Jaka jest przyszłość Patryka Jakiego? Publicyści wskazali, co go czeka po przegranych wyborach

Wiele wskazuje na to, że po przegranych wyborach na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zrezygnuje z przewodzenia komisji weryfikacyjnej. Czy zniknie z polityki? Nad tym zastanawiali się goście Jana Wróbla w TOK FM.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Wiceminister Patryk Jaki po tym, jak ogłoszono wyniki wyborów samorządowych w Warszawie, udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce. Polityk, którego w wyścigu o fotel prezydenta stolicy wspierał PiS, zdradził, że po przegranej z Rafałem Trzaskowskim będzie dla siebie szukać nowych wyzwań w polityce, a wcześniej uda się na urlop.

Czytaj też: "Kaczyński przed wejściem na mównicę dostał informację o wyniku Jakiego. Nie dało się tego ukryć"

Mówił też na temat przyszłości komisji zajmującej się wyjaśnianiem afery reprywatyzacyjnej, której pracami obecnie kieruje. Nie wykluczył, że zrezygnuje z przewodzenia jej. Po publikacji wywiadu rozgorzały spekulacje, czy komisja weryfikacyjna zakończy działanie.

- Przeczytałem tekst w WP, z którego wynikało, że Patryk Jaki zamierza napisać raport kończący pracę komisji weryfikacyjnej. Kilka osób, w tym ja, napisało na Twitterze, że to chyba nie tak miało wyglądać i że rozliczanie afery reprywatyzacyjnej miało być niezależne od wyniku wyborów - komentował w TOK FM Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej. Zaznaczył, że tekst później edytowano i wynika z niego, że powstanie dokument podsumowujący dotychczasową pracę komisji, która zmieni swoją formę.

- Zastanawiam się, po co w ratuszu komisja wyjaśniająca decyzje wydane w … ratuszu. Wydaje mi się to nielogiczne - ocenił Słowik.

Kierunek Bruksela?

Anna Gilewska z “Wprost” zasugerowała, że Patryk Jaki zrezygnuje z prac w komisji i przeniesie się do Parlamentu Europejskiego. - To logiczna z punktu widzenia pragmatyki politycznej decyzja - mówiła.

Patryk Słowik argumentował, że taki scenariusz nie oznaczałby dla Jakiego “politycznej emerytury”. - To jest na tyle młody polityk, że jeszcze kilka razy wypłynie w polskiej polityce. Niezależnie od wyniku wyborczego pokazał, że o nim się mówi - zauważył.

Zdaniem dr. Roberta Sobiecha z Collegium Civitas, w dyskusji na temat afery reprywatyzacyjnej ważne jest pytanie, kiedy rząd wprowadzi do Sejmu projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Według Jana Wróbla może się to wydarzyć w każdej chwili.

- PiS potrafi ustawy wprowadzać szybko. Można taką ustawą pograć kartą przeciw cudzoziemcom. Bo tu jest też mienie żydowskie, amerykańskie firmy z Nowego Jorku, właściciele z Izraela. Nie brzmi to ładnie, ale może być skuteczne przy okazji jakiejś hipokryzji, narracji o wyrównywaniu niesprawiedliwości od dziesięcioleci - stwierdził Wróbel.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Co dalej z Patrykiem Jakim? Zrezygnuje z komisji weryfikacyjnej?
Zaloguj się
 • kormo

  Oceniono 3 razy 3

  A malo to politologów w Lidlu czy Biedronce towar rozkłada?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  W zasadzie skoror wszawiacy uznali iz uczciwosc nie jest istotna cecha rzadzenia, to zlozylbym dymisje, w koncu ile mozna sie kopac z koniem.

 • gaz-eciarz

  Oceniono 2 razy 0

  Kompletnie nie wiem o co chodzi Warszawiakom. Po co ma chłop się dalej spinać skoro Warszawa pokazała mu środkowy palec. W demokracji liczy się większość, a mniejszość ma niewiele do gadania. Te 30% procent, które zagłosowały na Jakiego będzie musiało teraz polubić nowego prezydenta Trzaskowskiego i liczyć na to, że jemu także będzie na sercu (w co mocno wątpię) na wyjaśnienie do końca spraw reprywatyzacyjnych.

 • bihepi

  Oceniono 4 razy 0

  Jaka jest przyszłość Patryka Jakiego?
  Sprawa jest jasna.
  Nie wyrwał stołka Pani HGW, więc MUSI jej wyrwać chociaż parę lat z życiorysu za pomocą komisji rep.
  Jeśli nie da rady, to jego pryncypał -szeryf ziorro- jako pierwszy się od Jakiego zdystansuje, krzycząc: "Jaki niedojda".
  W przeciwnym wypadku karzeł spuści ich obu w PISuarze, przy okazji likwidując wycieki taśm. Bo arcypies - M.Kamiński nie mając pleców w Min."Sprawiedliwości", nie zaryzykuje samodzielnego podtapiania Matołuszka i innych.

 • Sara Konecka

  Oceniono 4 razy -2

  Nie żal mi Warszawy i Warszawiaków. Mają to na co zasłużyli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX