Powtórka z Ruchu Palikota? Na rok przed wyborami silne turbulencje w Kukiz'15

- Nie ma żadnych silnych tarć. Nie ma zagrożenia, że będzie zmiana lidera - zapewniała w TOK FM Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15. Temat rozpadu ugrupowania pojawił się w wyniku ostrej wymiany zdań między Pawłem Kukizem i Markiem Jakubiakiem.

W piątek o odejściu z Kukiz'15 poinformował Jakub Kulesza. Poseł postanowił przyłączyć się do partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Kilka godzin po ogłoszeniu tej decyzji, na Twitterze na koncie Pawła Kukiza zaczęły się pojawiać dziwne, często wulgarne wpisy.

- Wywiązała się jakaś dramatyczna - dość wulgarna - wymiana zdań, między posłem Markiem Jakubiakiem i Pawłem Kukizem. Przez portale przeszła informacja, że nie wiadomo, czy klub Kukiz'15 przetrwa weekend i być może nastąpi zmiana lidera ugrupowania - relacjonowała w TOK FM Dominika Wielowieyska.

Dziś Paweł Kukiz przeprosił za wpisy. "Na usprawiedliwienie mogę dodać jedynie, że odreagowanie po ciężkiej kampanii, odejście posła Kuleszy i knucia wewnątrz Klubu trochę mnie przerosły. Nie jestem cynikiem, by to wszystko po prostu po mnie spłynęło. (...) Oczywiście bardzo przepraszam za wulgaryzmy. To nie powinno mieć miejsca. Czasem jeszcze niestety scena polityczna myli mi się z rockową. Obiecuję solennie, że się poprawię" - napisał na Facebooku. I przeprosił też Marka Jakubiaka. A poseł przeprosiny przyjął.

- Już od trzech lat pojawia się pytanie, czy klub Kukiz'15 przetrwa. Klub stopniał, ale cały ruch obywatelski Kukiz'15 to są setki tysięcy ludzi, którzy pragną zmian systemowych. To nie są tylko posłowie - komentowała posłanka Agnieszka Ścigaj. Zapewniła, że w Kukiz'15 "nie ma żadnych silnych tarć". Emocjonalne wpisy tłumaczyła trudami kampanii wyborczej.

- Nie ma zagrożenia, że będzie zmiana lidera. Nie ma takiej dyskusji. Jakieś dwa wpisy, tweety, które się pojawił, to nie jest rozpad klubu - przekonywała w TOK FM.

Kukiz jak Palikot?

Czy Kukiz'15 pójdzie drogą Ruchu Palikota? Pytanie wydaj się zasadne, bo widać sporo podobieństw między obiema formacjami.

Kukiz'15 - jak Ruch Palikota cztery lata wcześniej - wszedł do Sejmu na fali zniechęcenia do dużych, dobrze znanych graczy politycznych. Obie formacje zajęły trzecie miejsce, Palikot wprowadził do Sejmu 40 posłów, a Kukiz - 42.

Podobieństw jest więcej. Na czele obu ugrupowań stali, w przypadku Kukiz'15 - stoi - kontrowersyjni liderz o silnym charakterze. Kolejne: z obu klubów ubywało/ubywa posłów.

Jakie będą wynik Kukiz'15 w przyszłorocznych wyborach - nie wiadomo. Ale w przypadku Janusza Palikota wiemy, że wyborcy nie zaufali jego ugrupowaniu po raz drugi.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM