Marcin Kierwiński, a nie Adam Struzik zostanie marszałkiem Mazowsza?

Od 2001 roku, czyli od 17 lat Mazowszem niepodzielnie rządził ludowiec z krwi i kości, czyli Adam Struzik. Teraz jego kariera na tym stanowisku może dobiec końca.

Politycy Platformy Obywatelskiej i PSL-u zaczynają w piątek rozmowy na temat koalicji w mazowieckim sejmiku. Choć wybory na Mazowszu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, to Koalicja Obywatelska i ludowcy mają wspólnie o jeden mandat więcej niż partia rządząca - niewykluczona jest więc zmiana włodarza województwa, którym od 17 lat rządził marszałek Adam Struzik z PSL. Jego kariera na tym stanowisku może dobiec końca, a jego miejsce miałby zająć rozpoznawalny poseł PO, Marcin Kierwiński.

Wynika to przede wszystkim z wyniku ludowców. Do tej pory PSL miał w mazowieckim sejmiku 16 radnych, Platforma Obywatelska 15 i wspólnie tworzyły większość. Wyniki niedzielnych wyborów zmieniły te proporcje. Partia Schetyny uzyskała 18 mandatów, a ludowcy stracili połowę swoich i teraz mają ich zaledwie 8.

To nadal daje sojuszowi większość, ale opartą już wyłącznie na jednym radnym. I od teraz to Koalicja Obywatelska ma więcej mandatów niż PSL. I dlatego - jak można nieoficjalnie usłyszeć - władze Platformy dążą do zmiany marszałka województwa.

Politycy negocjacje muszą je zakończyć do połowy listopada, bo to wtedy rozpocznie się nowa kadencja samorządu.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

TOK FM PREMIUM