"To wygląda na przygotowywanie ludzi do polexitu". Była komisarz UE o działaniach rządu PiS

Czy działania rządu świadczą o tym, że chce wyprowadzenia Polski z UE? - Do sytuacji, do których dochodzi w naszym kraju, nie dochodziło nawet w Wielkiej Brytanii - mówiła w TOK FM europosłanka PO, prof. Danuta Hübner.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

- Politycy prawicy, tłumacząc fatalny wynik PiS-u w dużych miastach, mówią, że jest to m.in. wynikiem kłamstwa o polexicie. Bo do wyprowadzenia Polski z UE rząd nigdy nie zmierzał. Jak reaguje pani na takie tłumaczenia? - rozpoczął rozmowę Piotr Kraśko.

- Trudno byłoby udowodnić, że nigdy nie zmierzał - przyznała Danuta Hübner, dodając: - Chyba, że politycy mają tak znikomą wiedzę i świadomość tego, co robią i działają nieświadomie - stwierdziła. 

Zdaniem byłej unijnej komisarz działania rządu wskazują na "strategiczny plan, ale pozbawiony racjonalnego myślenia". 

- Gdyby ktoś nie miał strategicznego planu, działałby inaczej. Wychodzenie po kawałku, czyli prztyczki w nos Trybunałowi Konstytucyjnemu czy kakofonia dźwięków wydawana przez różnych członków rządu w kontekście Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pokazuje, że nie ma racjonalnego myślenia, tylko przeciąganie linii - odpowiedziała. 

Według Hübner do podobnych sytuacji, do których dochodzi w Polsce, nie dochodziło nawet w Wielkiej Brytanii przed decyzją o referendum.

- Jeżeli - przepraszam za wyrażenie - zachowanie rządzących to głupota i nieświadomość, to może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii przez przypadek. Co byłoby chyba jeszcze gorsze. To wygląda na przygotowywanie ludzi do polexitu - oceniła.

Starcie Czaputowicz-Ziobro ws. TSUE

Była unijna komisarz skomentowała również doniesienia na temat opinii szefa MSZ. Jacek Czaputowicz nie zgadza się z żadnym punktem wniosku Zbigniewa Ziobry, który kilka tygodni temu domagał się, by Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy jeden z przepisów unijnego traktatu dotyczący tak zwanych pytań prejudycjalnych jest zgodny z polską konstytucją. 

Według resortu Jacka Czaputowicza wniosek Prokuratora Generalnego jest całkowicie bezzasadny. 

- Nie do wytłumaczenia jest brak politycznej koordynacji w sprawach tak fundamentalnych. To dlatego, między innymi, coraz częściej jesteśmy na pierwszych stronach gazet. To dlatego w różnych wywiadach liczący się europejscy politycy mówią o Polsce ze zdziwieniem - oceniła Hübner.

- W sprawach, w których Polacy decydowali w referendum o tym, aby - jak to niektórzy mówili "wrócić", a inni "wejść" do Europy - dzisiaj robi się przedmiot przepychanek. Czasem, nawet gdy nadużywamy słowa polexit, robimy po to, aby uświadomić rządzącym, że wszystkie te ruchy są niebezpieczne i dramatycznie niedobre dla Polski - podsumowała była komisarz UE, dziś europosłanka Platformy Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu

  • Czy Polska ma szansę na lepszy unijny budżet na lata 2021-2027? 
  • Dlaczego błędem rządu jest to, że nie wykorzystywał w ostatnich latach przychylności Angeli Merkel wobec Polski?
  • Jak prof. Danuta Hübner ocenia obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę?  

DOSTĘP PREMIUM