PiS planuje odbudowę Pałacu Saskiego? "11 listopada symbolicznie rozpocznie się odtwarzanie budynku"

- W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent symbolicznie rozpocznie odbudowę Pałacu Saskiego na stołecznym placu Piłsudskiego - zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków przedwojennej Warszawy powstał pod koniec XVII wieku. Dziś jego jedyną pozostałością są arkady nad Grobem Nieznanego Żołnierza.

Na przestrzeni wieków Pałac Saski zmieniał nie tylko swoje funkcje, ale przede wszystkim kształt. Ten, który kojarzymy obecnie, pochodzi z XX-lecia międzywojennego. I jak przekonuje varsavianista Jarosław Zieliński, ma niewiele wspólnego z polską niepodległością. 

- Zbudowano dwie klasycystyczne kamienice rosyjskiego kupca Jana Skwarcowa połączone ze sobą kolumnadą. Funkcjonowało to jako kamienica kupiecka - wyjaśnia Jarosław Zieliński. 

Wygląd pałacu i koszt?

Kancelaria Prezydenta na razie nie zdecydowała, czy będzie chciał odbudować Pałac w formie z I czy z II RP. Pewne jest tylko to, że 11 listopada symbolicznie "rozpocznie się odtwarzanie budynku".  

- Uroczystość zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie tym momentem, w którym symbolicznie zostanie pokazana deklaracja, że władze Rzeczpospolitej podejmują decyzje o rozpoczęciu tego wielkiego przedsięwzięcia - tłumaczy prezydencki minister Wojciech Kolarski. 

Ostateczny kształt i koszt odbudowy będzie znany dopiero po 11 listopada. Wtedy ma się rozpocząć ekspercka dyskusja o Pałacu Saskim.

Pałac Saski historia

Pałac Saski stanowił jedno z założeń urbanistycznych Osi Saskiej ciągnącej się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich. Zniknął z mapy Warszawy 29 grudnia 1944 roku. Po zrównaniu z ziemią pałacu Brühla, Niemcy zdecydowali się na detonację pałacu na pl. Piłsudskiego. 

Ocalały jedynie kolumny nad Grobem Nieznanego Żołnierza - w wywierconych w arkadach otworach niemieccy saperzy nie umieścili ładunków wybuchowych. Dlaczego? Być może z powodu szybkiej ewakuacji przed zbliżającą się Armią Czerwoną.  

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM