Czy PiS wyprowadzi Polskę z Unii przez przypadek? Żakowski: Pani Kraksa i jej towarzysze często nie chcą, a robią

Czy grozi nam polexit? Jacek Żakowski powiedział w TOK FM, że jest możliwe, mimo że PiS zaprzecza, by chciał wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Zdaniem publicysty może do tego dojść przez... przypadek.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

W porannym przeglądzie prasy Jacek Żakowski polecił tekst prof. Wojciecha Sadurskiego opublikowany w "Gazecie Wyborczej". Dziennikarz zacytował fragment artykułu konstytucjonalisty:

Oskarżam. Jarosława Aleksandra Kaczyńskiego, urodzonego 18 czerwca 1949 r. w Warszawie, że kierując wykonaniem czynów zabronionych przez inne osoby, dopuścił się sprawstwa kierowniczego nakierunkowanego na zmianę ustroju konstytucyjnego RP.

Jak przytoczył Żakowski, na liście osób oskarżonych przez profesora Sadurskiego znajdują się także Andrzej Sebastian Duda, Beata Maria Szydło, Mateusz Jakub Morawiecki, Zbigniew Tadeusz Ziobro i Julia Anna Przyłębska. - Beata Szydło jest znana także jako "Pani Kraksa" - dorzucił Jacek Żakowski, nawiązując do kolejnej kolizji drogowej byłej premier rządu PiS, obecnie wicepremier ds. społecznych, której kolumna wczoraj w Imielinie wjechała w tył pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić dziecko przechodzące na pasach. Nikomu nic się nie stało, uszkodzeniu uległy za to samochody.

Polexit przez przypadek?

Jacek Żakowski odniósł się też do tekstu byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który sugeruje w "Gazecie Wyborczej", że PiS albo musi iść na kompromis z Unią Europejską, albo wejść z nią w ostry konflikt. - To ryzyko dla Polski. Przecież Cameron też nie chciał [wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii], a zrobił - argumentował Jacek Żakowski.

- Sądząc z tego, jak często "Pani Kraksa" i jej towarzysze nie chcą, a robią, np. wpadają komuś do bagażnika swoimi pancernymi limuzynami - ostrzeliwanymi, jak wiadomo, przez talibów, więc muszą być naprawdę porządnie pancerne - to kraksa może się zdarzyć - przewiduje Jacek Żakowski.

Prowadzący "Poranek TOK FM" wskazał jeszcze jedno ryzyko, które w ocenie PiS może być bardziej niebezpieczne, "bo co tam ich obchodzi Polska i Unia Europejska". - To jest ryzyko utraty władzy. Polakom się nie spodoba, kiedy przynależność Polski do Unii Europejskiej stanie się wątpliwa - stwierdził Jacek Żakowski.

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze Jacek Żakowski wybrał z dzisiejszej prasy? Posłuchaj!

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Czy obawiasz się, że rząd PiS może - celowo lub przez przypadek - wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej?

DOSTĘP PREMIUM