Kryzys energetyczny coraz realniejszy? Eksperci ostrzegają

- Zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne kraju - uważa były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski. Urząd Regulacji Energetyki planuje monitoring stanu zapasu paliw w przedsiębiorstwach energetycznych.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Jerzy Markowski alarmuje, w rozmowie z reporterką TOK FM, że energia produkowana z węgla kamiennego, oparta jest w tej chwili w 40 procentach na importowanym surowcu. Szacuje się, że do końca roku do Polski trafi w sumie około 18 milionów ton zagranicznego węgla.

Jak wylicza Markowski, były wiceminister gospodarki, a dziś ekspert od górnictwa, to tyle, ile wynosi zdolność produkcyjna sześciu dużych kopalń.

- Nie jesteśmy w stanie wydobyć takiej ilość węgla, jakiej potrzebuje polska gospodarka - podkreśla były wiceminister gospodarki, dziś ekspert od górnictwa.

Według Markowskiego w polskich kopalniach od kilkunastu lat zaniedbane jest inwestowanie, brakuje rąk do pracy. Węgiel importowany nie wypiera polskiego węgla, a jedynie go zastępuje.

- 40 proc.energii elektrycznej produkowanej w Polsce z węgla kamiennego, produkowane jest z surowca importowanego. To już jest zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju - ocenia ekspert.

Czytaj też: Dlaczego kupujemy coraz więcej węgla w Rosji? Wiceminister energii: Wiem, że nie wiem>>>

Co z zapasami?

Urząd Regulacji Energetyki planuje monitoring stanu zapasu paliw. Już wpłynęło pierwsze zgłoszenie, dotyczące obniżenia zapasów paliwa w elektrowni Rybnik. Wydobycie węgla kamiennego z polskich kopalń spada z roku na rok.

Tegoroczne dane pokazują, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy, produkcja tego surowca spadła o ponad 800 tysięcy ton; w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. W całym 2017 roku produkcja węgla była o blisko 5 milionów ton niższa niż w 2016 roku.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala zapewnia, że PGG realizuje zawarte umowy z energetyką, a zakładany poziom wydobycia powinien zostać utrzymany.

- Średnio, 30 milionów ton. I to realizujemy - mówi w rozmowie z reporterką TOK FM.

Bogusław Hutek z górniczej Solidarności przypomina, że brakuje bilansu energetycznego kraju. - Od pary lat domagamy się bilansu, bo chcemy wiedzieć, ile mamy wydobywać węgla - podkreśla.

Jeśli do końca roku, zgodnie z przewidywaniami, sprowadzimy do Polski ok. 18 mln ton węgla, to będzie to rekord, jeśli chodzi o import w ostatnich latach.

Czytaj też: Rząd nie chce sprzedać kopalni Krupiński brytyjskiemu inwestorowi>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Kryzys energetyczny
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Markowski obraza uczucia religijne milionów polskich katolików. Obawiam się, ze pan Nowak poda go do sądu. Zdarza się. Minister Tchórzewski na Jasnej Górze złozył bowiem Akt zawierzenia polskiej energetyki matce boskiej, królowrj Polski. Powierzył jej wszystkie sprawy energetyki, jej rozwój i unowocześnienie. ,,Oddajemy ci w opiekę naszych przełozonych ,wyproś
  wszystkim mądrośc i odpowiedzialnośc w podejmowanych decyzjach. Podczas odczytywania zawierzenia przez Tchórzewskiego , w środku mszy św, do prowadzącego ją biskupa Buzyna ustawiła się procesja z darami ofiarnymi od energetyków. PGE, Energa, innych spółek skarbu państwa, związków zakładowych, To musi zadziałac. Jak posłowi PiS-u modlili się w kaplicy sejmowej o deszcz, Polskę nawiedziła powódz. Teraz energetycy nawet nie będą musieli chodzic do pracy. Bozia wszystko za nich zrobi, za te sowite dary podarowane jej ziemskim akwizytorom. Zresztą wogóle Polacy jako naród nie muszą się juz o nic martwic. Morawiecki zawierzył go bowiem radiu maryja. .... ,, Czarna madonno, miej w opiece naród cały, który zyje dla twej chwały. No i wymodlił podwyzki najnizszych wynagrodzeń od stycznia, przez pomyłkę równiez podwyzki cen energii elektrycznej od nowego roku, ale kto by się tym przejmował, 500+ to pokryje.

 • Man unu

  Oceniono 1 raz 1

  Tak! Pozbywajmy się pieców/kominków etc... z domów! Dla czystszego powietrza w Polsce!

  Ale prąd nadal wytwarzajmy przy pomocy SPALANIA paliw kopalnianych... Kopalnie eksportujcie, nie trujcie! ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX