Biało-czerwone odblaski od lubelskiego oddziału IPN. Specjalnie na 100-lecie niepodległości

Na razie zamówiono tysiąc sztuk. Mają być rozdawane przez policjantów z drogówki osobom, które po zmroku idą poboczem i są niewidoczne. Akcja nosi nazwę "Bądź widoczny, bądź dumny z Polski".

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

To nie pierwszy biało - czerwony pomysł Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Latem pisaliśmy o zamówionych piłkach plażowych, również biało - czerwonych, z godłem narodowym.

IPN tłumaczył wtedy, że pomysł wziął się stąd, że do Instytutu trafiało dużo pytań na temat oferty edukacyjnej IPN dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. 

Tym razem IPN zamówił biało - czerwone opaski odblaskowe dla pieszych, z napisem „Bądź widoczny, bądź dumny z Polski” i hasłem #MojaNiepodległa i z logo IPN.

- Mam nadzieję, że będą dobrze świecić. Biało-czerwone, więc może nie na nogach, ale prawa-lewa ręka, w zależności, gdzie kto ma sympatie polityczne - żartował na konferencji prasowej dr hab. Tomasz Panfil, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w lubelskim IPN.

Jak dodał, warto by taka opaska była w każdym radiowozie. - Lepiej, żeby policjanci mieli w radiowozach po kilka sztuk odblasków i dawali nieoświetlonym pieszym - zalecał Panfil.

Czytaj też: Historyk: "Po agresji Niemiec sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle". KUL żąda wyjaśnień

Za brak odblasku po zmroku można dostać 50 zł mandatu. Mogą być one szczególnie przydatne teraz, w okolicy 1 listopada, gdy po zmroku odwiedzamy groby bliskich. Bez nich często stajemy się niewidoczni dla kierowców samochodów.

- Nie zapominajmy o odblaskach - zaapelował  Robert Koźlak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego lubelskiej drogówki.

Przypomniał też kierowcom, że święto 1 listopada to często zmieniona organizacja ruchu w okolicach cmentarzy.

- Nie jeździmy na pamięć, patrzmy na znaki - dodają policjanci. Sugerują też, że jeśli jadąc na groby bliskich udajemy się w długą podróż, warto zaplanować postoje. I nie zapominajmy o fotelikach dla dzieci.

Podobne odblaski w narodowych barwach będzie też rozdawać policja na Pomorzu w ramach inicjatywy realizowanej wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej . 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM