Co po odejściu Angeli Merkel? "Bardziej egoistyczny profil odmłodzonej chadecji"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia. - Pomimo zapowiedzi nie zniknie szybko z niemieckiej polityki - powiedział w TOK FM Adam Krzemiński z tygodnika "Polityka".

Informację o rezygnacji Angeli Merkel z ubiegania się o reelekcję podała dzisiaj agencja DPA. Decyzja kanclerz Niemiec ma związek z kolejnym słabym wynikiem chadeków w lokalnych wyborach. Tym razem w Hesji.

Partie w stanie erozji

Zdaniem gościa Radia TOK FM proces, podczas którego kanclerz Niemiec odejdzie z polityki, może potrwać nawet do trzech lat. 

- Ona może odejść ze stanowiska na rok przed wyborami. Po to, aby następca wciągnął się do obowiązków kanclerskich i już jako kanclerz startował w wyborach - uważa publicysta Adam Krzemiński, przypominając, że Merkel jest u władzy od 13 lat.

Jednak, jak mówi, w Niemczech aktualnie dochodzi do największego od 1945 roku "tąpnięcia pokoleniowego".

- To, z czym mamy teraz do czynienia, to największe przesunięcie tektoniczne od 45 roku w Niemczech - mówi Krzemiński: 

- Na to składa się głęboka zmiana pokoleniowa. Teraz do głosu i stanowisk rządowych dochodzi pokolenie, dla którego nawet 1989 rok nie jest rokiem ich doświadczenia pokoleniowego. Mamy do czynienia z erozją wielkich partii, które powstawały w XIX wieku: chadeków i socjaldemokratów. Te dwie duże partie topnieją w oczach - dodaje.

W stronę chadecji

Jego zdaniem Niemcom grozi przesunięcie na prawo.

- Dlatego, że CDU Angeli Merkel uchodzi za zsocjaldemokratyzowaną. To jest zresztą wielki problem też SPD, ponieważ po części mamy ucieczkę wyborców do Zielonych, a po części CDU i SPD stały się wymienne w wielu sprawach socjalnych. Mnóstwo konserwatywnych członków i wyborców partii odeszło do alternatywy dla Niemiec, która jest odpryskiem prawego skrzydła w CDU - tłumaczy dziennikarz, dodając:

- Generalnie będziemy mieli do czynienia z bardziej egoistycznym profilem odmłodzonej chadecji. Będzie ona inna niż chadecja Angeli Merkel. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Czy temat reperacji odbije się na polityce europejskiej?
  • Czy Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpi na stanowisku Angelę Merkel?

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

TOK FM PREMIUM