W ciągu miesiąca medyczna marihuana dostępna w Polsce? "Była ustawa, ale martwa"

Jest szansa, że już w ciągu miesiąca do polskich aptek trafi tzw. medyczna marihuana. - Ustawa była, ale była martwa. Co z tego, że jest, jak nie można tego załatwić - mówi Jowita Dmowska, która z dobrym skutkiem leczyła marihuaną chorego syna.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Teoretycznie leczenie pochodnymi marihuany jest w Polsce legalne już od ponad roku. W praktyce jednak surowiec, z którego aptekarze, na podstawie recept, mieliby przygotowywać leki, jest zupełnie niedostępny.

- Ustawa była, ale była to martwa ustawa. Co z tego, że jest, jak nie można tego załatwić - mówi Jowita Dmowska, która z dobrym skutkiem leczyła marihuaną swojego chorego syna.

Teraz ma się to zmienić.- Szkoda tylko - jak zauważa Jowita Dmowska - że susz w aptekach nie będzie pochodził z polskich upraw.

- My sami moglibyśmy być producentami. Dostawca będzie dyktował nam ceny - mówi Dmowska.

Podobnego zdania jest dr Marek Bachański, który w ubiegłym roku na antenie TOK FM zwracał uwagę na to, że dobrze byłoby wrócić do pomysłu, który nie znalazł akceptacji sejmowej większości, by w Polsce prowadzić pod kontrolą państwa uprawy konopi. Tym bardziej że są u nas instytucje, które są do tego przygotowane. Np. Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu.

Droga do tego momentu, gdy medyczna legalnie zaczęła trafiać do pacjentów była długa. Pierwszym lekarzem w Polsce, który zdecydował się leczyć dzieci chore na padaczkę oporną na leki preparatami z konopi, był właśnie dr Marek Bachański. Od 2014 roku neurolog stosował terapię medyczną marihuaną u dziewięciorga dzieci z lekooporną padaczką. Do lekarza zaczęli zgłaszać się kolejni rodzice ciężko chorych dzieci.

Z tego powodu został zwolniony z pracy. Centrum Zdrowia Dziecka zakazało kontynuowania terapii i skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Lekarz został oczyszczony z zarzutów.

Czytaj też: Hodował konopie na medyczną marihuanę, teraz tłumaczy się przed sądem. "Nie jestem zbrodniarzem"

Leczenie nowotworów i padaczki

W Polsce jest około miliona osób cierpiących na choroby, w których pomóc może medyczna marihuana przepisywana na receptę. Środki na bazie marihuany wykorzystywane są m.in. w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory, lekooporną padaczkę, chorobę Parkinsona tylko chorzy na nowotwory, ale też na lekooporną padaczkę, anoreksję chorobę Parkinsona i zespół Tourette'a.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Medyczna marihuana. W ciągu miesiąca trafi do aptek
Zaloguj się
  • tepege

    Oceniono 2 razy 2

    Marihuanka jest super.

  • 2bxornot2b

    Oceniono 3 razy 1

    Kiedys zdarzylo moi sie przejezdzajac przez Amsterdam zapalic dzointa, zapalilem bo byl na legalu wiec spokojnie sprobowalem i przez godzine blagalem Boga zeby ten koszmar minal przyzeklem ze nigdy wiecej tego nie zrobie, na szczescie po godzinie minelo, choc wiecej po to gow... nie siegne i kazdemu szczerze odradzam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX