiedział przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker w dorocznym orędziu o stanie Unii Europejskiej. 

DOSTĘP PREMIUM