Kto będzie świętował 12 listopada? Senat chce, by zamknięte były centra handlowe

Ustawa ws. dodatkowego dnia wolnego - 12 listopada - wraca do Sejmu. Senatorowie zgłosili poprawki. Jedna dotyczy tego, by dzień po Święcie Niepodległości zamknięte były centra handlowe.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Na ostateczną decyzję w sprawie dodatkowego dnia wolnego musimy poczekać. Ustawa dotycząca wolnego 12 listopada wraca do Sejmu, bo senatorowie zgłosili poprawki. Chcą m.in. by w poniedziałek - po Święcie Niepodległości - zamknięte były centra handlowe.

Przypomnijmy, dni, w których centra i hipermarkety mają być zamknięte, wymienione są w ustawie wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę. 12 listopada w tym wykazie - z przyczyn oczywistych - nie ma.

Posłowie zajmą się poprawkami Senatu na najbliższym posiedzeniu, czyli za niespełna dwa tygodnie - 7-9 października. Czyli tuż przed uroczystymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.

Dodatkowy dzień wolny nie wszystkim sprawił radość

Jednym z głównych zarzutów, podnoszonych przy okazji ustawy o dodatkowym dniu wolnym, dotyczy zbyt późnego zabrania się do tematu. Zwracali na to uwagę m.in. eksperci ekonomiczni.

- Tryb uchwalania tego, na kilka tygodni przed wprowadzeniem, burzy wiele ustalonych wcześniej terminów, zobowiązań - mówił w EKG Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej.

Na kłopoty zwracali uwagę także m.in. lekarze, którzy nie mogą skorzystać z dnia wolnego, a zamknięte szkoły i przedszkola to dla nich poważne utrudnienia. Bo nie będą musieli szukać opieki dla dzieci.

Pomysł nagle wprowadzanego dnia wolnego nie podoba się też sędziom.

Zwrócili oni uwagę, że na 12 zaplanowano rozprawy, które teraz będą musiały być odwołane.

Czytaj też: Przed nami kolejny długi weekend. 12 listopada dniem wolnym od pracy, ale tylko w tym roku>>>

12 XI nowy dzień wolny. "Przebłysk geniuszu nie zawsze przychodzi w odpowiedniej chwili"

DOSTĘP PREMIUM