Co po odejściu Angeli Merkel? "Bardziej egoistyczny profil odmłodzonej chadecji"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia. - Pomimo zapowiedzi nie zniknie szybko z niemieckiej polityki - powiedział w TOK FM Adam Krzemiński z tygodnika "Polityka".

Informację o rezygnacji Angeli Merkel z ubiegania się o reelekcję podała dzisiaj agencja DPA. Decyzja kanclerz Niemiec ma związek z kolejnym słabym wynikiem chadeków w lokalnych wyborach. Tym razem w Hesji.

Partie w stanie erozji

Zdaniem gościa Radia TOK FM proces, podczas którego kanclerz Niemiec odejdzie z polityki, może potrwać nawet do trzech lat. 

- Ona może odejść ze stanowiska na rok przed wyborami. Po to, aby następca wciągnął się do obowiązków kanclerskich i już jako kanclerz startował w wyborach - uważa publicysta Adam Krzemiński, przypominając, że Merkel jest u władzy od 13 lat.

Jednak, jak mówi, w Niemczech aktualnie dochodzi do największego od 1945 roku "tąpnięcia pokoleniowego".

- To, z czym mamy teraz do czynienia, to największe przesunięcie tektoniczne od 45 roku w Niemczech - mówi Krzemiński: 

- Na to składa się głęboka zmiana pokoleniowa. Teraz do głosu i stanowisk rządowych dochodzi pokolenie, dla którego nawet 1989 rok nie jest rokiem ich doświadczenia pokoleniowego. Mamy do czynienia z erozją wielkich partii, które powstawały w XIX wieku: chadeków i socjaldemokratów. Te dwie duże partie topnieją w oczach - dodaje.

W stronę chadecji

Jego zdaniem Niemcom grozi przesunięcie na prawo.

- Dlatego, że CDU Angeli Merkel uchodzi za zsocjaldemokratyzowaną. To jest zresztą wielki problem też SPD, ponieważ po części mamy ucieczkę wyborców do Zielonych, a po części CDU i SPD stały się wymienne w wielu sprawach socjalnych. Mnóstwo konserwatywnych członków i wyborców partii odeszło do alternatywy dla Niemiec, która jest odpryskiem prawego skrzydła w CDU - tłumaczy dziennikarz, dodając:

- Generalnie będziemy mieli do czynienia z bardziej egoistycznym profilem odmłodzonej chadecji. Będzie ona inna niż chadecja Angeli Merkel. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

 • Czy temat reperacji odbije się na polityce europejskiej?
 • Czy Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpi na stanowisku Angelę Merkel?

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (48)
Angela Merkel rezygnuje z kierowania CDU
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 15 razy 3

  biedny donek. Gdzie on inną spódnice pod którą mógłby się chronić znajdzie? No chyba ze to teraz spodnie będą i tam się schowa.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • komentator.81

  Oceniono 12 razy 2

  To się nazywa MISTRZOSTWO propagandy.

  Zapowiedzieć odejście a tak naprawdę planować trwanie na 3 lata.

 • icek20

  Oceniono 1 raz 1

  Probnoza jest taka:NIe ma Mekler nie ma kasy i w polsce zaczynaja dzialac zielone ludziki a Pan Putin ma rozwiazanie dobre-zbuduje stacjobarne obozy armi ruskiej w polsce bedzie jak Donald+Duda-duupa zimna.

 • brytnej

  Oceniono 7 razy 1

  CDU Angeli Merkel zsocjaldemokratyzowana? Raczej SPD takich typków jak Olaf Scholz czy Peer Steinbruck kompletnie zbanksterniała.

 • runnin.biz

  Oceniono 10 razy 0

  Ale już erozja w a r t o ś c i głównych partii w Niemczech, ba, w Europie, a przestrzeni ostatnich lat czerskiej wcale nie uwiera. Nie uwierał jej też 7-letni okres przejściowy dla polskich pracowników w Niemczech w latach 2004-11. Wtedy nie było to broń Boże antyimigranckie i populistyczne. Teraz, gdy Bilderbergi dużo zainwestowały w "uchodźców przybywających na ratunek starej Europie", czyli w rzeczywistości w tanią siłę roboczą dla globalnych koncernów za pieniądze europejskich podatników, nagle mamy "przesunięcie tektoniczne".

 • vinogradoff

  Oceniono 6 razy 0

  Trafny akcent NATO, ze kazde nowe Pokolenie jest jednak INNE od porzedniego co doskonale widac na przykladzie Niemiec, ktore maja dzis sytuacje wyjatkow trudna gydz stale ubywa Niemcow jako, ze nie ma zastepowalnosci Pokolen , wiecej umiera jak sie rodzi, w Niemczech , panstwie narodowym zyje ok. 20,- milionow Obcokrajowcow, ktorzy rodza ok. 45% wszystkich Dzieci co oznacza zmiane STRUKTURY ludnosciowej w Niemczech i w konsekwencji przejecie Niemiec na wlasnosc przez OBCYCH za pomoca demografi i niemieckeij DEMOKRACJI oraz Tolerancji. I to nie byloby dramatem gdyby Niemcy przejeli np Japonczycy czy Szwajcarzy lub Polacy ale bedzie TRAGEDIA jak Niemcy przejma MUZULMANIE i cofna cywilizacje niemiecka o 800,- lat do tylu narzucajac za pomoca noza, maczety , ladunkow wybuchowych, swoje prawa.Niemcy to nie USA nie Canada czy Australia gdzie WSZYSCY sa Uchodzcami ze swoich Ojczyn a Gospodarze sa w REZERWATACH ,totez tam NIKT nie ma prawa zadzierac swego nosa gdyz Niemcy sa krajem NARODU niemieckiego, ktory w swej historii starcil kilkaset milionow Ludzi w wojenkach i w koncu zbudowal imponujaca CYWILIZACJE, ktora teraz ma oddac w Obce ,, rency,, i to takie, ktore cofna Niemcow do wczesnego Srednioweicza. To gorsze jak Komunizm dla Niemcow.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 16 razy 0

  Coz, polityczny czas tej nudystki z efdejotu z wolna sie konczy, pytanie co dalej, zostawia setke problemow do rozwiazania, nie wiem czy to zamierzone czy przypadkiem ale zostawia po sobie zgliszcza UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX