Co dalej z Niemcami po Angeli Merkel? Reiter: Nie pogrążą się w brunatnym fanatyzmie

- Niemcy myśleli, że w sprawie migrantów uda im się to, co innym się nie udało - mówił w Poranku Radia TOK FM były ambasador RP w Niemczech i USA, Janusz Reiter.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>>

Jak skomentować decyzję Angeli Merkel o rezygnacji z kandydowania na szefową CDU?

- To koniec pewnej epoki. Jednak Niemcy to nie jest kraj w nastroju rewolucyjnym - mówił Janusz Reiter. 

Gość TOK FM tłumaczył, dlaczego Merkel zdecydowała się na taki krok. - Po tylu latach każdy polityk musi wykazywać zmęczenie. Choć ich "zużycie" w Niemczech i tak następuje dość wolno jak na europejskie standardy. Być może pani Merkel mogłaby dłużej pozostać w polityce, gdyby nie to, że dynamika polityczna w Europie przyspieszyła i jej metody stały się archaiczne - tłumaczył były ambasador RP w Niemczech i USA. 

Czytaj także: Co po odejściu Angeli Merkel? "Bardziej egoistyczny profil odmłodzonej chadecji"

Reitel dodał, że Niemcy pod rządami Angeli Merkel utraciły kontrolę nad tym, kto wjeżdża do ich kraju. - To wywołało duży niepokój u jej rodaków - komentował były ambasador. 

Jak tłumaczył gość TOK FM, w Europie nie ma państwa, które znalazłoby skuteczny sposób na pełną integrację migrantów z Bliskiego Wschodu z miejscową ludnością. - Niemcy naiwnie uważali, że uda im się to, co innym się nie udało. Teraz są bardziej sceptyczni i muszą się starać, żeby ci ludzie nie zmienili kraju na gorsze - mówił Reitel i dodawał: Nie uważam jednak, by Niemcy pogrążyli się w brunatnym fanatyzmie. 

Skłócona Polska

Polityczne kłótnie przy okazji 11 listopada? - To niesłychanie smutne, że Polska - kraj uznawany za wzór solidarności - jest tak skłócony i w żadnej sprawie nie potrafi się dogadać. U nas wszystko jest konfliktem - komentował Janusz Reiter. 

Chcesz wiedzieć więcej? Słuchaj podcastu!

 • Czy Polska straci na decyzji Angeli Merkel?
 • Jakie były największe wady jej polityki?

Kraśko do Morawieckiego: Polska ma być pośrednikiem między USA a UE? Trochę powagi!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Co dalej z Niemcami po Angeli Merkel? Reiter: Nie pogrążą się w brunatnym fanatyzmie
Zaloguj się
 • lukki69

  Oceniono 10 razy 4

  Niemcy to już neomarksistowscy homo sovieticus...bezwolni i ocenzurowani poprawnością polityczną.....dla Europy to dobrze...III wojny germańskiej nie chcemy....

 • 2bxornot2b

  Oceniono 17 razy 3

  Moze nie pograza sie w brunatnym fanatyzmie ale islamski to juz na 100%, tempo rozwoju wspolnot salafickich powinien budzic obawy i ja sie nie zdziwie jak za 30 lat wyrok jakiegos europejskiego trybunalu na zapytanie polskiego sadu czy kobieta ma prawo zeznawac w sadzie, bedzie brzmialo - nie, a w Polsce patrzac na niektorych obecnych politykow znajdzie sie zawsze grupa politycznych kur..., ktora zaatakuje wlasny rzad za lamanie europejskiej wspolnotowosci.

 • petruss_77

  Oceniono 16 razy 2

  Angela Merkel za zbrodnie wobec wlasnego narodu i innych narodow europejskich powinna byc zatrzymana, osadzona, skazana i adekwatnie ukarana. Przypomina mi sie tutaj kara jaka wykonano na Saddamie Husajnie

 • bart5554

  Oceniono 16 razy 2

  Co do 11 Listopada to zaproszenie Prezydenta było skierowane do wszystkich. Lewactwo oczywiście z niego nie skorzysta a winę przeniesie na zapraszającego. I większość wyznawców Wyborczej i TOK FM to kupi.

 • cmoscmos

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem przesunięcie się CDU trochę na prawo - co na pewno nastąpi, to nie jest naturalna sytuacja, gdy partia prawicowa zachodzi socjaldemokrację z lewa - powinno uporządkować niemiecką scenę polityczną. Wyborcy bardziej prawicowi nie będą musieli przechodzić do AfD czy innych faszystów, SPD zacznie się wyraźniej różnić od prawicy i wyborcy lewicy będą mogli na nich głosować bez zatykania nosa. Same pozytywy.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 7 razy 1

  No i co z tego? Opóźnieni umysłowo czerscy dalej będą utrzymywać, że niekontrolowane przyjmowanie inżynierów jest dobre, szlachetne i potrzebne.

 • karrampa

  Oceniono 4 razy 0

  Reiter chyba się zapomniał.
  "Geniusz Renu", "przywódczyni wolnego świata", "troskliwa matka narodu" z definicji zawsze ma rację.
  A ci co twierdzą przeciwnie są: populistami, faszystami, ewentualnie ciemnogrodem.

  Refugees welcome ! Wir schaffen das !!!

 • lukki69

  Oceniono 11 razy -1

  Z okazji niżu demograficznego niemieckie kobiety powinny się częściej "skrobać".....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX