Czy bluźnierstwo nadal będzie przestępstwem? Irlandczycy zdecydują w dzisiejszym głosowaniu

W Irlandii ruszyły dziś dwa kluczowe dla kraju głosowania. Irlandczycy wybiorą prezydenta i przy okazji wypowiedzą się w referendum dotyczącym usunięcia z Konstytucji zapisu uznającego bluźnierstwo za przestępstwo.

Wynik wyborów w Irlandii jest niemal pewny - w sondażach z komfortową przewagą prowadzi obecny prezydent Michael Higgins. Prognozy dają mu nawet 66 proc. głosów, czyli dwa razy tyle, ile mają łącznie jego rywale.

Większe emocje i zainteresowanie budzi natomiast referendum dotyczące usunięcia z Konstytucji zapisu o karaniu bluźnierczych treści. W latach 30-tych umieszczenie go w prawie przeforsował Kościół rzymskokatolicki.

Od tego czasu przepis był martwy - a definicję bluźnierstwa ustalono dopiero 9 lat temu. Nikt jednak nie został skazany z tego paragrafu. Według sondaży, wykreślenie go z Konstytucji popiera ponad połowa Irlandczyków, przeciwnych jest 20 proc. ankietowanych.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Smarzowski: Po konferencji Episkopatu przyszedł mi do głowy pomysł na "Kler 2"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM