Kiedy sieć 5G w Polsce? Piotrowska-Oliwa: Wszyscy gadają, a przepisy leżą

- Bez 5G będziemy cywilizacyjnie daleko w lesie - uważa Grażyna Piotrowska-Oliwa, która była gościem magazynu EKG w TOK FM. Podkreśliła, że nowej technologii nie uda się wprowadzić bez zmian w prawie.

Minister cyfryzacji ogłosił w połowie października, że w budżecie państwa zarezerwowano ponad 8 mln zł na pilotażowy program technologii 5G na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej.

- Proces ten zacznie się w tym roku i potrwa do roku 2020. Chcielibyśmy, aby do tego czasu sieć 5G funkcjonowała przynajmniej w jednym dużym mieście w kraju. Mamy nadzieję, że Łódź znajdzie się w gronie miast, które jako pierwsze będą ją wykorzystywać – podkreślił Marek Zagórski podczas konferencji prasowej w Łodzi.

Czytaj także: Kryzys energetyczny coraz realniejszy? Eksperci ostrzegają

Jak wyjaśnił szef resortu, 5G to technologia, która "nie jest kolejnym etapem rozwoju telefonii komórkowej, lecz superszybkim internetem, charakteryzującym się parametrami pozwalającymi na przetwarzanie olbrzymiej ilości danych w czasie rzeczywistym". Dodał, że zgodnie z planami Komisji Europejskiej, w roku 2020 w przynajmniej jednym dużym mieście w danym państwie członkowskim ma funkcjonować sieć 5G, a do 2025 – we wszystkich dużych miastach i na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych.

"Przepisy leżą i płaczą"

O sieci 5G dyskutowano w programie EKG w TOK FM. 

- To gigantyczna prędkość danych. Bez takiej infrastruktury nie będzie np: autonomicznych samochodów - mówiła prezes Virgin Mobile Poland Grażyna Piotrowska-Oliwa. 

Do tej pory technologia ta wprowadzana jest między innymi w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. - W Polsce wszyscy gadają, że chcą 5G, a przepisy nadal leżą i płaczą - oceniła Piotrowska-Oliwa.

Normy do poprawki

Chodzi o zmiany w normach wpływu natężenia pola elektromagnetycznego - jakie wytwarzają np: telefony komórkowe - na człowieka i środowisko. - Sektor podnosi to od lat. Normy jakie mamy w tej chwili to około 1/10 tego, czego potrzebujemy, aby wprowadzić standard 5G - wyjaśnia prezes Virgin Mobile. 

Prowadzący program EKG Maciej Głogowski dopytywał, czy podnoszenie takich norm jest bezpiecznie dla zdrowia. - Widocznie w wielu innych krajach ludzie są zdrowsi i nie ma z tym problemu - ripostowała Piotrowska-Oliwa. 

- Bez 5G będziemy cywilizacyjnie daleko w lesie. A do tego potrzebne są decyzje polityczne. Na razie rząd dużo dyskutuje o strategii, jednak same inwestycje, które będą do tego potrzebne, mogą pochłonąć dziesiątki miliardów złotych - przekonywała prezes Virgin Mobile Poland. 

Czym jest sieć 5G?

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G. Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc w popularyzacji rozwiązań tzw. internetu rzeczy. Technologia 5G może być też wykorzystywana w medycynie, np: do wykonywania zdalnych operacji. 

TOK FM PREMIUM