Pierwsza pomoc przedmedyczna: Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy?

Reanimacja - jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy? Co zrobić, kiedy w ciało wbije się ostry przedmiot? Jak opatrywać rany cięte? Co powinno znajdować się w domowej apteczce? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika medycznego.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Jak udzielać pierwszej pomocy - podstawy resuscytacji krążeniowo oddechowej.


Zasady pierwszej pomocy: reanimacja krok po kroku

Jak sprawdzić, czy osoba nieprzytomna ma tętno?

Osobie nie mającej kwalifikacji medycznych trudno będzie prawidłowo zbadać puls. Dlatego lepiej sprawdzić, czy poszkodowany oddycha. W ciągu 10 sekund powinny pojawić się przynajmniej 2 oddechy.

Najpierw, w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych, należy zastosować tzw. manewr czoło - żuchwa. Polega on na odgięciu głowy do tyłu i przemieszczenie żuchwy do przodu w ten sposób, by zęby dolne znalazły się przed zębami górnymi.

Dzięki temu powietrze przechodzi swobodnie przez tchawicę i krtań, które osobie nieprzytomnej mogą się zapaść. Problemem może być też wiotki język, który opada na tylną ścianę podniebienia.

Po ułożeniu głowy poszkodowanego w taki sposób należy nasłuchiwać, czy oddycha. Warto też obserwować, czy jego klatka piersiowa się porusza.

Jeżeli w ciągu 10 sekund nie było 2 oddechów, następny krok to wezwanie pomocy.

Jeśli znajdujemy się w tłumie, należy wskazać konkretną osobę, która ma pomóc. Dzwonimy na pogotowie ratunkowe (999) albo na 112.

Po wezwaniu pomocy przechodzimy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej:

Poszkodowanego należy ułożyć na twardym podłożu. Odsłaniamy klatkę piersiową i na środku klatki piersiowej wykonujemy 30 uciśnięć w tempie ok. 100-120 na minutę i na głębokość 5-6 centymetrów.

Po 30 uciśnięciach ponownie udrażniamy drogi oddechowe. Tym razem dodatkowo zatykamy skrzydełka nosa, obejmujemy usta poszkodowanego swoimi ustami i wykonujemy dwa normalne wdechy.

Czynności powtarzamy do przyjazdu karetki lub zauważenia oznak krążenia u poszkodowanego.

Reanimacja dziecka wygląda bardzo podobnie. Jest jedna różnica. Reanimację zaczynamy od pięciu oddechów ratowniczych. Wynika to z tego, że dzieci częściej wymagają reanimacji przez problemy z układem oddechowym, a dorośli z sercem.  Po wykonaniu 5 wdechów ratowniczych, sprawdzamy, czy udało się przywrócić oddech. Jeżeli nie, powtarzamy cykl 30 uciśnięć i dwa wdechy.

Jak rozpoznać, że krążenie zostało przywrócone? Objawy to m.in. kaszel, ruch, przywrócona świadomość, pojawienie się oporu klatki piersiowej na ucisk.

Co powinno znajdować się w domowej apteczce?

Samochodową apteczkę  najczęściej kupujemy gotową. Ale co powinno znajdować się w domowej apteczce?

Lekom szkodzi zbyt wysoka temperatura i wilgotność, dlatego apteczka nie powinna się znajdować w łazience, ani w kuchni.

Jakie leki powinny być w apteczce?

- Leki przeciwbólowe
- Leki przeciwgorączkowe
- Leki na biegunkę, wzdęcia, zaparcia
- Środek zapobiegający odwodnieniu w czasie biegunki
- Sól fizjologiczna do przemywania oczu
- Wapno rozpuszczalne lub w syropie
- Maści na rany i skórę: przeciwzapalnie, ściągające i chłodzące
- Plastry rozgrzewające i reumatyczne
- Środki na przeziębienie
- Woda utleniona
- Wapno rozpuszczalne lub w syropie
- Gaza i bandaże
- Plastry z opatrunkiem (różnej wielkości)
- Plaster bez opatrunku
- Kompresy jałowe
- Woda utleniona i gencjana
- Spirytus salicylowy

Czytaj też: Jedna z najpopularniejszych opinii o kawie to mit. Wszystko zależy od tego, jak często ją pijesz

Ostry przedmiot w ranie - zasady pierwszej pomocy

Ostry przedmiot w ranie - jak postępować?

Gdy w ranie tkwi kawałek obcego ciała, w żadnym wypadku nie należy wyjmować go z ciała. Może to spowodować krwotok. Próby wyciągnięcia przedmiotu mogą też spowodować dodatkowe wewnętrzne obrażenia.

Jeżeli wystający z rany przedmiot jest długi, trzeba go ustabilizować, żeby nie przesuwał się na boki. Robimy opatrunek z jałowej gazy obkładamy boki ciała obcego, wycinając otwór na wystający kawałek przedmiotu. Całość należy przymocować do ciała poszkodowanego, np. bandażem, albo plastrem.

Jeżeli przedmiot wbity w ciało, jest przymocowany do większego przedmiotu, np. gwóźdź do deski, najlepiej przewieźć poszkodowanego do szpitala razem z tym przedmiotem, a sam przedmiot unieruchomić.

Jeżeli ciało obce wystaje ponad ranę, trzeba je przykryć grubym, kilkuwarstwowym opatrunkiem.

Opatrunek mocujemy bandażem - nie może być za ciasny, żeby nie utrudniał krążenia krwi.

Nieduże rany cięte - zasady pierwszej pomocy

Tego rodzaju rany nie wymagają szycia i goją się szybko, w przeciwieństwie do ran kłutych.

Zdarza się, że trzeba z nich wyciągać małe fragmenty - np. szkła. Można do tego użyć zdezynfekowanej pęsety. Jednak większe fragmenty, które mogły poczynić poważniejsze szkody w tkance, powinien wyciągnąć lekarz.

Na przygotowanej do zabandażowania ranie ciętej można założyć opatrunek. Najlepsze są do tego plastry typu strip, które umożliwiają maksymalne zbliżenie do siebie brzegów rany. Świetne sprawdzają się u dzieci. Są tak skuteczne, że coraz częściej zastępują szwy chirurgiczne.

TOK FM PREMIUM