Komentarze (187)
Obraza uczuć religijnych nie powinno być penalizowana? "Za bluźnierstwa karze się w państwach wyznaniowych"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • yankes1968

  Oceniono 5 razy 5

  Doda to została skazana wyłącznie za to, że wyraziła (w kraju gdzie rzekomo mamy wolność światopoglądową) własną opinię na temat twórców książki pt. Biblia.
  Stwierdziła, że jej zdaniem książkę spisano na podstawie rojeń palestyńskich pastuchów kóz nawalonych winem i upalonych ziołem. Tylko tyle powiedziała. I wyrok.
  W PL jest cenzura i ściga się z urzędu za kato nieprawomyślność jak w zapuszczonych krajach islamskich.Kolejne rządy powstrzymują się (jeszcze) od zamykania "bluźnierców" do wiezień i ścinania łbów. I żeby nie było. Nie chodzi tylko o PiS. Za PO to samo siedziało. A rzekomo byli partią postępową, mieli większość, mogli ten przepis upieprzyć, ale nie zrobili tego.Dlaczego?
  Bo wszystkie kolejne rządy siedzą w kościelnej d i krzewią zaboboniarstwo oraz ładują gigantyczną kasę podatników w tęgie zady biskupów.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 5 razy 5

  Mam gdzieś uczucia religijne. A uczucia mniejszości seksualnych łamane przez faszystów z MW i tzw narodowców też podlegają karze ? A stwierdzenie że pedofile też rekrutują się z seminariów podlega karze.

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 5

  Drodzy wierzący współobywatele jak wierzycie że Bóg ma wpływ na nasze życie to musicie sie zgodzić bym mógł oceniać to co robi Czasami to będą słowa niecenzuralne

 • fuka

  Oceniono 4 razy 4

  Moje uczucia religijne obraża regularnie radio z Torunia, spora część hierarchów i duszpasterzy oraz przedstawiciele PiS robiący szopkę z mojej raligii- mimo, że staram się ograniczyć możliwość narażania moich uczuć (nie słucham radia M., kontakt z religią utrzymuję za pomocą bezpiecznych pośredników jak Tygodnik Powszechny), to jednak to jest niemożliwe, bo ciągle walą w moje uczucia jak w bęben.
  Co robić? Może żeby pokazać absurd istniejącego prawa powinnam złożyć sprawę w sądzie? Przypuszczam, że wielu katolików ma podobny problem. Ba, mieszkańcy małych ośrodków są doprowadzeni do niechodzenia do kościoła żeby nie narażać swoich uczuć religijnych na obrazę.

 • Aleksander Newski

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby obraza "uczuć religijnych" była ścigania z urzędu, znaczna część kleru ze szczególnym uwzględnieniem hierarchów zostałaby klientami wymiaru sprawiedliwości.

 • emeni

  Oceniono 12 razy 4

  W czwartek Trybunal w Strasburgu rozpatrzyl skargę Austriaczki skazanej w swoim kraju za nazwanie allacha pedofilem i orzekl ze nie wolno tak nazywac tego bóstwa, mimo iz de facto przeciez byk pedofilem wykorzystujac sejsualnie 9 letnie dziecko. To nie Polska ale cala UE brnie w srrdniowiecze i koltunstwo. Powrot do epoki kamienia.

 • antymemo

  Oceniono 3 razy 3

  To że mamy państwo wyznaniowe - budzi jeszcze jakieś wątpliwości ?
  KK to faktyczny wspólnik PiS (wy nam przywileje i pieniądze - my wam napędzamy wyborców), a Polska pod rządami PiS stała się nacjonalistycznym państwem wyznaniowym.

 • zmora68

  Oceniono 3 razy 3

  "Fenomenologię ducha" napisał Hegel, a nie Nietzsche. Ale kogo to obchodzi ;-)

 • tenotkay

  Oceniono 3 razy 3

  pani publicystce z "Wiezi":Pani mi mowi ze w pokoju obok jest gwalcona jej matka. Ja tam wchodze i niewidze nikogo.pani mowi ze widzi dalej gwalcona matke. Ja wolam znajomych i pokazuje ze w pokoju nie ma nikogo.pani krzyczy ze bluznie bo jej znajomi widza tam gwalcona matke.Wstawiam wiec tam wszystkie dostepne naukowo urzadzenia ktore nie potwierdzaja obecnosci gwalconej matki. I nagle pani mi mowi ze niepowinienem tam wcale wchodzic,poniewaz tym naruszylem jej pewnosc o gwalconej tam jej matce.

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 5 razy 3

  czasami mam ochotę przejść na islam, by móc oskarżać każdego katolika o obrazę uczuć religijnych, no bo przecież każdy wie, że niejaki Jezus był tylko prorokiem poprzedzającym Mahometa, a nie jakimś wyimaginowanym synem bożym :) może dopiero wtedy społeczeństwo by zrozumiała jak idiotyczne prawo u nas obowiązuje

 • 11lech

  Oceniono 11 razy 3

  Brawo Bartoś

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego obrażanie uczuć religijnych ma być karane, a obrażanie innych uczuć nie? Śmierdzi to dyskryminacja i jest niezgodne z konstytucja RP.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 2

  - karanie za tzw. obrazę uczuć religijnych ; ma stanowić zaporę do krytyki Kościoła instytucjonalnego i jest wyrazem braku zaufania ze strony tego Kościoła – biskupów - wobec przywiązania wiernych – obawą , że jakieś krytyki , satyryczne teksty i obrazy mogłyby osłabiać wiarę i przywiązanie do kościoła – nawet odchodzenie , co może powodować obniżenie dochodów ! Dziwię się , że biskupi nie mają poczucia wstydu i nie rezygnują z tego paragrafu , bo mimo – ludzie z kościoła odchodzą m. inn. bo występują znaczne odchylenia od zasad , rośnie ludzka świadomość , że religie są źródłem lokalnych konfliktów i wojen , NIE powodują Niebios do świadczenia ludzkości jakichś dobrodziejstw , czy pomocy co wynika z przekazu ; Przynajmniej jeden z autorów piszących Biblię przed wiekami musiał mieć świadomość , żeby uświadomić pospólstwu , że ; „Zostaliśmy obdarzeni przez Boga wolną wolą – możliwością samodzielnego podejmowania decyzji . Ani Bóg , ani przeznaczenie nie rządzi naszym życiem” .- Niebiosa NIE ingerują w nasze życie , co widać po klęskach żywiołowych w których giną grzesznicy i niewinne dzieci !!

 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  W jaki sposób mozna obrazic uczucie wzdęcia ? A czy mozna obrazic uczucie piekącego wstydu ?
  Jakie kary przewiduje ministerstwo sprawiedliwości po przejęciu sądów. przy zgrzeszeniu myślą, mową i uczynkiem ? Czy zadana pokuta za takie grzechy spowoduje złagodzenie wyroku sądowego ? Do kogo będzie przysługiwało odwołanie w takim przypadku ? ...........

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 4 razy 2

  Za "kłamstwo oświęcimskie" też można dostać wyrok (i są tacy, którzy dostali). Nigdy nie mieliśmy i nie będziemy mieć pełnej wolności słowa jak na przyład w USA. I pan się zgadza z takim kagańcem więc ma pan smaczek swojego własnego lekarstwa ;-)

 • eclipse23

  Oceniono 8 razy 2

  Ten typ na krzyżu którego nie nazwę po imieniu żeby sie nie pozygac i nie narazic na obraze uczuć religijnych bydląt to najbardziej brutalny pedofil który za karę został przybity do desek

 • dziadwawelski

  Oceniono 6 razy 2

  I to w XXI wieku mówi profesor ;-)) Koleś jest ekspertem tylko lubi spać i przespał ostatnie kilkadziesiąt lat kiedy to m in za napisanie książki ajjatollachy wydały zaocznie karę śmierci na jej autora , po wydrukowaniu w Danii karykatur Machometa jako pedofila cały światek tych islamskich dzikusów płonął aż Obama musiał uspakajać "światowe nastroje" ;-))))))) Takich teraz mamy "smoleńskich " profesorów.....

 • jan700

  Oceniono 6 razy 2

  Na pistolecie, którym po nawróceniu rzekomo zastrzelił się generał Petelicki nie znaleziono odcisków palców.
  Lektura na sobotę.
  HttPS://www.youtube.com/watch?v=Z0BnKqE8efk

 • frey8b

  Oceniono 1 raz 1

  Obraza uczuć religijnych , to inaczej zamordyzm katolicki . Nie mów głośno o kościele bo cię mohery zakablują i ustawowo.osadzą .

 • xx777xx

  Oceniono 5 razy 1

  1. Sformułowanie "uczucia religijne" jest niepotrzebne i wprowadzające w błąd. Przecież wyraźnie dalej zaznaczono, że chodzi o "zniewagę", które to słowo powinno pozostać wyłącznie w artykule.

  2. Ponadto nie chodzi o jakąkolwiek zniewagę, ale o dwie i tylko dwie z nich: przedmiotu i miejsca obrzędów.

  To dlatego zostali skazani za zniewagę Biblii, czyli przedmiotu, a n ie za krytykę religii per se.
  Gdyby więcej osób przywoływało artykuł kodeksu i dyskutowało tylko tym, co się w nim znajduje, a nie dywagowało o tym, co im się wydaje przez sformułowanie "uczucia religijne", można by uniknąć powszechnego bełkotu na ten temat.

  Inna sprawą jest to czy taki artykuł jest potrzebny. Według mnie nie jest, ale to kwestia odrębna.
  Bartoś nie ma racji mówiąc, że chodzi o "bluźnierstwo", bo wprowadza niepotrzebnie słowo nie występujące w kodeksie. trzymajmy się zdefiniowanej( nieostro) zniewagi.

 • sop3

  Oceniono 4 razy 0

  ,,prof" Bartoś,renegat który rzucił habit dla cudzej żony,śmie pouczać ludzi co jest obrazą a co nie!

 • dirk.gently

  Oceniono 2 razy 0

  "Mówienie, że to przecież nie katolicy kupują "Nie" i to nie oni chodzą na "Klątwę", to tak, jakbyśmy komuś mówili, że za drzwiami będzie gwałcona jego matka, ale on nie musi brać w tym udziału - argumentowała."
  Co za bzdurny wywód. Istotą gwałtu jest, że fizycznie istniejącej osobie dzieje się krzywda, nie to że ktoś jest zbulwersowany tym, że za jego ścianą kogoś gwałcą. W przypadku obrazy wyimaginowanego bóstwa taka obiektywna krzywda nie ma miejsca.

 • szats69

  Oceniono 2 razy 0

  Tak naprawdę przepis o uczuciach religijnych to zawoalowana penalizacja bluźnierstwa. Tylko ktoś bał się to nazwać po imieniu. Cel w niczym się nie różni.

 • drakaina

  Oceniono 4 razy 0

  Gazeto, zrób coś z trollami, bo nie warto komentować w tym zalewie hejtu...

 • imw

  Oceniono 8 razy 0

  "Niemiecki dziennikarz skazany na sześć miesięcy więzienia za krytykowanie islamu!"
  "Tommy Robinson skazany za krytykę islamu w UK. "

 • gruzja08

  Oceniono 8 razy 0

  Po polsku mowi sie KARANIE a nie "penalizacja" !

 • benzyl

  Oceniono 8 razy 0

  A może Jezus miał siostrzyczkę albo braciszka ? I co przyjdzie do nie PiS-UB ?

 • mariola zebrowska

  Oceniono 1 raz -1

  .. tu nie chodzi o to ze ktos nie wyznaje naszej wiary i za to dostaje wyroki. . Tylko sa karani za to ze publicznie nas oczerniaja,ponizaja, nie szanuja NAS i pluja w twarz poprzez takie zachowanie ODNOSZAC SIE DO NASZEJ WIARY KTORA JEST DLA NAS POLAKOW !waznym Fundamentem zycia dzieki ktorej mamy siłe jakiej nie ma zaden Kraj Na SWIECIE.

 • beor

  Oceniono 9 razy -1

  Za brzydkie słowa o "kochających inaczej" każe się tylko w państwach wyznaniowych.
  Ops, przepraszam: tylko w państwach "demokratycznych", w których kwitnie "wolność".

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 7 razy -3

  "... Właśnie gdy byłam zaprzątnięta tymi myślami, zwrócił się ku mnie niebieski Oblubieniec i rzekł mniej więcej tak: „Jestem sprawcą miłości i uprawiam winnicę tam, gdzie ma wyróść bujny plon. Gdyby nauka ta była spisaną, to albo uległaby zniszczeniu, jak wiele innych ksiąg, albo przekręcono by ją, albo nie zwracano nawet na nią uwagi. Nie tylko to, ale i wiele innych rzeczy nie spisanych obfitsze przynosi owoce, niż to, co jest zawarte w księgach, gdyż prawa pisanego bardzo często nie przestrzega się wcale. Kto wierzy, ufa i kocha, ten całe prawo nosi wypisane w sercu." Sposób ten nauczania Jezusa przez ciągłe używanie przypowieści jest nadzwyczaj pięknym i przekonywującym* ..."
  _____________________
  * bł. Anna Katarzyna Emmerich, "Żywot I Bolesna Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa."

 • zapluty.karzel.reakcji

  Oceniono 5 razy -3

  hehe, pogadaj z Francuzami albo o Angolami vide Robinson...

 • prelude93

  Oceniono 8 razy -4

  Ale przeciez mamy niezawisle sady, w tym najwyzszy z pania Gersdorf, heheee.... ;)

 • Jerzy Jerzykowski

  Oceniono 12 razy -4

  Nocóż żydzi tego nie zrozumią mają za mało duchowości, empati.
  Dla katolika, chrzescijanina obrażanie jego religi jest czymśą strasznym.
  Jak już napisałem żydzi nie mają zdolności umysłowych aby to pojąć.

 • Paweł Nosowski

  Oceniono 8 razy -4

  Cała ta ekipa ze studia to datloniści, po co rozmawiać z nimi o kolorach, panie redaktor z Więzi?

 • Paweł Nosowski

  Oceniono 10 razy -4

  Klasyczny bełkot intelektualny. Otóż wolność to jedno. I prawo to gwarantuje. Ale człowiek prawdziwie wolny wie, że wolność wiążą się z ponoszeniem konsekwencji.

  Niech sobie ksiądz Bartoś, zwany panem Bartosiem robi z Jurkiem Urbanem co chcą. Mamy wolność.

  Ale skoro są wolni, to niech w ramach tej wolności ponoszą konsekwencje, jeżeli łamią prawo.

 • maras63

  Oceniono 7 razy -5

  Bartoś? przede wszystkim powinien wziąć się za siebie. Kozetka? terapeuta? nie dal rady i co wymyślił? nie on jest cienki Bolek tylko Kościól jest do d...

 • smok61

  Oceniono 9 razy -5

  Pani Olejnik , pan Urban , pan Michnik ...
  ...przyjaciele od lat .
  Doceńcie tę przyjaźń :)))
  www.youtube.com/watch?v=xi03-BIC6D8
  Chociaż pan Adam z początku troszkę się wzbraniał , ale później dołączył do grupy przyjaciół :)))

 • medycynaradziecka

  Oceniono 15 razy -5

  Biedny Urban, taki dobry, stary, schorowany człowiek. Zrobił tyle dobra dla Polski i Polaków. A tu taką przykrość mu robią... Przykre... Naprawdę...

 • nowekonto2

  Oceniono 8 razy -6

  chrystianofobicznym świrom przeszkadza art. 196 kk ale art. 256 i 257 już nie? dlaczego np. Piotr Rybak został skazany za spalenie kukły Żyda? co mnie obchodzą uczucia Żydów? dlaczego ściga się ludzi urządzających urodziny Hitlera w lesie? bo swastyka obraża czyjeś uczucia? no to niech przestanie obrażać i po problemie.

 • zuuuraw

  Oceniono 10 razy -6

  Gdyby Bartoś spróbował powiedzieć coś krytycznego o muzułmanach, Żydach czy homosiach od razu przekonałby się jakimi na prawdę obrońcami wolności wypowiedzi są panowie z ulicy Czerskiej.

 • euro67

  Oceniono 12 razy -6

  Bartos klamie, zreszta jak zwykle. To typowe dla tych exksiezy ktorzy teraz robia z siebie ofiary. Otoz bluznierstwo jet obraza Boga, a obrza uczuc religijnych jest obraza i osmieszaniem ludzi wierzacych i dwiny z ich wiary.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 13 razy -7

  Podobnie w panstwach totalitarnych sady stosuja odpowiedzialnosc zbiorowa karzac instytucje nie sprawce.

 • marcin1948

  Oceniono 12 razy -8

  O nergalu: "Podczas koncertu w 2007 r. muzyk rozrzucił wśród publiczności kartki Biblii. Mówił przy tym m.in.: "Żryjcie to g...o!". Kościół katolicki nazywał zaś "największą zbrodniczą sektą". "

  Tylko jak trzeba było szpiku kostnego to Nerguś zakłamaniec jeden prosił o pomoc odwołując sie do wartości chrześcijańskich by pomagali zgodnie z duchem chrześcijańskim bliźniemu swemu.
  HIPOKRYTA zyebany.

 • smok61

  Oceniono 19 razy -9

  Uczucia religijne ?!! ...wolność słowa w europie ?!!

  śmieszna jesteś gazetko ...ty i twoi wyznawcy

  W Szwecji pewna staruszka powiedziała , że Arabowie zasrali jej ogródek.
  - Została oskarżona o mowę nienawiści
  W W. Brytanii dziennikarz, który filmował pedofili pakistańskich ( przypomnę w Anglii zgwałcono tysiące białych dziewczynek) został skazany na 13 mieszięcy więzienia , a media miały sądowy zakaz informowania o traktowaniu dziennikarzy.
  ======
  Ludzie , żyjecie w ostatnim kraju europy, w którym można powiedzeić co się chce bez konsekwencji.
  Połowa z nas , za nasze komentarze pod np. gazetkowymi wypocinami , na zachodzie miałaby duże kłopoty.
  Kabaret ? ...rzeczywiście w tym kraju nie jest przyjęte w kulturze naśmiewać się z wyznań.
  Ale przecież Abelard Giza naśmiewa się prawie tylko z katolików . Za obrazę został skazany tylko raz , w czasie rządów PO -PSL .

 • konto Adwords

  Oceniono 17 razy -11

  Takiej zwierzęcej nienawiści do Kościoła nie było nawet za czasów najczarniejszej komuny i stalinizmu jaka jest teraz w "wolnej i niepodleglej Polsce". Dziś w wolnej Polsce panuje ogromna nienawiść do Kościola z strony na szczęście niedużej części społeczeństwa ale bordzo agresywnej i krzykliwejj. Wpaja się ludziom ze Kosciół to dosłownie organizacja przestepcza i należy go nienawidziec i zwalczać (a gdzie wolność wyznania i tolerancja gloszona na codzień przez tych lewackich par.chów ?) I wiele ludzi bezmyslenie nienawidzi Kosciola albo przynajmniej niechętnie się do niego odnosi nie wiedzac nawet za co tak naprawdę go nienawidzi ? Ale gebbelsowska propaganda szerzona przez srodkowiska lewackie robi swoje. Wiele ludzi jest podatnych na taka propagandę. Bywam trochę w świecie i tak zwierzęcej nienawiści nie ma w żadnym innym cywilizowanym kraju Europy. Taka sytuacja nienawiści do wszystkiego co katolickie została przewidziana i opisana w biblii: Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. ...i to ostatnie już widać gołym okiem i już się dzieje: Panuje ogromna nienawiść do wszystkiego co katolickie i co jest związane z Kościołem, z Jezusem...

 • wolfspider

  Oceniono 17 razy -11

  "We Francji chroni się wolność wypowiedzi" , dalej już nie trzeba czytać tego komediowego wywiadu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX