Czy bluźnierstwo nadal będzie przestępstwem? Irlandczycy zdecydują w dzisiejszym głosowaniu

W Irlandii ruszyły dziś dwa kluczowe dla kraju głosowania. Irlandczycy wybiorą prezydenta i przy okazji wypowiedzą się w referendum dotyczącym usunięcia z Konstytucji zapisu uznającego bluźnierstwo za przestępstwo.

Wynik wyborów w Irlandii jest niemal pewny - w sondażach z komfortową przewagą prowadzi obecny prezydent Michael Higgins. Prognozy dają mu nawet 66 proc. głosów, czyli dwa razy tyle, ile mają łącznie jego rywale.

Większe emocje i zainteresowanie budzi natomiast referendum dotyczące usunięcia z Konstytucji zapisu o karaniu bluźnierczych treści. W latach 30-tych umieszczenie go w prawie przeforsował Kościół rzymskokatolicki.

Od tego czasu przepis był martwy - a definicję bluźnierstwa ustalono dopiero 9 lat temu. Nikt jednak nie został skazany z tego paragrafu. Według sondaży, wykreślenie go z Konstytucji popiera ponad połowa Irlandczyków, przeciwnych jest 20 proc. ankietowanych.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Smarzowski: Po konferencji Episkopatu przyszedł mi do głowy pomysł na "Kler 2"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Głosowanie w Irlandii. Zdecydują, czy bluźnierstwo jest przestępstwem
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Tak padaja cywilizacje oparte o antykulturowy kod, ale niech nie sadza iz pisana im wolnosc od kultury przyjdzie do nich inna i zrobi z nich niewolnikow i stana sie nieistotnym marginesem w ewlasnym domu, takie sa prawidla tego swiata co pokazuja wszystkie stronice podrecznikow do historii.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy -1

  Po co im była konstytucja ?

  Mogli przepisać kodeks kanoniczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX