Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow otrzyma nagrodę im. Sacharowa

Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow otrzyma nagrodę im. Sacharowa. Przyznaje ją parlament europejski, a pod wnioskiem podpisali się m.innymi polscy europosłowie.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Wyróżnienie co roku przyznaje Parlament Europejski - nagradzając aktywistów walczących o prawa człowieka. 

"Przez swoją odwagę, determinację i narażenie własnego życia stał się symbolem walki o wolność więźniów politycznych w Rosji." - tak wyróżnienie Ołeha Sencowa uzasadnił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Pochodzący z Krymu ukraiński reżyser został skazany przez rosyjski sąd na dwadzieścia lat łagru za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Na początku października zakończył trwającą 145 dni głodówkę, którą prowadził, domagając się zwolnienia innych Ukraińców z więzień w Rosji. Nagradzając Sencowa, Parlament Europejski powtórzył apel do władz w Moskwie o niezwłoczne wypuszczenie go na wolność.

Nagroda niczego nie zmieni?

Doktor Agnieszka Bryc, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tłumaczyła w TOK FM, że nagroda jest zaszczytem, ale niczego nie zmieni w kwestii przyszłości Sencowa.

- Jeżeli nie uda się przeprowadzić takiej operacji wymiany więźniów pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi, odbierze ją dopiero (nagrodę - przyp. red) w granicach 2034 roku - powiedziała w TOK FM. 

Czytaj też: Czy Putin wymieni Ołeha Sencowa na sławnego handlarza bronią? 'To jazda bez trzymanki i szantaż'

DOSTĘP PREMIUM