Biskupi skrytykowali Tęczowy Piątek. "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły"

"Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole" - piszą biskupi rzymskokatoliccy w związku z przypadającym 26 października Tęczowym Piątkiem.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski pisze, że „szkoła nie jest i nie może być miejscem na "jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ"”.

Chodzi tym razem o Tęczowy Piątek. Co to jest? To dzień, w którym na szkolnych korytarzach pojawiają się tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji jest akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Akcja odbywa się co roku w ostatni piątek października. Taki dzień organizuje, się aby pokazać młodzieży, a w szczególności młodzieży LGBTQI, że szkoła to miejsce, gdzie wszyscy powinni być otoczeni szacunkiem i opieką.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Wobec zaplanowanego na 26 października 2018 r. „tęczowego piątku” w polskich szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oświadcza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe” w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych. Jest to możliwe, jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.

Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, pozapolityczną, organizację wymaga uzyskania zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Należy pamiętać, że wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole (art. 48 ust. 1 Konstytucji).

Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Każdorazowa forma edukacyjna w tym zakresie wymaga odrębnej zgody rodziców wyrażonej na piśmie. Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym.

Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!

Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ.

Bp Marek Mendyk

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski

Głos zabrało również Ministerstwo Edukacji. Rzeczniczka resortu - Anna Ostrowska zapowiedziała, że akcja może się odbyć jedynie w miejscach, gdzie wyrazili na nią zgodę rodzice.

"Kler". Dlaczego Wojciech Smarzowski nakręcił ten film?

Czy zgadzasz się z krytyką Tęczowego Piątku wyrażoną przez biskupów?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
Biskupi skomentowali Tęczowy Piątek. Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie
Zaloguj się
 • topix

  Oceniono 14 razy 14

  wpuściliście kler do szkół, rozpanoszył się, może już czas na filozofie, wiedzę o prawie i unii europejskiej, jak można ludzi katować ideologicznym przedmiotem ani nie naukowym ani nie rozwojowym a ludzi terzeba uczyc myslenia, wybierania miedzy ideologiami, a mają rozczarowujący ich przedmiot, zabobonny, opresyjny bo skoro jest nie chciany to opresyjny, dzielący swiatopogladowa, obrzydzajacy całym pokoleniom uniwersalizm chrzescijanski, do religi trzeba chciec docierac samemu, przymusowosc niszczy ten wybor, monopol jednej wiary i jednego kościoła jest samozagładą włąśnie dla tego kościoła, ludzie albo są sfrustrowani albo przechodza do ewangelistów, protestantów, albo uciekają całkiem od tej przemocy religijnej, na skutek na siłe wciskania religii uczniom.

 • alik444

  Oceniono 13 razy 13

  Tylko czarna mafia ma prawo mącić gownażerii w łebkach!

 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 12

  Szkoły są instytucjami pubicznymi,

  wynocha z krzyżami ! ! ! ! ! !

  Konstytucja, art. 25 :

  - władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej

  zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych...

 • allyjuly

  Oceniono 12 razy 10

  uważałabym z tym, bo większość, Was czarne nieroby wywaliła ze szkół w pierwszej kolejności.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 10 razy 8

  Bardzo dobrze, że biskupi to powiedzieli.
  Jako rodzic domagam się zlikwidowania w szkołach totemów z ukrzyżowanym człowiekiem.
  Jest to treść nieodpowiednia, brutalna a do tego wybitnie propagandowa.

 • pn-ski

  Oceniono 9 razy 7

  Czy biskupi występowali o zgodę rodziców na gwałcenie i molestowanie uczniów ?

 • realizmforte

  Oceniono 9 razy 7

  "?szkoła nie jest i nie może być miejscem na "jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ"?.
  Od dekad idealnym miejscem na indoktrynacje religijną kryptoseksualnego kleru jest polska szkoła !
  Groźny dla ludzkiego, heteroseksualnego świata jest krypto homoseksualizm !!
  Jawni geje chcą oficjalnie, jawnie zgodnie z prawem żyć po ludzku na swój sposób, za to najbardziej nienawidzą ich kryptogeje.
  Cały starożytny świat był oficjalnie homoseksualny.Kult wojownika i jego kochanka był podstawą bezwzględnych, zwycięskich armii starożytnych. Pierwsi przeciwstawili się temu wyznawcy religii mojżeszowej Żydzi - pierwotnie stąd atawistyczna nienawiść do nich, - za gloryfikowanie rodziny i piętnowanie homoseksualizmu.( później chrześcijanie.)
  "Podstawą autorytarnych państw narodowych jest męski, militarny krypto homoseksualizm prący do władzy. Deprecjonują kobiety , jednocześnie głoszą "wartości rodzinne", są agresywni zdolni do wszystkiego, byle ukryć tajemnicę, piszą autorzy "różowej swastyki" polecam !!
  Krypto homoseksualiści to najwięksi w kosmosie kłamcy, oszuści, manipulanci.
  Dla dobra heteroseksualnego świata powinniśmy wspierać jawne życie w społeczeństwie homoseksualistów . Ci co się ukrywają powinni być pozbawieni wszelkich funkcji społecznych i państwowych. To mega oszuści zdolni do wszystkiego, najgłośniej wrzeszczą - " zakaz pedałowania"

 • szats69

  Oceniono 9 razy 7

  Akurat wy powinniście mieć najmniej do powiedzenia nt tego, co się dzieje w publicznej, świeckiej szkole. A jeśli już mowa o przestrzeganiu prawa, to pozbierajcie krzyże ze szkół, ponieważ Polska jest krajem neutralnym światopoglądowo. Wy się do prawa stosujecie tylko wtedy, kiedy wam wygodnie.

 • gebe14

  Oceniono 6 razy 6

  ale wy już nie musicie. ksiądz który siedział w usa za gwał jest proboszczem na ws. tylko w polsce sa możliwe takie patologie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX