Co powinna zrobić lewica, żeby wygrać wybory? "Wprowadzić dochód podstawowy"

Pod jakim hasłem lewica powinna pójść do następnych wyborów, żeby osiągnąć sukces? Rafał Woś nie ma wątpliwości. - Z hasłem dochodu podstawowego - przekonywał w TOK FM.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

- Od 12 lat wygrywa duopol PO-PiS. Lewica została skasowana. Mówię też o tej nowej lewicy. Nie było w zasadzie takiego wydarzenia, jakim było zwycięstwo Roberta Biedronia w Słupsku 4 lata temu. Nikt o większych, ogólnopolskich ambicjach nie wszedł do dużego miasta i nie rozbił tamtejszych układów i układzików - mówił publicysta Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego" w Poranku TOK FM.

Prowadzący audycję Piotr Kraśko sytuację w polskiej polityce - pojawiającą się potrzebę nowej partii - porównał do realiów telewizji: - Wszyscy widzowie deklarują, że w TVP chcieliby Teatr Telewizji, ale potem nie przekłada się to na oglądalność - powiedział.

- Chcemy innej partii, dosyć tego monopolu PiS i Platformy. Chcemy innej dyskusji, innego sposobu mówienia o Polsce, po czym idziemy do wyborów i w samej Warszawie, która powinna być rozpolitykowana, rozdyskutowana, chętna słuchania takich ludzi, jak Zandberg, Śpiewak, nagle okazuje się, że PiS i PO zgarnęły wszystko - wyjaśniał dziennikarz. 

Kto jest winny politycznego morderstwa lewicy?

Na to odpowiedź miał Rafał Woś: - Tu dochodzimy do drugiej próby morderstwa politycznego. Bo o ile wiadomo, że PiS od lat pracuje nad tym, aby wykończyć PSL, to rzadziej mówi się o tym, że ugrupowania liberalne od lat mordują lewicę.

Z jego teorią zgodziła się publicystka "Wprost", Eliza Olczyk. 

- To w poprzednich wyborach przyniosło im bezwzględną większość. Zamordowanie lewicy -  potwierdziła gościni TOK FM.

Zdaniem Wosia liberałowie i liberalne media skutecznie "narzuciły opowieść o tym, że PiS jest najgorszym, co nam się może zdarzyć". 

- Ten przekaz w połączeniu z przekonaniem, że Patryk Jaki idzie łeb w łeb z Trzaskowskim dał taki efekt, że wyborca pomyślał sobie tak: nie będziemy ryzykować roku 2015. Nie bardzo nam się ten Trzaskowski podoba, ale trudno. Koalicji Obywatelskiej i Grzegorzowi Schetynie udało się sprzedać opowieść o strasznym PiS-ie - przekonywał na antenie publicysta.

Czytaj też: "Cichy morderca SLD", " partia obrotowa", "przystawka"? Co z dobrym wynikiem wyborczym zrobi PSL?

Kraśko zauważył, że wiele osób po prostu tak naprawdę uważa. Zaznaczył, że część postulatów lewicy po prostu przejął PiS.

Z kolei według Olczyk to jednak Platforma za czasów Donalda Tuska przejęła wyborców lewicy. Nie tylko hasłami, ale też przejmowaniem ludzi lewicy. 

Pod jakim hasłem do następnych wyborów?

Piotr Kraśko dopytywał swoich gości, z jakim hasłem lewica powinna iść do wyborów, żeby wygrać z PiS-em.

- Z hasłem dochodu podstawowego. To jest dla mnie oczywiste - przekonywał Rafał Woś. Według niego, jeśli lewica ma mieć sens, musi robić prawdziwą politykę, decydującą o materialnych podstawach.

Trochę inny punkt widzenia przedstawił Roman Imielski z "Gazety Wyborczej". - Są sprawy, które dla wielu Polaków są ważne, a dziwi mnie, że tak rzadko podejmowane przez lewicę.  To są sprawy ekologiczne, chociażby walka ze smogiem - zauważył dziennikarz. Podkreślił, że kolejnym palącym problemem jest dostęp do służby zdrowia, a lewica w ogóle o nim ostatnio nie mówi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Co powinna zrobić lewica, żeby wygrać wybory? "Wprowadzić dochód podstawowy"
Zaloguj się
 • jabbaryt

  Oceniono 5 razy 3

  Lewicowość w sensie socjaldemokratycznym walka o prawa ludzi pracy najemnej, któch tak naprawdę jest w społeczeństwie wiekszość. To walka o przywileje socjalne i państwo opiekuńcze. Taki swiatopoglad skazuje lewicowca na konflikt z wielkim kapitałem czyli korporacjami, które chca płacic pracownikom jak najmniej, unikac opodatkowania i wywozić swoje zyski do rajów podatkowych. Polityka społeczna jest droga i konflikt socjaldemokracja - korpo jest nieunikniony. No tak ale co sie dzieje jak socjaldemokrata idzie na kolaborację z partia która jest rzecznikiem interesów korporacji czyli np. PO?. Pozostaje jej lewackość czyli pseudolewicowość, czyli działanie w obszarze gdzie nie ma konfliku z korpo. Czyli może organizowac czarne marsze za aborcją, może sobie realizować w 'obronie' praw mniejszości oczywiście mniejszości seksulanych , moze też bronić siedlisk legowych jakiejs pie....nej pustułki szarej lub kornika białowieskiego. Ale wara jej natapic na jakis odcinek gdzie troszcząc sie o ludzi pracy najemnej, może nastapic na odcisk korpo. Dlatego ta lewackość to jest fake.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 3

  To jest dosc przerazajacy pomysl, placenia za nic, niechby to chociaz byla praca w urzedzie powiatowym na pol etatu przy parzeniu kawy czy dziurkowaniu akt, ale niech zrobi cokolwiek i niech musi wylesc z wyra na okreslona godzine niz gnic bez sensu i celu.

 • maciej-ryszard

  Oceniono 4 razy 2

  Ten Woś jest regularnie ograniczony "Zdaniem Wosia liberałowie i liberalne media skutecznie "narzuciły opowieść o tym, że PiS jest najgorszym, co nam się może zdarzyć". Media narzuciły bezprawie i praktyczny faszyzm? Może on dziennikarz, taki jak z PISowca demokrata.

 • karhu44

  Oceniono 4 razy 2

  Partia Razem jest piątą kolumną PiS-u. Dopóki Zandberg będzie mieszał to lewica nie wygra, patrz wybory parlamentarne 2015. Gdyby był prawdziwym człowiekiem lewicy, to schowałby ambicje i poszedł na współpracę, a tak .... kicha. Dostał swoje 3%, ma dotacje i jest zadowolony. Wybory samorządowe pokazały, że i to korytko może mu się skończyć szybko i podzieli los innych przystawek PiS-u.

  Czy poglądy Zandberga są lewicowe? Śmiem wątpić. Walka z Kościołem, popieranie racjonalnej regulacji urodzin i rozdawnictwo to jeszcze nie lewicowość. Pieniądz trzeba zarabiać. Walka o sprawiedliwe stosunki pracy i sprawiedliwy podział wartości dodanej to jest wykładnik lewicowości. Reszta to propagandowe hasła.

 • elasteena

  Oceniono 4 razy 2

  Pewną formą dochodu podstawowego mogłoby być powszechne ubezpieczenie zdrowotne. To jest do zrobienia.

 • tlbck

  Oceniono 1 raz 1

  "Lewica" za bardzo miesza się w symbole tęczy. Gdyby zajęła sie naprawdę poważnymi rzeczami, tymi, poprzez które PiS doszedł do władzy, to było by inaczej. Przecież wiadomo jest, że prawie cały socjal, przejął PiS. Porównajcie obecna "lewicę" z lewicą lat '90 i '00.

 • masofrev

  Oceniono 3 razy -1

  > Rafał Woś nie ma wątpliwości. - Z hasłem dochodu podstawowego -
  Dawanie kasy wszystkim - oczywiście nie ma w tym ani krzty populizmu! Co innego, gdy PiS daje 500+ - o, wtedy to zgroza!

  Cieszcie się swoim 1,7% lewaki, więcej w tym kraju nie dostaniecie. Zrozumcie, że w Polsce ani czerwony ani brunatny ekstremizm nie ma racji bytu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX